Windows 8 pojedou i na starším počítači. S dotykovým monitorem vám nebude nic

Windows 8 pojedou i na starším počítači. S dotykovým monitorem vám nebude nic chybět. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Překvapení: Windows 8 na starém počítači běžela rychleji než Windows 7

  • 188
Na operační systém Windows 8 nepotřebujete nový počítač. Nainstalovali jsme jej na pět let starý notebook a vyzkoušeli s dotykovými monitory Acer a iiYama. Vše běželo jako po másle a ještě trochu lépe.

Nechceme přilévat olej do klesajících prodejů počítačů, ale máme pocit, že vyhazovat funkční starší hardware je nesmyslné plýtvání. Pokud pokukujete po novém dlaždicovém rozhraní, dotykovém ovládání a aplikacích z Windows Storu, nemusíte nutně kupovat i nové "železo".

Vzali jsme jednoho silně amortizovaného pětiletého "dědečka" s procesorem Intel Core2Duo, grafickým čipem X3100 (čipset GM965) a 4 GB operační paměti. Protože jsme se nechtěli připravit o dotykové ovládání, připojili jsme k němu i dotykový monitor. Vyzkoušeli jsme rovnou dva, které v českých
e-shopech potkáte nejčastěji: Acer T272HL a iiYama ProLite T2452MTS.

Výsledek nás příjemně překvapil. Nejen, že vše korektně fungovalo, ale subjektivně nám počítač připadal svižnější než s předcházející instalací Windows 7. Praktický příklad: při přehrávání MKV videa v rozlišení 1080p v přehrávači VLC se obraz vždy (postupně na několika instalacích Windows Vista i 7) zadrhával. Po instalaci Windows 8 hrály stejné soubory bez jediného zaškobrtnutí i při rozlišení zobrazovače 1 920 × 1 080 pixelů.

Moderní aplikace v dotykovém dlaždicovém rozhraní na Full HD ploše nabídne i letitý počítač.

Instalace a zapojení: dotyk od prvního okamžiku

Pokud má počítač funkční DVD mechaniku, není co řešit a Windows nainstalujete přímo z distribučního DVD. Pokud mechanika zlobí, můžete si na jiném počítači s funkční mechanikou pomocí prográmku Windows 7 USB/DVD Download Tool (stažení ze Slunečnice) vytvořit bootovatelný USB disk a z něj systém nainstalovat.

Na našem zkušebním stroji proběhla instalace bez obtíží, jen po prvním naběhnutí systému nejela správně grafická karta. Stačilo však několik minut počkat, než systém dostahuje a doinstaluje všechny potřebné ovladače, a vše bylo v pořádku. Žádná asistence z naší strany nebyla potřeba.

Dotykový monitor musíte k počítači připojit vždy dvěma kabely, jedním vedete obraz, ve druhém instrukce z dotykového panelu. My jsme pro obraz zvolili HDMI rozhraní, ale lze použít i klasický VGA výstup s redukcí z D-SUB na DVI (k dostání v každé IT prodejně).

iiYamu můžete připojit pomocí HDMI, DVI i VGA kabelu, komunikaci obstará USB 2.0 port, zvuk přivedete 3,5mm konektorem Jack.

Acer můžete připojit pomocí HDMI, DVI i VGA kabelu, komunikaci obstará USB 3.0 port, zvuk přivedete 3,5mm konektorem Jack. Napájení obstará externí adaptér.

Komunikace s dotykovým panelem je vždy přes USB. V případě monitoru iiYama jde o USB 2.0, u Aceru USB 3.0. Nevadí, že starší počítač rychlejším rozhraním nedisponuje, na přenos povelů z dotykového panelu není potřeba a USB rozbočovač monitoru jen pojede nižšími rychlostmi.

Po zapojení nebylo potřeba instalovat ovladače, dotykové ovládání začalo fungovat stejně bezprostředně, jako když připojíte myš.

Dotykové monitory: malý výběr a vyšší ceny

Pokud prohlédnete české e-shopy, není nabídka dotykových monitorů nijak vysoká. Z výběru je totiž potřeba postupně vyřadit modely s rezistivní technologií, které dokážou rozpoznat v jednu chvíli jen jeden dotyk a monitory s poměrem stran 4:3 a nízkým rozlišením kolem 1080 × 1024 pixelů, které se pro multimediální počítač s dlaždicovým rozhraním zkrátka nehodí. Vhodné kandidáty tak spočítáte na prstech ruky.

My jsme z kategorie "nejdostupnější" vybrali 24" monitor iiYama ProLite T2452MTS a z té trochu nákladnější pak 27" Acer T272HL.

