Téměř gigabitové rychlosti bezdrátově už 2005: WLAN s 240 Mbit/s do Vánoc

  0:01aktualizováno  0:01
Airgo slibuje s novými čipy propustnost bezdrátové sítě až téměř čtvrt gigabit a chce tak překonat běžných kabelových 10/100 Mbit/s. Oproti jiným nestandardním řešením chce nabídnout až 3násobek jejich výkonnosti - při zachování kompatibility s 802.11b/g. Vyplatí se o tomto řešení uvažovat?

Airgo: Nový čip MIMO slibuje poprvé reálně rychlejší spojení než 100 Mbit/s

I třetí generace čipů True-MIMO z dílen výrobce Airgo slibuje, že zachová plnou kompatibilitu ke standardům 802.11 "b", "g" a také "a". Ovšem, samozřejmě to znamená, že plných rychlostí dosáhnou pouze ta zařízení, která mají čip Airgo - zatímco ostatní pojedou na starších rychlostech - v nejlepším případě by však alespoň neměly být pomalejší než při použití standardního řešení. Těžko však říci, nakolik je toto řešení kompatibilní s dalšími sítěmi v okolí a jak úsporně se chová v celkovém využití bezdrátového pásma.

"True MIMO Gen3" je čip, který spojuje dva plně integrované vysílače v jednom čipu. Jak název napovídá, jedná se o třetí generaci technologie MIMO (Multiple Input, Multiple Output), což má být specializovaný postup, jak pomocí výpočetně náročné techniky prostorového přenosu pomocí vícero antén docílit lepšího pokrytí a vysokých přenosových rychlostí. Systém používá přirozené odchylky vln, které dříve byly vnímány jako interference, pro dosažení výrazně vyšších rychlostí, většího dosahu a zvýšené spolehlivosti. Jak přesně pomocí výpočtů dosáhne transformace interference, která může rušit přenos, na něco blahodárného, co naopak rychlost přenosu a spolehlivost zlepší, není řečeno.

Při nekomprimovaném použití má být dosaženo reálných rychlostí přes 120 Mbit/s (tedy ne právě teoretické maximum 240 Mbit/s - výrazný rozdíl mezi reálnou a teoretickou rychlostí je však přítomen i ve standardizovaných přenosech pomocí 802.11 b/g) - díky tomu je skutečně možné překonat rychlosti Fast-Ethernet spojení, které má své maximum u 100 Mbit/s. Díky tomu lze podstatně rozšířit oblast použití - Airgo rovnou doufá, že jeho technologie MIMO bude použita v návrhu příští generace bezdrátových sítí 802.11n. "Když bylo poprvé představeno MIMO, 100 let výzkumu bylo překonáno." S MIMO Gen3 je dosaženo vědeckého milníku, protože poprvé bezdrátová síť překonala v rychlosti síť kabelovou, alespoň slovy prezidenta a CEO Airgo, pana Grega Raleigha.

Na druhé straně, nelze zapomínat, že rychlost pro Fast-Ethernet je sice skutečně "pouze" 100 Mbit/s, ovšem týká se v podstatě pouze daného konkrétního kabelu, případně dvou při komunikaci dvou PC - při použití switche pak mohou ostatní počítače komunikovat naprosto nezávisle na plné rychlosti opět 100 Mbit/s (respektive 200 Mbit/s v plně duplexním režimu). Naproti tomu, i když vysílač dosáhne reálné rychlosti větší než 120 Mbit/s, stále se jedná pouze o sdílené pásmo, které si mezi sebou musí jednotliví uživatelé rozdělit. A určitě nelze hovořit o překonání rychlosti kabelového spojení, když je zde poslední (nad to nestandardizovaný) výkřik bezdrátové techniky srovnáván s minulou či rovnou předminulou generací kabelového spojení. Fast Ethernet je již i v lokálních sítích (a v noteboocích) stále více nahrazován gigabitovým Ethernetem - a v páteřních sítích není neobvyklý ani další řád, 10Gbit/s. Z toho pohledu pak srovnání ztrácí poněkud na lesku - i když většina sítí zatím skutečně používá převážně 100Mbit spojení Fast-Ethernet.

Přesto, dokud nebude schválen nástupní standard pro sítě 802.11 - a pokud uživatel požaduje vyšší přenosovou rychlost - je na trhu alternativa k běžným adaptérům. První a druhou generaci čipů Airgo ve svých zařízeních integrovali mezi jinými výrobci Belkin, Buffalo, LinkSys, Netgear, Planex či Samsung. Třetí generace čipů Airgo má být k nalezení v routerech, v bezdrátových adaptérech a v noteboocích koncem roku 2005 - vybraní partneři již testují tuto techniku a Airgo tak vypadá jako horký kandidát pro domácí bezdrátovou síť pod Vánoční stromeček... (I když kdo si počká, ten asi dostane po Novém roce to samé zařízení výrazně levněji - podobné technologie připravují i další výrobci, i když možná ne s maximální teoretickou rychlostí čtvrt gigabit!)

 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Ryby vidí tmu jinak. Český objev z hloubi moří se dostane do učebnic

Beztrnovka stříbřitá má na poměry hlubokomořských tvorů poměrně nenápadný...

Bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty se s kolegy „potopila“ do oblasti, která je Čechům obvykle vzdálená:...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Další z rubriky

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Najdete na iDNES.cz