Pojďte si hrát s gigabajty: externí disky a la Lego kostky

  0:01aktualizováno  0:01
Jmenuji se "Cihla" a vypadám jako kostka Lego - a mám stejné barvy. A to vše ne náhodou. Designér Ora Ito dodržel tvary i barvy Lego kostek. Ty se na sebe nechají skládat - a existují v kapacitě od 40 do 500 GB, ve dvou velikostech kostiček - 3,5 a 2,5 palce...

LaCie představilo externí pevné disky "Brick"

Specialista na externí disky, společnost LaCie, si opět pohrála s designem svých disků. Ačkoliv ne každý našel zálibu v externích discích s designem Porsche, společnost našla odvahu a dále experimentuje - přeci jen, design je jedna věc a kvalita provedení či výkon disků druhá. Takže proč si trochu nepohrát s nudně šedým či černým designem většiny počítačových zařízení - trocha barev a osvědčených tvarů nemůže být na škodu!

LaCie představilo novou sérii externích pevných disků, které lze stavět a skládat na sebe. To by však ještě nevzbuzovalo údiv - podobné "chování" patří ve světě externích zařízení již spíše "k dobrým mravům", alespoň ve střední a vyšší třídě. Ovšem tady to LaCie pojalo trochu jinak - externí disky mají tvar kostek Lego a přichází v barvách, které rozhodně nelze zařadit do kategorie "konzervativní" či "typicky počítačové".

Červená, bílá, modrá a typické tvary jsou prostě nepřehlédnutelně podobné Lego kostičkám. Aby se výrobce vyhnul případným konfliktům a soudům o práva s koncernem Lego, opomněl zde jednu podstatnou vlastnost kostek Lego. Výstupky slouží čistě jako možná elegantní, leč pouze estetická nástavba bez reálné funkčnosti. Nedají se totiž do sebe zasunout - kostky jednotlivých disků na sobě drží díky bočním výstupkům. Design ve stylu Lego je tak předstírán, ne naplněn.

To však externím diskům neubírá na funkčnosti - uvnitř kostiček, které mají podle velikosti buď 2x2 nebo 2x3 výstupky, se nachází 2,5 či 3,5 palcový disk. Podle toho se pak samozřejmě odvíjí kapacita - aby si disky nekonkurovaly a snad aby připomněly rozdíly mezi oběma velikostmi disků, tam kde jedna řada končí, druhá začíná. 2,5 palcové disky (se vzorem 2x2 výstupky) nabízí kapacitu od 40 do 120 GB, zatímco 3,5 palcové disky začínají na 160 GB a končí u velkoprostorové limuzíny s 500 GB.

Všechny kostky nabízí rozhraní USB 2.0 - ale 2,5 palcové kostky se jménem Mobile Edition se zvládnou napájet jen z rozhraní USB, což jejich větší protějšky musí dohánět externími adaptéry. Navíc existuje i model s doplňkovým rozhraním FireWire 400, nad rámec povinného USB 2.0. A protože varianty s nejvyšší kapacitou mají i své lehce negativní vlastnosti ve formě vyššího vývinu tepla, je na to myšleno automatickou regulací teploty pomocí věstavěného větráčku s teplotním čidlem.

Pokud si chcete nadělit kostku a la Lego k Vánocům, máte šanci to stihnout - v prosinci by se měly kostičky dostat do Evropy. Na trhu v USA se jejich ceny v současnosti pohybují po přepočtu mezi 2.800 až 8.500 Kč za 2,5 palcovou verzi Mobile Edition 40 až 120 GB, či cca 2.800 až 10.000 Kč za 160 až 500 GB kapacity v rozměru 3,5 palce.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Najdete na iDNES.cz