O Ålandy bojovali před 100 lety Rusové, Švédové, Němci i Finové

  • 1
Ålandy jsou ostrovy v Baltském moři mezi Finskem a Švédskem. Historicky šlo o strategickou oblast, bránu do Skandinávie. Přesně před 100 lety se o ně přetahovalo hned několik zemí, které usilovaly o hegemonii v oblasti. Pojednává o tom další díl videoseriálu Před 100 lety.

Až do roku 1809 patřily ostrovy Švédsku. Po prohrané válce je tehdy švédský král musel spolu s Finskem podstoupit Rusku. Švédský ráz se ale na souostroví udržel, a to včetně jazyka a kultury. 

Po Krymské válce musely být ostrovy demilitarizovány, ale jako součást Finského velkoknížectví stále patřily Rusku. Během první světové války se o ostrovy začalo intenzivně zajímat Německo. 

Během ledna, února a března 1918 se o Ålandy svedlo několik bitev. Z potyček vyšlo vítězně Německo, které ostrovy ovládaly až do září. 

Spor vyřešila až Společnost národů v roce 1921. Ålandy zůstaly autonomní a demilitarizovanou součástí Finska. Dnes mají vlastní parlament, který má rozsáhlé pravomoci. 

Ačkoli mezinárodní politika je pravomocí centrální vlády v Helsinkách, ostrovy mají v EU řadu výjimek. Nepodléhají například daňovému systému EU a jsou mimo celní oblast unie. Ålandy jsou součástí Schengenského prostoru.