Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Gándhí před 100 lety rozpoutal v Indii občanskou neposlušnost

  0:05aktualizováno  0:05
Mahátma Gándhí před 100 lety poprvé významně zasáhl do indických dějin. 6. dubna 1919 v praxi aplikoval svůj plán občanské neposlušnosti proti Britům v Indii.

Osobnost indického politika, bojovníka za národní nezávislost a svébytného myslitele Móhandáse Karamčanda (Mahátmy) Gándhího ovlivnila životy miliony lidí na celém světě, zvláště těch utlačovaných. Jeden z největších duchů Indie, jak bývá mnohými označován, svou rodnou zemi vyvedl z britského područí a dokázal, že zvítězit se dá i beze zbraně v ruce. Sám byl ale 30. ledna 1948 zavražděn.

Zpočátku Gándhího života nic nenasvědčovalo tomu, že by drobný Móhandás měl dospět v muže, který se stane vzorem pro miliony lidí. Narodil se 2. října 1869 v Pórbandaru v kastě bohatého obchodníka. Ve škole nijak nevynikal, naopak se vyznačoval velkou dávkou plachosti, nízkou sebedůvěrou a samotářstvím. Ve třinácti letech se oženil se stejně starou dívkou jménem Kasturbáí. Rozhodující zkušeností pro jeho další duchovní vývoj se ukázaly být dva dlouhodobé pobyty v cizině.

Tříletý pobyt v Londýně, kde v letech 1888-1891 studoval práva, se nesl v duchu pokusů a omylů. Ohromený a nezkušený mladík se všemožně snažil vyrovnat britským gentlemanům, záhy ale zjistil, že pouhá vnější nápodoba mu kýženou vnitřní jistotu nepřináší. 

Mahátma Gándhí

Mahátma Gándhí

Začal pomalu experimentovat s prostším způsobem života. Po návratu domů nezavadil o kloudný případ a tak s jistou úlevou přijal práci právního poradce indické firmy muslimského obchodníka Dady Abdully v jihoafrické Pretorii.

Z původně plánovaného jednoletého pobytu se vyklubalo dlouhých 21 let. V Jižní Africe se poprvé setkal s projevy rasové diskriminace, objevil své poslání a začal vystupovat proti omezování práv indických přistěhovalců, za což neunikl věznění. „Naučil jsem se objevovat lepší stránku lidské povahy a získat si srdce lidí,“ říkal. 

Ačkoliv mu jeho úspěšná právnická praxe umožňovala život v luxusu, čím dál více přimykal k asketickému způsobu života. Hodně času věnoval četbě náboženských spisů zejména Bhagavadgíty a srovnával je s vlastními zkušenostmi. Jeho život opanoval ideál nesobecké služby druhým.

Do Indie se Mahátma (Velký duch) vrátil s pověstí umírněného politika jako zkušený veterán nenásilného odporu (ahinsá - nenásilí), přesvědčený, že dokáže dosáhnout politického osvobození Indie bez použití násilí za předpokladu vytrvání ve vnitřní pravdě (satjágraha). 

Aby se seznámil s poměry v rodné zemi, vydal se na dvouletou poznávací cestu. Začal propagovat odmítání spolupráce s koloniálními úřady, vyzýval k občanské neposlušnosti, spočívající v nerespektování nespravedlivých zákonů. Svou energii soustředil na obnovení sebeúcty těch nejnesvobodnějších, kasty nedotknutelných, které nazval božími dětmi (haridžané).

V roce 1919 stanul v čele nově založeného Indického národního kongresu (INK), jehož cílem bylo získání úplné nezávislosti Indie. O tři roky později ale za svoji kampaň opět skončil ve vězení. 

Vyvrcholením protestů občanské neposlušnosti proti britskému monopolu se stal Gándhím organizovaný, měsíc trvající solný pochod, při němž tisíce Indů absolvovaly v roce 1930 cestu dlouhou 320 kilometrů k pobřežnímu městu Dándí pro vlastní sůl. Tisíce osob včetně jejich vůdce skončily ve vězení, mnoho z nich bylo zbito nebo zabito. Dosáhly ale svého, britský solný monopol byl zrušen.

Přestože byl Gándhí významným protivníkem britské vlády, ta si ho v předválečných a válečných letech již nedovolila nepozvat na vyjednávání o poválečném uspořádání Indie. V srpnu 1947 byla Indie rozdělena podle náboženského klíče, i přes Gándhího odmítavý postoj. 

Aby alespoň utišil náboženské střety mezi hinduisty a muslimy, které ani po rozdělení neustávaly, zahájil v lednu 1948 protestní hladovku v duchu svého hesla „Bez činu zůstává i ta nejkrásnější myšlenka bezcennou“. Po pěti dnech získal od vůdců znepřátelených skupin slib, že krveprolití bude zastaveno.

Pár dní na to byl osmasedmdesátiletý Gándhí cestou na pravidelnou modlitbu v indické metropoli Dillí zastřelen hinduistickým extremistou Náthurámem Gódsém. Zanechal po sobě čtyři syny a pozoruhodné učení.

Autor:
  • Nejčtenější

Varování: probíhá útok na RDP protokol pro vzdálený přístup k počítači

O probíhajícím útoku na protokol RDP, který je používán některými programy pro vzdálený přístup k ploše, informovala...

Pořídí si Česko „neviditelné“ stíhačky? Problém je cena za hodinu letu

V roce 2027 končí pronájem stíhacích strojů Gripen. Jaká je možnost, že místo nich pořídíme „neviditelné“ stroje F-35?

Co nahradí gripeny? Ve hře jsou všichni kromě Číny a Ruska

Páteří české protivzdušné obrany jsou dnes letouny JAS 39 Gripen. Jejich pronájem končí v roce 2027, což vzhledem k...

Spojené státy mají covidový problém. I lepší nástroje na jeho zvládnutí

V USA se virus SARS-CoV-2 podle všeho rychle šíří ve státech, které se během jara nejhoršímu vyhnuly. Není jasné, zda v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České letectvo došlo od migů ke gripenům. Co bude po nich?

České letectvo se musí začít chystat na dobu „po gripenech“. O tom, jak by mohla vypadat, naznačuje něco i dohoda o...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Panamský průplav zkrátil cestování. Stavba si vyžádala tisíce lidských životů

​12. června 1920 byl podruhé v historii otevřen Panamský průplav. Právě před 100 lety mo​hl konečně začít...

Lidovým novinám dominovaly před 100 lety zprávy o zločinu

V této epizodě seriálu Před 100 lety opět nahlížíme do stoletých lidovek. Ty v rubrice denní zprávy tentokrát nabízely...

Olomoučtí legionáři před 100 lety zažívali emotivní momenty po návratu z Ruska

Na konci června roku 1920 zažila Olomouc velmi zajímavý incident. Střetli se legionáři z Ruska a český bolševický...

Normalizační lidovec Žalman se narodil před 100 lety, po revoluci rezignoval

19. června 1920 se narodil Zbyněk Žalman, poslední normalizační předseda Československé strany lidové. Právě jeho...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.

Najdete na iDNES.cz