Diskuze

Před 100 lety podepsal Beneš smlouvu s Francií. Proti Hitlerovi nám nepomohla

Před 100 lety byla v Paříži podepsána československo-francouzská spojenecká smlouva. První republika na ni významně spoléhala, a to zejména s ohledem na problematické vztahy s Německem. Mnichov však v roce 1938 přinesl kruté vystřízlivění.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Beneš byl naivní narcis, zahleděný do sebe a Žabožroutů, který nás nakonec hodil Stalinovi do náruče. Mýlil se ve všem a podělal co mohl.

0 0
možnosti
AL

Beneš byl politický naivka, který svými kroky umožnil komunismus.

0 0
možnosti
RJ

R91a59d64e79k 27J65a42h69n

29. 1. 2024 8:36

Podlehli jsme tehdy i francouzskému pohledu na příští válku a věřili v pevnosti a v pasivní obranu. To byl obrovský omyl. Kdyby se peníze probetonované na hranicích investovaly do rychlejšího vývoje a výroby tanků a letadel, bylo by všechno jinak.

1 0
možnosti
LT

Chjo, zase ta omílaná mantra ohledně tankhttp://warthunder.com/en/registration?r=userinvite_1293760ů a ů a letadel.

Za prvé, RČS měla silně nevýhodný tvar hranic pro obranu.

Za druhé. Zpráva náčelníka hlavního štábu hovořila celkem jasně. Prostor Labe-Odra měří cca 400km. Nepřítel může v tomto směru nasadit zhruba 30 - 35 divizí. K zajištění ÚSPĚŠNÉ obrany by bylo potřeba nasadit 25 - 30 divizí. Když pomineme, kolik materiálu by denně tolik divizí potřebovalo, tak problém je zásadní.

Vzhledem k nedostatku obyvatel bychom tolik divizí nebyli schopni postavit.

P.S. A to bych mohl ještě uvést jako přílad, jak blbě dopadla Rudá armáda, která se pokusila z chodu prorazit v roce 1945 pevnosti u Ostravy a naprosto selhala. A to mluvíme o pevnostech, které byly jen provizorně vyzbrojené, které měly v mnoha případech vytrhané pancéřové prvky a stejně Rudé armádě trvalo 57 dní dosáhnout cílů, které měla dosáhnout za týden.

0 0
možnosti
JZ

J43a93n 56Z80e55n28k22l

29. 1. 2024 7:17

Smlouva s Francií? Rozbili s tatíčkem demokratické Rakousko-Uhersko, misto aby přistoupili k jeho regormám, které byly v roce 1918 zcela zralé. Pálilo nás dobré bydlo(prý Francie nás bude chránit...)

2 4
možnosti
MM

nesmysl!

Rakousko nebylo ochotne pristoupit k takovym reformam, ktere by zarucily ceskym zemim postaveni na roven Rakouska a Madarska, tedy 3clennou federaci s rovnopravnosti vsech clenu.

Nic jineho nez rovnopravne postaveni ve federalnim state nebylo mozne prijmout, protoze Cesi meli uz plne zuby zustat nadale nerovnopravnym "narodem podkonich a sluzek".

Nejspis navrh na reformy propadl, ze nejvic proti tomu rvali Madari, kteri byli odjakziva historickymi neprateli Cechu a Moravaku a to posledni, co chteli bylo povzneseni jejich statniho statutu. Nejspis take s prihlednutim k tomu, jak se ozyvali Slovaci za osvobozeni od madarske nadvlady.

2 1
možnosti
Foto

Frankové, potažmo Francie s Českým královstvím, potažmo Čechami nedodrželo od 12. století jedinou spojeneckou smlouvu...

2 0
možnosti
IS

Tak Daladier odepsal Francii hned čtyřikrát. Poprvé Mnichovskou dohodou vydlážil cestu k posílení německých obrněných jednotek o polovinu. Podruhé po německém útoku na Polsko bránil zapojení mobilizované francouzské armády. Potřetí jako francouzský ministr národní obrany a války projel samotný konflikt s Německem. A počtvrté po kapitulaci Francie uprchnul do Afriky a jeho vládní poslanci bez vedení podpořili nástup francouzské fašistické vlády maršála Pétaina na neobsazeném území. S takovým vedením nepřítele ani nepotřebujete.

Přitom když Beneš podepisoval spojeneckou smlouvu, tak Francie měla největší armádu světa a německá generalita byla připravena v případě francouzského útoku okamžitě kapitulovat.

3 0
možnosti
AP

Zajímalo by mě, jestli byl Daladier a jeho okruh lidí placený Německem.

0 0
možnosti
JB

J20a25n 69B26u32r35i17c

29. 1. 2024 2:46

Francie byla jako Schillerová, chtěla mír a ne válku

1 4
možnosti
JZ

Podobné smlouvy jsou úplně k ničemu. Jako pakt o neútočení.

6 0
možnosti
JK

V zásadě máte pravdu. V roce 1924 nemohl nikdo reálně předvídat situaci 1938 ... ale už tehdy platilo to samé, co platí i dnes:

Žádný politik nepošle svoje vlastní lidi umírat za cizí zemi pokud není 100% přesvědčený, že je to i v jeho zájmu ... a na tom žádný papír nic nezmění.

Platilo to pro Francii (a částečně i Anglii) v roce 1938 a stejně tak to platí dnes pro USA a EU ve vztahu k válce na Ukrajině.

0 0
možnosti