Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šetřící režimy, Linux a jiné operační systémy

Mezi funkce, které vyžadujeme od šetřících režimů je zjištění stavu baterií, vypnutí monitoru, vypnutí harddisku a jiných zařízení, suspend - uspání do paměti a suspend to disk - úplné uspání na disk.

Mezi funkce, které vyžadujeme od šetřících režimů je zjištění stavu baterií, vypnutí monitoru, vypnutí harddisku a jiných zařízení, suspend - uspání do paměti a suspend to disk - úplné uspání na disk.

ACPIACPI a APM

Šetřícími režimy se zabývá specifikace ACPI, na jejímž základě vznikla specifikace APM - Advanced Power Management, která definuje softwarové rozhraní s informacemi, jak implementovat APM BIOS a APM ovladače. APM existuje ve verzích 1.0,1.1 a nově i 1.2. Verze 1.0 definuje základní informace o stavu procesoru a stavu APM. Verze 1.1 umožňuje například softwarově měnit nastavení šetřících režimů, případně i vypnout šetřící režimy. Verze 1.2 obsahuje např. podporu pro více baterií. S pomocí APM může procesor říci BIOSu, že na něm zrovna nic neběží. BIOS se podle toho zařídí a podle nastavení může zredukovat pracovní takt procesoru, vypnout harddisky, nebo monitor. Tyto specifikace jsou jakési doporučení a bohužel ne všichni výrobci se těmito doporučeními řídí.

Co je třeba k šetření

K tomu, abychom mohli používat šetřící režimy, musí náš počítač obsahovat APM BIOS. Dále musí operační systém podporovat APM, ta je ve Windows 95/98/2000 automaticky, v Linuxu je třeba mít jádro s podporou APM. Některé distribuce, třeba Redhat6.2, umí instalovat přímo jádro s APM, jinak stačí jádro Linuxu rekompilovat. Podívejte se na Kernel-HOWTO např. na http://www.linuxdoc.org/HOWTO/Kernel-HOWTO.html, jak se to dělá.

VMApmPak stačí instalovat ještě balíček apmd. Tento balíček není nutný, ale obsahuje užitečné programy obsluhující APM. Pro XWindows také existují programy pro monitorování APM , jsou např. v balíčcích Xapm, Kapm, WMApm, zobrazují stav baterií a monitorují APM. Jeden z nich WMApm je na obrázku.

Linux a problémy s APM

Vypínání monitoru v Linuxu funguje pouze v textovém režimu, v grafickém režimu Xwindows se obrazovka pouze začerní ale dál svítí. Existuje jeden drobný trik, který nastaví šetřič obrazovky tak, aby pouštěl program apm s parametrem -S z balíčku apmd, ten uvede počítač do režimu stand-by (vypnutí monitoru).

# Run xscreensaver with APM programxscreensaver -timeout 5             -xrm xscreensaver.programs:apm -S               -xrm xscreensaver.colorPrograms:apm -S&
linuxPokud počítač uspíte a poté probudíte, neobnoví se někdy správně původní grafický režim. Stačí sice restartovat Xserver, ale lepší řešení tohoto problému je na stránce http://www.linuxlaptops.com/ll/xresume.html , kde se nachází návod a prográmek, který před uspáním a při probouzení obnovuje správně stav grafické karty a Xserveru. Po rekompilaci jádra je nutné rekompilovat i linuxové ovladače pcmcia, jak se to dělá je popsáno v PCMCIA-HOWTO, které je např. na http://www.linuxdoc.org/HOWTO/PCMCIA-HOWTO.html. Pokud po probuzení nefungují PCMCIA, můžete zkusit alternativní balíček na http://www.cut.de/bkr/linux/apmd/apmd.html, který před uspáním odstraní pcmcia moduly a po probuzení je opět zavede. Zvuková karta může při šetřících režimech zlobit a tady už hodně záleží na konkrétních ovladačích i na konkrétním systému, obecná rada asi neexistuje.

Bez APM

Pokud váš počítač nemá APM BIOS, existují softwarové náhražky, které lze využít i na stolních počítačích. Operační systém Windows 2000 obsahuje např. uvedení do stavu Hibernate, které se podobá uspání na disk. V Linuxu existuje tzv. Software Suspend, který uspí počítač, nepotřebuje apm a při zapnutí počítače a nabíhání systému zjistí, že byl počítač uspán a obnoví stav před uspáním. Ke stažení je na http://falcon.sch.bme.hu/~seasons/linux/swsusp.html.

Postupem času se zjišťuje, že šetřící režimy jsou užitečné nejen pro mobilní počítače, ale i pro pracovní stanice. Bohužel i šetřící režimy mají svoji negativní stránku, která se týká životnosti používaného hardware. LCD displeje a pevné disky vydrží jen určitý počet startů po jejímž překročení je přirozené opotřebování materiálu tak velké, že může způsobovat chyby. Díky šetřícímu režimu se můžeme docela rychle přiblížit ke konci životnosti disků i displejů. Naskýtá se pak otázka, nakolik nám ušetřená energie ušetří i náš drahocenný hardware.

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi je 5 příspěvků

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Nečekaně nízká poptávka po brýlích Apple snižuje dodávky až o polovinu

v diskusi je 14 příspěvků

29. dubna 2024  17:30

V době uvedení na trh byly brýle Apple Vision Pro nedostatkovým produktem. Nyní, několik měsíců po...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 13 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...