Téměř gigabitové rychlosti bezdrátově už 2005: WLAN s 240 Mbit/s do Vánoc

Airgo slibuje s novými čipy propustnost bezdrátové sítě až téměř čtvrt gigabit a chce tak překonat běžných kabelových 10/100 Mbit/s. Oproti jiným nestandardním řešením chce nabídnout až 3násobek jejich výkonnosti - při zachování kompatibility s 802.11b/g. Vyplatí se o tomto řešení uvažovat?

Airgo: Nový čip MIMO slibuje poprvé reálně rychlejší spojení než 100 Mbit/s

I třetí generace čipů True-MIMO z dílen výrobce Airgo slibuje, že zachová plnou kompatibilitu ke standardům 802.11 "b", "g" a také "a". Ovšem, samozřejmě to znamená, že plných rychlostí dosáhnou pouze ta zařízení, která mají čip Airgo - zatímco ostatní pojedou na starších rychlostech - v nejlepším případě by však alespoň neměly být pomalejší než při použití standardního řešení. Těžko však říci, nakolik je toto řešení kompatibilní s dalšími sítěmi v okolí a jak úsporně se chová v celkovém využití bezdrátového pásma.

"True MIMO Gen3" je čip, který spojuje dva plně integrované vysílače v jednom čipu. Jak název napovídá, jedná se o třetí generaci technologie MIMO (Multiple Input, Multiple Output), což má být specializovaný postup, jak pomocí výpočetně náročné techniky prostorového přenosu pomocí vícero antén docílit lepšího pokrytí a vysokých přenosových rychlostí. Systém používá přirozené odchylky vln, které dříve byly vnímány jako interference, pro dosažení výrazně vyšších rychlostí, většího dosahu a zvýšené spolehlivosti. Jak přesně pomocí výpočtů dosáhne transformace interference, která může rušit přenos, na něco blahodárného, co naopak rychlost přenosu a spolehlivost zlepší, není řečeno.

Při nekomprimovaném použití má být dosaženo reálných rychlostí přes 120 Mbit/s (tedy ne právě teoretické maximum 240 Mbit/s - výrazný rozdíl mezi reálnou a teoretickou rychlostí je však přítomen i ve standardizovaných přenosech pomocí 802.11 b/g) - díky tomu je skutečně možné překonat rychlosti Fast-Ethernet spojení, které má své maximum u 100 Mbit/s. Díky tomu lze podstatně rozšířit oblast použití - Airgo rovnou doufá, že jeho technologie MIMO bude použita v návrhu příští generace bezdrátových sítí 802.11n. "Když bylo poprvé představeno MIMO, 100 let výzkumu bylo překonáno." S MIMO Gen3 je dosaženo vědeckého milníku, protože poprvé bezdrátová síť překonala v rychlosti síť kabelovou, alespoň slovy prezidenta a CEO Airgo, pana Grega Raleigha.

Na druhé straně, nelze zapomínat, že rychlost pro Fast-Ethernet je sice skutečně "pouze" 100 Mbit/s, ovšem týká se v podstatě pouze daného konkrétního kabelu, případně dvou při komunikaci dvou PC - při použití switche pak mohou ostatní počítače komunikovat naprosto nezávisle na plné rychlosti opět 100 Mbit/s (respektive 200 Mbit/s v plně duplexním režimu). Naproti tomu, i když vysílač dosáhne reálné rychlosti větší než 120 Mbit/s, stále se jedná pouze o sdílené pásmo, které si mezi sebou musí jednotliví uživatelé rozdělit. A určitě nelze hovořit o překonání rychlosti kabelového spojení, když je zde poslední (nad to nestandardizovaný) výkřik bezdrátové techniky srovnáván s minulou či rovnou předminulou generací kabelového spojení. Fast Ethernet je již i v lokálních sítích (a v noteboocích) stále více nahrazován gigabitovým Ethernetem - a v páteřních sítích není neobvyklý ani další řád, 10Gbit/s. Z toho pohledu pak srovnání ztrácí poněkud na lesku - i když většina sítí zatím skutečně používá převážně 100Mbit spojení Fast-Ethernet.

Přesto, dokud nebude schválen nástupní standard pro sítě 802.11 - a pokud uživatel požaduje vyšší přenosovou rychlost - je na trhu alternativa k běžným adaptérům. První a druhou generaci čipů Airgo ve svých zařízeních integrovali mezi jinými výrobci Belkin, Buffalo, LinkSys, Netgear, Planex či Samsung. Třetí generace čipů Airgo má být k nalezení v routerech, v bezdrátových adaptérech a v noteboocích koncem roku 2005 - vybraní partneři již testují tuto techniku a Airgo tak vypadá jako horký kandidát pro domácí bezdrátovou síť pod Vánoční stromeček... (I když kdo si počká, ten asi dostane po Novém roce to samé zařízení výrazně levněji - podobné technologie připravují i další výrobci, i když možná ne s maximální teoretickou rychlostí čtvrt gigabit!)


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit