Test do 30 tisíc: AT Computers Premio 1030N (recenze)

  • 182
První z našeho testu notebooků do 30 tisíc Kč bez DPH. Kolik může nabídnout počítač v této cenové kategorii? Kupodivu většinu toho potřebného: ať již 14,1" displej, 2 gigahertzový procesor nebo 30GB disk, či snad přepisovačku CD, vše je zde. Ale není to zadarmo - Premio má i svá omezení.

Odcitujme na úvod proklamaci z letáku AT Computers: "Přenosný počítač Premio 1030N je ideální volbou pro uživatele hledající spolehlivý výkon, snadné ovládání, vyspělou výbavu, snadné přenášení a kopírování dat a velmi dobrou možnost konektivity." A zkusme se podívat, kolik z těchto výhod notebook skutečně nabízí, v jaké kvalitě - a jak si stojí v rámci třídy notebooků do 30 tisíc.

Design přiměřený

Plochou menší, na výšku tlustší - 308 (šířka) x 254 (hloubka) x 37.5 (výška) milimetrů, v šedém provedení, v kombinaci s trochou stříbrné - tento notebook patří doslova k šedému průměru, co se vzhledu týče. Upoutá na něm víko se sympatickou linií uprostřed pole šedé a stříbrné. Po otevření víka je zřejmé, že zde se zbytečně neplýtvá místem: okraje jsou pouze nezbytně nutné šířky, o moc menší už víko displeje s úhlopříčkou 14,1 palce býti nemůže. Jeho kvalita odpovídá průměru třídy - je měkčí, prohýbá se i při menším tlaku - na více se pouze plastové vyztužení nevzmůže. Čtyřbodové uchycení je displeji ke cti, v zavřeném stavu se nepohne ani o kousek.

Notebooky.cz - Premio 1030N

Startují Windows XP Professional

Ačkoliv vzhledově se mírně liší, už při startu je zřejmé, že toto Premio a UMAX ActionBook 575T mají společnou nejen zemi, ale s takřka naprostou jistotou i továrnu původu. Sice oba vypadají poněkud odlišně, ve vybavení pod kapotou se podobnost projeví jako málokde jinde. Což není nijak na škodu, vybavení to není úplně k zahození - a trocha konkurence prospěje, stále je z čeho vybírat.

Specifikace papírově v pořádku

Premio se může pochlubit procesorem Celeron na 2,0 GHz spolupracujícím s čipovou sadou SiS 650 a 256MB DDR paměti, pevným diskem Hitachi se 4200 otáčkami a kapacitou 30 GB, kombomechanikou DVD-ROM a CD-R/RW, Windows XP Professional a s disketovou mechanikou ve standardu. Nabídka rozhodně ne špatná, přinejmenším papírově tento notebook patří k slušně vybaveným.

Široká škála rozhraní

I co se ostatního vybavení týče, není na tom Premio vůbec špatně: dvě USB 2.0, jeden PCMCIA slot s podporou CardBus, paralelní port, externí VGA port, PS/2, Line-Out výstup pro externí reproduktory, Mic-In mikrofonní vstup/SPDIF výstup, RJ-45 konektor pro LAN, RJ-11 konektor pro telefonní linku, IEEE 1394 (FireWire), infračervený IrDA port s podporou FastIR (4 MBit/s), S-Video TV výstup 4 pin, a nezbytný napájecí konektor.

Notebooky.cz - Premio 1030N

Celkem shrnuto, až na sériové rozhraní Premio obsahuje vše nezbytně nutné, s bonusem v podobě audiovizuálního FireWire, výstupu na televizi S-Video a vysokorychlostního USB 2.0. Infračervené rozhraní už v nejlevnějších noteboocích také nepatří zcela ke standardu.

Výkonové srovnání

V našich srovnáních aplikační výkonnosti v sadě PC Mark 2002 se Premio předvedlo jen podprůměrně. Sice podává přijatelný výkon pevného disku, ale ve výkonu paměti a procesoru končí v poslední skupině. Na vině zde bude pravděpodobně především nízký průtok paměti - v Sisoft Sandra testu jsme zde naměřili pouze 842 MB/s.

Integrovaná čipová sada SiS650 tak sice nabízí širokou škálu rozhraní, ale pouze podprůměrný výkon. V kombinaci s Celeronem na 2,0 GHz tak notebook nabízí více než dostatek výkonu pro kancelářské nasazení a nadprůměrně rychlému disku je vhodný i pro zpracování digitálního videa, není však pro intenzivní výpočty, které potřebují maximální výkon procesoru či rychlý přístup do paměti.

Grafický subsystém integrovaný

Podobně jako u valné většiny notebooků v testu, Premio nabízí pouze grafické jádro integrované v čipové sadě, se sdílenou operační pamětí. Výkon v 3D Marku 2001 tak patří stejně jako u ostatních notebooků této třídy do oblasti velmi základního "hraní": 1087 bodů.

