Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Smršť kolem Microsoftu

V poslední době došlo k mnoha událostem, které vyostřují boj Microsoftu proti Linuxu a otevřeným formátům. Dá se hovořit i o boji Microsoftu proti uživatelům. Konflikt má i širší význam, který může výrazně ovlivnit budoucí vývoj systémů pro osobní počítač
Svoji dobrou pozici na trhu operačních systémů se Microsoft už několik let otevřeně pokouší zneužít v monopolizaci i svých kancelářských aplikací (MS Office) a internetových prohlížečů (Internet Explorer). Zatímco první boj o operační systémy byl pro všechny zúčastněné zhruba rovnocenný. Ten druhý o kancelář a Internet začal být krajně nerovný v momentě, kdy uživatel byl nucen používat MS Internet Explorer dodaný s operačním systémem a pořizovat si nové verze kancelářských aplikací, které jediné uměly číst úmyslně změněné formáty dokumentů. Výstižné je přirovnání k stavební firmě, která vyhrála veřejnou soutěž na stavbu domu, a začala si dělat nároky i na dodávku vlastního nábytku a úmyslně by znemožňovala používání nábytku jiného. Z těchto monopolních praktik byla společnost Microsoft usvědčena soudem a podle rozsudku se má rozdělit na dvě nezávislé společnosti. Zatím probíhá odvolací řízení, které ještě může rozsudek zvrátit.

Z vlastní zkušenosti se můžeme setkat s malým důsledkem nečistých řešení. Stačí tolik zašmodrchané kódování češtiny, kde existuje standard ISO-Latin2 pro východoevropské jazyky, kterého se (jak jinak) drží třeba Linux. Vlastní kódování windows1250 si vymyslel Microsoft sám, používá ho ve svých operačních systémech. Typický člověk, který není programátor a nezná různé převáděcí utilitky a je mu proti srsti něco takového vůbec používat, radši si pořídí Windows, aby neměl problémy. Tady se ale mění smysl zákazníka a firmy. Člověk se pomalu stává otrokem. Je nucen dělat věci, které s důvodem, proč si pořídil PC, nemají nic společného.

Není tajemstvím, že Microsoft kupuje firmy s úspěšnými produkty v oblastech, kde se zatím nevyskytoval. Mnoho her, automap atd. má takovýmto způsobem značku Microsoftu. Dělají to i jiné firmy a vše by bylo v pořádku, kdyby se takto občas nelikvidovala konkurence.

V poslední době se vyrojilo několik akcí iniciovaných Microsoftem, které se snaží odvrátit pozornost jinam. Reklamní akce, které hraničí se zastrašováním se pořádaly i u nás, typu "nekupujte nahý počítač", "tatínku, co to je software" a hlavně tolik diskutovaná BSA, kazeta s nahraným fiktivním zákrokem proti pirátské firmě. Proti pirátům je sice třeba tvrdě zakročit. Bohužel takový zákrok málem zničil i malou českou firmu, která jak se později ukázalo, byla nevinná. Nyní má vlastní stránky www.zatepla.cz, které se snaží reagovat na www.zastudena.cz. Na hloupé reklamy, které se tváří, že krom MS Windows nic jiného neexistuje zase reaguje protiakce Petice za otevřené formáty iniciované Českým sdružením uživatelů Linuxu. Linuxové systémy jsou většinou zdarma a bohatému Microsoftu se tedy těžko kupuje něco, co je zdarma.

Abych ale jen nepsal samá negativa. Je pravdou, že počítače začali používat nejen počítačový odborníci, ale i úplní laici, kteří chtějí napsat jen pár řádek emailu, nějaký ten dopis a podívat se na Internet. Chtějí PC používat ke své práci a nezajímá je, jak to funguje uvnitř. Pro takové byla éra před MS Windows, před okenním prostředím Linuxu nebo i před Apple Macintosh pravým utrpením. Řádkový DOS, nejednotné ovládání programů atd. Apple dovedl své systémy k dokonalosti, uživatel opravdu nedělá prakticky nic navíc než je zapotřebí. Řešení MS Windows inspirované ze začátku Apply jsou sice někdy kostrbaté, ale vetšinou také fungují. Když si uživatel neví rady, má k dispozici horké linky a spoustu časopisů, které vysvětlují problémy a některé triky. Linux ztrácel několik let vývoje k uživatelské přívětivosti, nyní to dohání a na Internetu je spousta rad a návodů.

Microsoft si vydobil své místo na poli operačních systémů osobních počítačů za dobu zhruba dvou desítek let právě díky rovnému konkurenčnímu boji, proti kterému teď skrytě vystupuje. Windows 95, 98, NT a 2000 porazily jiné systémy. Jsou komfortnější a spolehlivější. Na trhu s operačními systému je opravdu málo těch, na kterých může běžet tak velké množství aplikací a také málo těch, které mohou spolupracovat s různorodým hardwarem.

Linux také neztrácí dech. Uspokojuje jak odborníky, tak i laiky, kterým nabízí také okenní prostředí, řadu aplikací a čím dál tím větší podporu různorodému hardwaru. Zatímco svět Windows je jednolitý v režii jedné firmy, svět Linuxu se vyvíjí různými cestičkami. Věřím tomu, že vývoj obou světů nebude bržděn, ale popostrkován požadavky uživatelů.

Svět Apple Mac-ů stojí trochu stranou, má vlastní historii. Hardware i software je spolehlivý, ovládání se drasticky nemění už několik let a chválí si ho profesionální grafici, hudebníci, aj.

Vznikají nové otevřené formáty viz např. XML, který by měl být čitelný v jakémkoliv prohlížeči, který je vhodný pro přenos strukturovaných dat a na který se budeme moci dívat tak, jak chceme my, a ne tak, jak nám to naprogramovali programátoři. Nebo vznik a vývoj jazyka Java, který se dá třeba v podobě apletů pouštět na všech možných platformách a nejen těch od Microsoftu. JavaI když jako konkurence Javy začíná vznikat Sharp C (#C) právě na popud Microsoftu. Jako konkurence jistě může přispět k lepšímu vývoji, ale nenechme se zmonopolizovat a uvěznit ani Javou, ani #C, ani Linuxem nebo Windows, ani Wordem, Excelem ani XML. Používejme počítač k tomu, k čemu jsme si ho pořídili a pečlivě rozvažujme nad tím, co nám k tomu nejlépe poslouží.

  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 140 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 10 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi jsou 4 příspěvky

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 12 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...