Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přehled trhu notebooků v ČR

Přinášíme vám přehled trhu notebooků, respektive rukověť, s jejíž pomocí se můžete lépe rozhodnout, který z notebooků - či alespoň která z kategorií notebooků pro Vás bude ta pravá.

Trh notebooků v České republice prodělal ohromný skok, zatímco prodeje stolních PC nanejvýš mírně rostou - když rovnou nestagnují - prodeje notebooků doslova explodují. Žádná z oblastí prodeje klasického "železa" se nemůže pochlubit vyšším tempem růstu. Tohoto světového trendu nezůstala "ušetřena" ani ČR. Díky dlouholeté přítomnosti známých značek, nedávnému vstupu mnoha slovutných nových značek - a díky agresivnímu nástupu konkurence ze spodního cenového spektra je dnes na trhu větší nabídka než kdy bývala.

Proto bychom vám rádi přinesli přehled trhu notebooků, respektive rukověť, s jejíž pomocí se můžete lépe rozhodnout, který z notebooků - či alespoň která z kategorií notebooků pro Vás bude ta pravá. Sice zde působí tak jako u dalšího IT zboží jistá komoditizace, kdy se některé notebooky podobají jako vejce vejci - ale oproti stolním PC zde nadále vládne krásný duch diferenciace a značných rozdílů.

Snad i proto doufáme, že vám tento přehled kategorií notebooků a jednotlivých zástupců bude nápomocen vyznat se v džungli specifikací, velikostí, formátů, rychlostí, atd., jež na současném trhu notebooků panuje.

Kategorie notebooků - přehled v kostce

Notebooky lze hodnotit podle mnoha kritérií:

1. cena
2. velikost
3. hmotnost
4. výkon
5. modularita
6. vybavení
7. odolnost
8. mobilita
9. způsob použití
10. cílová skupina

Z těchto značně rozdílných kritérií se zaměříme především na cenu - a typický způsob použití. Se způsobem použití pak bude souviset i většina dalších parametrů: zcela určitě velikost, hmotnost, odolnost, mobilita a modularita. Do značné míry i vybavení a příslušenství notebooku či cílová skupina zákazníků je závislá právě na typu použití notebooku.

Požadovaný výkon a vnitřní vybavení pak bude mít úzkou vazbu na cenu – druhý nejpodstatnější argument při nákupu notebooku. Tato kritéria nám umožní zredukovat náš pohled na to nejpodstatnější: proč a nač notebook potřebujeme - a kolik jsme ochotni za něj vydat.

Způsoby použití notebooku: od velkého diáře po stolní PC

Notebooky mohou být tak jiné jako lidé - a měly by být takové doslova. Vzhledem k podstatně osobnějšímu stylu použití by měl notebook odrážet do značné míry typické uživatelské zvyky a styl práce či života svého vlastníka. Jen pak může sloužit, tak jak má. V dnešní podobě již notebooky většinou nabízí dostatek výkonu bez ohledu na svou velikost - pro běžné aplikace typu MS Office či úprava digitálních fotografií, jednoduchá práce s digitálním videem, sledování multimediálních prezentací a filmů, či poslech MP3 hudby. A zvládnou i daleko více - pokud je potřeba a uživatel je ochoten si připlatit. Pro speciální nároky je pak vhodné volit speciální druhy notebooků – procento specializovaných nároků je však většinou jen malé. Proto se pojďme podívat na typická použití jednotlivých tříd notebooků – podle stylu života a práce jejich vlastníků.

Malý velký diář aneb subnotebooky v detailu

Pro mnoho uživatelů může být organizér na úrovni PDA (Personal Digital Assistant) prostě nevyhovující, protože neposkytuje dostatek výkonu - a nezvládá plný rozsah funkcí srovnatelný se stolním PC. Pro tyto uživatele, kteří touží po maximální mobilitě - vlastní i svého PC, respektive dat - jsou určeny subnotebooky. Tyto stroje s rozměry výrazně menšími listu A4 a hmotností kolem 1 kilogramu (v naší tabulce maximálně do 1,5 kg) sice velmi omezují pracovní komfort svého uživatele - nabízí jen malý displej, zmenšenou klávesnici, nemají optickou mechaniku a chybí jim často i takřka nezbytná rozhraní - za to však nabízí všudypřítomnost u ostatních notebooků netušenou.

Díky velmi nízké hmotnosti a jen minimálním rozměrům je lze případně nosit i ve větší dámské kabelce. A lze je schovat či vyndat daleko rychleji a snadněji než ostatní notebooky. Tyto notebooky jsou po ruce, když je potřebujete na cestách, na jednání, ve vlaku, v letadle. Za velikost však zaplatíte nejenom výrazně menším komfortem práce, ale i zkrácenou dobou provozu na akumulátory. I přes velmi úsporné mechanismy pak je záložní akumulátor poznanou nutností. Většina uživatelů těchto ministroječků pak volí kombinaci dvou přístupů - subnotebook jako velice chytrý diář na cesty, a plnohodnotné stolní PC jako výkonnou "domácí" základnu.

