Prodali jste svůj starý harddisk? Možná z něj teď někdo páčí vaše smazaná data

  0:01aktualizováno  0:01
O tom, že staré pevné disky je možná lepší vyhodit než prodávat, vás možná přesvědčí experiment dvou studentů. Na necelých 160 zakoupených discích z druhé ruky nalezli např. čísla kreditních karet, staré e-maily apod.
Dva studenti Massachusetts Institute of Technology (MIT) se rozhodli vyzkoušet, jak zajímavá data lze získat z pevných disků koupených z druhé ruky. Jak informoval server ZDNet, bylo za účelem experimentu nakoupeno či jinak získáno přes různé zdroje 158 kusů použitých pevných disků za celkovou cenu přibližně 1 000 amerických dolarů, jejichž obsah následně prozkoumali.

Co lze nalézt na starém pevném disku?

Z výzkumu Simsona Garfinkla a Abbi Shelata, kteří na MIT studují počítačové vědy, vyplývá, že některé údaje na pevných discích, kterých se jejich původní uživatelé již zbavili, mohou sloužit k „ukradení“ identity. To znamená, že z některých pevných disků lze získat dostatek informací k tomu, aby se někdo cizí mohl dostatečně hodnověrně vydávat za osobu, která měla disk dříve k užívání. A trh s použitými harddisky je prý doslova zaplaven takovými zařízeními, které v podstatě jen čekají na to, kdy z nich někdo vytáhne nezabezpečné informace.

Při zkoumání povětšinou obnoveného obsahu zakoupených disků (většina byla zformátována) bylo studenty objeveno přibližně 5 00 čísel kreditních karet, lékařské zprávy, podrobné osobní a firemní finanční informace a například také celé gigabajty e-mailových zpráv a pornografie. Ze studie rovněž vyplývá, že při nákupu 10 starších pevných disků naleznete se 75% pravděpodobností citlivé či tajné údaje nebo data.

Ze studenty testovaného vzorku 158 kusů bylo plně funkčních 129 modelů. U 28 pevných disků se zjistilo, že obsahují nesmazaná data. Na jednom z nich se dokonce nacházel výpis finančních transakcí za celý rok – disk byl původně součástí bankomatu.

Problém: jak likvidovat data?

Velkým problémem se stává časová náročnost likvidací dat na disku, která je o to složitější, čím větší je kapacita disku. Navíc mnoho souborů smazaných pomocí funkce „Delete“ a v OS Windows ještě vysypaných z koše jde obnovit pomocí utilitek jako „Undelete“. Přitom ani klasické formátování není všelék.

Oba studenti zjistili, že 60 % ze všech testovaných pevných disků bylo zformátováno, ale jen 12 disků bylo opravdu bez dat. Hojně používaný formát v operačním systému Microsoft Windows totiž nezajišťuje, že na pevném disku nezůstanou žádná data.

Z výzkumů agentury Dataquest vyplývá, že za rok 2002 bylo nahrazeno na celém světě přibližně 150 milionů kusů pevných disků novými, které mají větší kapacitu. V roce 2001 toto je tento údaj odhadován na 130 milionů.

Svá kompletní zjištění hodlají studenti publikovat v nadcházejícím čísle periodika „IEEE Security and Privacy“, které vydává IEEE Computer Society. Jejich příspěvek bude nazván „Remberance Data Passed: A Study od Disk Sanitation“.
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Najdete na iDNES.cz