Pozor na rámeček

iiYamu pořídíte za 8 490 korun. Monitor je osazen obyčejným TN LCD panelem a jeho kapacitní dotyková vrstva dokáže rozpoznat dva současné dotyky. USB rozhraní slouží jen pro přenos ovládacích pokynů dotykové vrstvy, rozbočovač monitor nemá. Vestavěné reproduktory hrají buď zvuk z HDMI, nebo analogového "line in" vstupu.

Acer stojí 14 490 korun, je vybaven kvalitnějším IPS LCD zobrazovacím panelem a jeho kapacitní dotyková vrstva rozpozná až deset současných dotyků. USB ve verzi 3.0 přenáší data jak z dotykové vrstvy, tak i tříportového rozbočovače na levé straně monitoru. Vestavěné reproduktory mohou hrát signál z linkového vstupu pro připojení zvukové karty nebo z HDMI portu.

iiYama: Rámeček kolem displeje ovládání dlaždicového rozhraní trochu komplikuje.

Acer: srovnání rámečku do jedné plochy s displejem považujeme za ideální.

"Proč má ten Acer všude nálepky 'Kompatibilní s Windows 8', když s nimi budou jistě fungovat i ostatní?" ptali jsme se do chvíle, než jsme na monitoru iiYama zkusili v novém rozhraní vytáhnout z pravého boku hlavní panel. Obrazovka je totiž lemována klasickým rámečkem, takže místo ležérního mávnutí prstu musíte ovládací panel zpoza rámečku spíše vydloubnout. To samozřejmě platí i pro všechny ostatní strany a panely. Ne, že by se takto pracovat nedalo, ale úplně komfortní to není. Acer má rámeček v rovině s displejem, pod společnou krycí vrstvou a tak pohodlné práci s novým dlaždicovým rozhraním nic nebrání.

iiYama: Kolem rámečku je vybrání, které má sice usnadnit práci prstem, ale zároveň je to lapač prachu a smítek.

V praxi

Se starším hardwarem nenastal problém. Start systému (nového, ale vybaveného všemi potřebnými aplikacemi) proběhl do dvaceti sekund, včetně bootovací křižovatky mezi Windows 8 a Ubuntu 12.10. Spouštění aplikací bylo pomalejší než u nových procesorů i3 nebo i5, ale nebylo to nic, co by nás otravovalo. Ani práce v grafických aplikacích jako Fotoroom nebo Perfect 365 není nijak limitována.

Výkonový strop poznáte až u náročnějších aplikací jako třeba u hry s rozšířenou realitou BallStrike, ve které webová kamera snímá pohyby vašeho těla a vy musíte "rukama nohama" pochytat letící míčky a vyhnout se letícím granátům. Hrát se to sice dá, ale obraz občas trpí záškuby. Výkon nejpíše chyběl i v aplikaci Frash Paint, u některých složitějších štětců se kresba zobrazovala až chvilku po průjezdu prstu.

Na obou monitorech jsme vyzkoušeli všechny běžné dotykové situace, které můžete ve Windows 8 potkat. Pracovali jsme s mapami (Bing Mapy), fotografiemi (knihovna Windows), kreslením (Finger Paint, Fresh Paint), listovali jsme webem a články (Internet Explorer 10, čtečka Pulse), pohráli si s virtuálním pianem (PianoTime), bubny (Drums), hudebním mixérem (Music Maker Jam), poznámkami (Note Anytime), rozpoznáváním rukopisu, hrami (Cut The Rope, TapTiles atd.) a mnoha dalšími aplikacemi.

iiYama si poradí jen se dvěma současnými dotyky, což nevadí u map, fotek nebo čtení článků, ale kupříkladu pro virtuální piano je to velké omezení. Acer s deseti dotyky zde má jasně navrch. Stejně tak u hry TapTiles (3D Mahjong) je schopnost více než dvou dotyků jasnou výhodou a bylo to patrné i na výsledném skóre.

iiYamu lze sklopit jen o 37°.

Acer lze sklopit o 80°, což se při ovládání dotykem hodí.

Vyzkoušeli jsme i dotykové pero Wacom Bamboo Stylus. U Aceru s ním lze ovládat aplikace a s výhradami trochu malovat, ale psát na displej pro rozpoznávání rukopisu ve Windows 8 nejde, znaky jsou rozpadlé. Naproti tomu s monitorem iiYama funguje dotykové pero výborně a ruční psaní je rozpoznáno s minimem chyb.

Stručný závěr: spokojenost brzdí cena dotykových monitorů

Prakticky jsme vyzkoušeli, že Windows 8 mohou i na pětiletém počítači fungovat ke spokojenosti uživatele. Samozřejmě, cena dotykového monitoru může být překážkou. 27" IPS LCD Full HD monitor od Aceru totiž pořídíte přibližně za polovinu než dotykového bratříčka stejné velikosti a parametrů.