Když hodně cestujete - ultralehce pod paží

Ultralehké a tenké notebooky představují stupeň výkonu a vybavení, kdy lze poprvé uvažovat o použití tohoto notebooku jako jediného počítače, jak pro stacionární použití doma či v kanceláři, tak na cesty. A pokud na cesty, tak na velmi časté a nezřídka daleko. S rozměry maximálně listu A4 a hmotností do 1,5 až 2 kilogramů lze tyto notebooky směstnat do sebenapěchovanější aktovky - ale při tom již nabízí 12,1 nebo 13,3 palcovou úhlopříčku displeje, s rozlišením alespoň 1024 x 768 bodů a současně klávesnici takřka plné velikosti.

Jak klávesnice, tak displej se pohybují tak akorát "na hraně" každodenní bezproblémové použitelnosti, aby uživatel nemusel sáhnout po stolním PC, případně po displeji a externí klávesnici. Za jistá omezení se tyto notebooky mohou odvděčit především univerzálností použití - lze je použít takřka kdekoliv, a při tom téměř s plným komfortem stolního PC.

Vydrží i tři až čtyři hodiny na jedno nabití, respektive jeden akumulátor - a hodí se pro velice často cestující uživatele, do stísněných prostorů letadel, na zadní sedačky automobilů či na lavičky letištních koridorů. Stejně dobře však poslouží studentům při psaní přednášek či přípravě diplomové práce. Pro náročného uživatele však je klávesnice i displej pořád ještě obětí na oltář vyšší mobility, současně s často pouze externí optickou mechanikou.

Vyvážený kompromis - zlatá střední cesta

Hlavní proud notebooků se časem vyvinul směrem k univerzálnímu formátu cca listu A4 s tloušťkou 3 až 4 centimetry. Jsou většinou jen o pár centimetrů větší oproti formátu A4 (do 330 x 260 mm) a jen výjimečně překročí pěticentimetrovou hranici výšky, na druhé straně nejsou schopny být ani extrémně tenké (méně než 25 mm) vzhledem k integrovaným optickým mechanikám.

Tyto stále ještě poměrně kompaktní notebooky nabízí displeje s úhlopříčkou 14,1 či stále častěji 15 palců, optickou mechaniku, širokou škálu rozhraní, akumulátor vyšší kapacity a především pak klávesnici plných stolních rozměrů, s jedinou absencí - jako u valné většiny notebooků zde chybí numerická klávesnice.

Sice se kvalita klávesnic i displejů velmi liší mezi značkami, obecně se však tato třída vyrovná co do pohodlnosti a příjemnosti použití stolním PC, bez nutnosti se omezovat na úkor praktičnosti kvůli větší mobilitě.

S dostatkem prostoru i pro velmi výkonné komponenty si zde uživatel může vybrat z široké nabídky vybavení a výkonu. Tyto notebooky se už v ruce svou vahou mezi 2,2 až 2,8 kilogramy pronesou, ale v brašně přes rameno jako by tam ani nebyly - a pořád ještě se ztratí i pod tenkým šanonem.

Univerzálností použití je tato třída bezkonkurenční - nabízí nejlepší poměr mezi schopnostmi a velikostí, alespoň z pohledu většiny uživatelů a nejtypičtějších způsobů použití notebooku. Mohou sloužit jako častí průvodci na cestách, stejně jako pracovní nástroj v kanceláři či doma. Obojí tato třída zvládne se stejnou bravurou – bez omezování uživatele a nutnosti kompromisů.

Právě v této třídě se najde největší množství všech notebooků. A v této třídě lze vysledovat ještě velké množství menších kategorií, které od sebe tyto notebooky navzájem odlišují:

A) zaměření notebooků na firemní a domácí klientelu – spíše marketingové rozdělení některých značek, které má znamenat, že zatímco domácí notebooky se mohou více zaměřovat například na multimediální oblast, firemní notebooky budou vynikat vlastnostmi jako je snadná vzdálená správa, dlouhá doba neměnnosti a kompatibility základních komponent, atp.

B) stolní a mobilní notebooky – ačkoliv by si v této kategorii měly být rovny, některé notebooky spíše směřují jen ke stolu, zatímco jiné se hodí jak na stůl, tak na cesty. Poznají se především podle typu procesoru a hmotnosti:

o Stolní procesory jako Intel Celeron či Pentium 4 (ať už s přívlastkem Mobile či bez) znamenají, že notebook musí být dimenzován na větší odvod tepla, tj. bude mít celkově větší schránku (větší tloušťka, rozměry) – a současně bude mít vyšší spotřebu (náročnější procesor a chlazení), kterou bude muset kompenzovat výrazně větším akumulátorem nebo jen velmi krátkou dobou provozu (i méně než 1 hodinu). Stolní procesor v notebooku znamená též i výrazně hlučnější provoz a vyšší zahřívání notebooku. Tyto notebooky budou mít větší rozměry (až 340 x 280 x 50 mm), hmotnost blížící se horní hranici třídy (3,0-3,5 kg) a krátkou dobu nezávislého provozu (1-3 hodiny).

o Mobilní procesory Intel Pentium M, Celeron-M (případně již méně úsporné, ale stále ještě mobilní AMD Mobile Athlon XP-M a Mobile Athlon 64) naznačují úspornější notebooky, které mohou být postaveny efektivněji – díky menší spotřebě a nižšímu zahřívání mohou být tenčí, tišší a déle pracující. Přesto nemusí být výrazně dražší, ačkoliv v porovnání hrubého výkonu ku ceně bude pravděpodobně zatím ještě „stolní“ kategorie vítězit. Tyto notebooky však vydrží pracovat delší dobu nezávisle (3 – 6 hodin), jsou relativně tiché při provozu a jejich rozměry (např. 305 x 245 x 25 mm) i hmotnost (2,1-2,9 kg) podstatně akceptovatelnější.

C) modulární a pevně zabudované periferie – notebooky se liší v možnostech snadné výměny modulů například optických mechanik. Tento aspekt je pro uživatele podstatný, pokud uvažuje do budoucna například o přepisovačce DVD, ale v současnosti mu vystačí kombomechanika se čtečkou DVD a přepisovačkou CD médií. Nebo, pokud uvažuje o použití například druhého akumulátoru namísto optické mechaniky. Tuto možnost nabízí zpravidla „business“ notebooky, domácí notebooky mají mechaniky častěji napevno zabudované – ale ani toto pravidlo rozhodně není stoprocentní, třídy se zde prolínají.

D) odolné a běžné plastové schránky – zatímco některé notebooky se mohou pochlubit pevnými schránkami ze slitin hliníku, hořčíku, titanu a jejich kombinací, většina notebooků spoléhá pouze na běžné plastové schránky, které jsou samozřejmě náchylnější k praskání a poškození i při běžném používání. Opět, častěji se lze s vyztuženou kostrou notebooku potkat u modelů pro firemní klientelu, ale není to pravidlem.

E) snadná rozšiřitelnost základních prvků – notebooky se liší v možnosti rozšiřování uživatelem. Alespoň akumulátor by měl mít uživatel možnost rozšířit sám, bez potřeby návštěvy odborného servisu. Je to nejjednodušší možná operace – a častá: notebook uspat či vypnout, zasunout druhý akumulátor a pracovat dále, bez potřeby zásuvky. Výjimečně však některé notebooky nemají výměnné akumulátory nebo jsou v „zamčeném“ oddělení. Snadno by měl uživatel mít možnost doplnit paměť, případně vyměnit pevný disk, ne vždy je však tato podmínka splněna – často je nutná návštěva servisu i pro tyto poměrně základní operace.

Převážně na stůl - téměř mobilní náhrada stolního PC

Pro uživatele, který pracuje především v kanceláři - a pokud se přesouvá, pak notebook s sebou nese v aktovce jen pro použití na dalším stole, a s reálným nasazením v terénu (v autě, letadle, vlaku) počítá jako s opravdu poslední nouzovou variantou - se nejvíce hodí notebook, který je schopen nabídnout všechen luxus velmi výkonného stolního PC, výměnou za malou mobilitu.

Takovýto notebook nabídne úhlopříčku displeje od 15 do 17 palců s rozlišením alespoň 1024 x 768 bodů a spíše více, velkou klávesnici často včetně numerické části, mnoho variant vybavení a nejúplnější škálu rozhraní a vybavení, případně i speciality jako vícero optických mechanik, diskové pole RAID či televizní tuner v těle notebooku. O případném nejvyšším výkonu (pokud si jej uživatel chce dovolit) ani nemluvě. Tyto notebooky váží od 3 až 3,5 kilogramů více (i 7 kg) a jejich rozměry jsou již značně nepraktické i pro velké brašny, doba provozu na akumulátory je často jen zlomek hodnoty jiných kategorií - často i méně než 1 hodina.

Tip nejen pro videofanoušky - Širokoúhlé speciality

Kdo si potrpí na širokoúhlý obraz při sledování DVD filmů kdekoliv, na cestách či doma, případně ocení mnoho místa ve velkých tabulkách v Excelu a pro umístění lišt nástrojů v grafických aplikacích, ten by se měl zamyslet nad zakoupením širokoúhlého notebooku. Nabízí zajímavou kombinaci mezi kompaktností „mainstreamové“ kategorie - a současně vizuálním luxusem třídy „náhrada stolního PC“.

Širokoúhlý displej však s sebou nese nevyhnutelný nárůst přinejmenším jednoho z rozměrů notebooku - běžné aktovky zde nemusí být dostatečně široké - a často i mírně vyšší hmotnost. Odměnou je více prostoru pro výkonné komponenty a širší virtuální pracovní plocha s maximálními rozlišeními až 1920 x 1200 bodů.

Speciální kategorie – Tablet PC a mobilní pracovní stanice

Na trhu se prosazují dvě speciální kategorie PC, které částečně náleží do některé z námi zmíněných kategorií, avšak současně se výrazně odlišují speciálními vlastnostmi. Jde o třídu Tablet PC, která většinou svým profilem odpovídá třídě náhrad diáře nebo ultralehké kategorii, a třídu mobilních pracovních stanic, které lze velikostí a vlastnostmi zařadit mezi notebooky hlavního proudu. Přesto však vyčnívají nad ostatní:

A) Tablet PC umožňuje ovládání pomocí tužky-stylusu a hlasu. Namísto komunikace pomocí klávesnice (která zůstává jako možnost zachována), uživatel zde může použít i běžné psaní a případně ovládání hlasem. Zatím je však rozpoznávání písma spíše chybující – a pro české poměry je zde stále otázkou podpora češtiny. Pro mnoho oblastí však může být možnost kreslit a psát přímo na displej velmi zajímavá (školství, skladové hospodářství, elektronicky ukládaný ručně psaný podpis formulářů,...). Tablety jsou zpravidla lehké, avšak se slabšími procesory – a často nepříliš uspokojivým výkonem na akumulátory, navíc s poněkud menšími displeji. Za svou speciálnost si nechávají výrobci zaplatit na úrovni střední až vyšší třídy (50 – 60 tisíc Kč).

B) Mobilní pracovní stanice je odpověď výrobců na požadavky technických profesí, kterým nestačí výkon – a běžné vybavení – obyčejných notebooků. Při použití speciálních aplikací CAD/CAM/CAE a dalších je podstatná kombinace perfektní kompatibility a špičkového výkonu. Proto lze v těchto noteboocích nalézt zpravidla nejvýkonnější současná řešení, která však často ocení jen expert, protože pro běžnou práci nemá certifikace například AutoCAD příliš vliv na spokojenost uživatele. Mobilní pracovní stanice se mohou většinou spolehnout na vysokokapacitní akumulátory, kvalitní konstrukci schránky, nejvýkonnější možné komponenty – a současně ještě rozumné rozměry a hmotnost na úrovni notebooků hlavního proudu. Negativem je zde vždy extrémní cena (více než 80 tisíc Kč).

Více informací a pokračování článku naleznete na http://www.telnet.cz

  • Nejčtenější

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 74 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Benzín dodá špagetám říz, pizzu vylepší lepidlo. Googlu se zbláznila AI

v diskusi je 92 příspěvků

29. května 2024

Snad žádná jiná technologie se nevyvíjela tak rychle jako v posledních měsících umělá inteligence....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 48 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Nejlepší přítel zabijákem. Čína testovala robotického psa s útočnou puškou

v diskusi je 45 příspěvků

29. května 2024  11:23

Čína během společného vojenského cvičení Číny a Kambodži „Zlatý drak 2024“ testovala robotického...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

Stalin, nebo Trockij? Před 100 lety se v Moskvě konal klíčový sjezd bolševiků

v diskusi jsou 3 příspěvky

1. června 2024

Před 100 lety probíhal v Moskvě třináctý sjezd ruských bolševiků, první sjezd po Leninově smrti....

Boeing se znovu pokusí dostat lidi do vesmíru a narušit tak Muskův monopol

v diskusi jsou 3 příspěvky

1. června 2024

V sobotu večer krátce před půl sedmou našeho času se má odehrát snad již poslední díl zatím...

Superstar umělé inteligence či replikace DNA. Příběhy Čechů, kteří mění svět

v diskusi nejsou příspěvky

1. června 2024

Premium New York, Londýn, ale i Brno. Příklady míst, kde Češi posouvají hranice lidského vědomí. Navštívili...

OBRAZEM: Naše první elektrická rychlíková lokomotiva jezdila jen v Praze

v diskusi nejsou příspěvky

31. května 2024

Realizované elektrifikační snahy prvorepublikových ČSD se omezily na tzv. pražský uzel. Při této...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...