Na kratší cesty poměrně vhodný

Se svou velikostí a standardně dodávanou brašnou se notebook hodí na cestování. Ani svou hmotností nijak nevybočuje (podle konfigurace 2,9 až 3,15 kg) z masy ostatních notebooků. Totéž lze říci o spotřebě, vzhledem k použití stolního Celeronu 2 GHz je doba provozu kratší nežli u drahých business notebooků, vystačí na cca 2 hodiny běžného používání. V našem zátěžovém testu, který testuje notebook při maximálním výkonu a nepřetržitém provozu většiny částí notebooku, se Premio vyšplhalo na 71 minut provozu, čímž si získalo příčku ve skupině uprostřed pelotonu.

Notebooky.cz - Premio 1030N

Ergonomie a pocity z používání

O váze a velikosti jsme se zmínili dříve, snad jen opravdu pochválit přibalenou aktovku - není to v této třídě obvyklé a ač nenabízí kvalitu a ochranu podstatně dražších profesionálních brašen, pro začátek postačí. Notebook postrádá zvýšené okraje víka, menší objekty tak mohou i v zavřeném stavu proniknout do nitra notebooku.

Svým rozložením i chodem lze klávesnici Premia doporučit. Sice jsou zde k vidění typicky notebookové prohřešky jako prohozené Ctrl a Fn, či Delete utopené v poli kláves, zatímco nepotřebná klávesa Pause okupuje význačnou pozici v pravém horním rohu, ale celkově je klávesnice rozumně navržená: kurzorové klávesy mají vlastní prostor, poziční klávesy jsou seskupeny na pravém boku, CapsLock, Shift, Enter, BackSpace jsou dostatečně dimenzovány, nechybí zde žádná z podstatných kláves. V rámci třídy levnějších notebooků se tak Premio nemusí stydět.

Oproti klávesnici, pouze základní vybavení nabídne u touchpadu - postrádá prostřední posuvné tlačítko a nabízí jen základní dvě. Opěrka rukou je rozměrná, pohodlná při psaní na cestách v autobuse či autě, při poslechu hudby a současné práci si však budete dlaněmi stínit reproduktory integrované právě v opěrce. Tři volitelné klávesy jsou příjemným doplňkem pro rychlé spouštění aplikací. Ač notebook disponuje pouze jedním větrákem, tento se při provozu často spíná a je poměrně hlučný. Vyšší hlučnost je žel neoddiskutovatelná daň za stolní procesor a nižší cenu. Hudebníkům by zde mohl chybět třetí audiokonektor, běžný uživatel to ani nepostřehne. Síť a faxmodem jsou samozřejmě v ceně, v našich testech bezproblémové.

Příjemným detailem je kolečko pro ovládání hlasitosti, s nímž lze rychle nastavit hlasitost, bez nutnosti úpravy myší ve Windows. Integrovaná disketová mechanika je věcí vkusu, při dané, poměrné přijatelné velikosti notebooku je předností. Nepoměrně přínosnější je pak DVD čtečka kombinovaná s CD-RW přepisovačkou.

Celý notebook je nemodulární - žádné snadno přístupné výměnné moduly zde nejsou. Dokonce i akumulátor je zašroubován a uživateli nepřístupný - proto jsme nebyli schopni ani ověřit jeho fyzickou kapacitu, AT Computers zde uvádí 4000 mAh.

Notebooky.cz - Premio 1030N

Závěrem

Premio je všestranný notebook, který nabízí na levnou třídu hodně široké možnosti, ať již co se moderních rozhraní týče, nebo použitých Windows XP ve verzi Professional, či infra, integrované diskety a optické přepisovačky - stačí pro jakékoliv nároky, pokud nejsou extrémní, s výjimkou nejvyššího výkonu procesoru či rychlé 3D grafiky. V rámci své třídy patří k průměru - nižší výkon je zde kompenzován širší nabídkou rozhraní, neoslňující doba provozu na akumulátory je vyvážena přijatelnými rozměry notebooku. AT Computers nabízí možnost volné konfigurovatelnosti komponent (disk, paměť, procesor, optická mechanika), testovaná sestava však pro běžné potřeby vyhovuje a nevidíme výraznou potřebu cokoliv měnit.

Specifikace

  • procesor Intel® Pentium® 4 1.8 - 2.4GHz nebo Intel® Celeron® 2.0GHz
  • volba optické mechaniky 24x CD ROM nebo kombinované DVD - CD/RW
  • konektivita s faxmodemem 56k V90/V92, LAN Ethernet 10/100Mbit
  • 2x USB 2.0, vysokorychlostní přenos s teoretickými 480Mbit/s
  • infraport IrDA ,port FireWire (IEEE1394) přenos dat až 400Mbit/s
  • S-video TV-out, SPDIF digitální zvukový výstup
  • brašna na notebook v ceně systému
  • volba operačního systému Windows 2000/XP