Pojďte s námi vybírat notebook - XI. - Mobilita závěrem

Rozloučíme se s naším seriálem stručným shrnutím a definicí nejpravděpodobnějších typů uživatelů a pro ně vhodných notebooků.

Část jedenáctá b) - mobilita "v globále"

Váha a velikost - který notebook pro koho

Tématem, kterým jsme začali, i skončíme - z poněkud jiného pohledu si vezmeme na mušku podruhé vnějšek notebooku, především jeho optimální velikost (a s tím do značné míry spojenou hmotnost). Není notebook jako notebook, i přes značnou unifikaci produkce (snižování nákladů) se objevují různé kombinace dále jmenovaných kategorií, tedy ani zde není pouze černá a bílá, existuje mnoho produktů, které se pohybují na hranicích těchto skupin a někdy je nelze jednoznačně zařadit do žádné z nich, stejně jako profily typických uživatelů jsou jen (hrubé) generalizace nejběžnějších činností. Berte je tedy s rezervou, a přizpůsobte aktuální situaci.

  • Extend Your NetworkCestovatel, stále v pohybu - z letadla do hotelu, na jednání a zase o kontinent dále. Tento člověk si nepotrpí na všechny vymoženosti stolního PC, on potřebuje mít k dispozici svá data a to pokud možno stále. Při častém cestování by se mu tří a půl kilová zátěž brzy vymstila, jeho notebook je takřka jen na funkčnost optimalizovaná kostra PC: úsporný středně rychlý procesor, dostatek operační paměti, velký disk, menší displej avšak s vysokým rozlišením, žádné (v jeho očích stejně zbytečné) komponenty - když bude potřebovat CDROM či disketovou mechaniku, prostě si je připojí externě (zřejmě až v hotelu), ale po většinu času budou odpočívat v zavazadlovém prostoru, někde uvnitř těžkého kufru.

    Jeho notebook váží někde mezi 1,2 až 2 kilogramy, spíše výjimečně obsahuje CDROM, je úžasně tenký (i méně jak 25 mm), má formát maximálně formátu A4, spíše menší, jeho klávesnice je proporcionálně zmenšená na 85 - 95 procent standardní stolní velikosti, displej má úhlopříčku do 12,1 palce, ovšem nezřídka s rozlišením XGA 1024 x 768 bodů. Nabízí často pouze jeden rozšiřující slot PCMCIA a pokud má port replikátor, na základně zcela opomíná starší rozhraní, za to může nabízet i dva USB konektory. Není řídkým jevem integrace faxmodemu i sítě přímo v těle notebooku. Zcela vytěsněny jsou libovolné ne nezbytně nutné komponenty: CDROM, disketa externí, reproduktor třeba jen mono, se stereo výstupem do sluchátek. Nabízí dostatek výkonu i když ne ty nejrychlejší současné procesory, spíše jejich nejúspornější varianty, paměť má často integrovanou přímo na desce a pouze jednu pozici pro další paměťový modul. 

    Ve zkratce - kompromis mezi velikostí a univerzalitou, vychýlený výrazně ve prospěch co nejmenších rozměrů. Notebook se Vám vejde do každé aktovky, nebude obtěžovat a nebudete jej cítit jako přítěž - za to se musíte obejít bez zcela běžných periferií, zvyknout si přibalit druhý akumulátor a nevzdychat nad malou obrazovkou.
  • Nokia mPlatform SolutionManažer, technik, programátor - doma jako v kanceláři, u klienta či na cestách požaduje totéž, na co je zvyklý ze stolního PC. Chce mít dostatek výkonu pro svou práci, je ochoten akceptovat určité ústupky ve prospěch hmotnosti, na úkor pohodlí, ale odsud posud. Nepoužívá počítač za každou cenu, je to pro něj pracovní nástroj, ne nezbytnost. Jeho notebook bude vážit okolo tří kilogramů, spíše pod než přes, bude mít formát větší listu A4 o pár cm v obou směrech, výškou nebude příliš excelovat, ale ani obtěžovat - mezi 3 až 4,5 cm. Bude mít modulární pozice pro výměnu mechanik, displej s úhlopříčkou 13,3 nebo spíše 14,1 palce, se standardním rozlišením 1024 x 768 bodů. Procesor bude podle jeho nároků a kapsy - zpravidla někde ve středním až vyšším spektru, pevný disk obdobně dimenzovaný. Buď DVD či spíše CDROM mechanika, výjimečně místo disketové mechaniky LS120 či Zip modul.

    Jen málokdy s sebou bude nosit druhý akumulátor, za to vždy adaptér a síťový kabel. Notebook si s sebou bere, jen pokud ví, že bude mít alespoň několik hodin pro jeho použití - kvůli méně času by nestálo za to se s ním tahat. Může to být firemní stroj, který si mezi sebou půjčuje, sdílí několik zaměstnanců, stejně jako jediný počítač jednoho uživatele. Nabízí dostatek výkonu i možností rozšíření, aby uspokojil většinu požadavků, to vše při akceptovatelných rozměrech a váze.
  • IP Network SecurityŠéf, inženýr, designér, maximalista - chce stolní PC! Protože však čas nepřeje setrvávání na jednom místě a někdy je nutné dokončit projekt, práci mimo kancelář, jeho stolní PC musí být dostatečně mobilní, aby jej čas od času mohl s minimem obtíží přestěhovat a použít i jinde. Asi nebude pracovat v autě či v letadle, ale pokud by na to přišlo, nemělo by to být problémem. Má dostatek peněz či vlivu na prosazení koupě toho největšího displeje, který mu poskytne maximální pracovní plochu. Procesor bude v horním pásmu výkonnosti, pokud ne nejrychlejší dostupný. Paměť bude rozšiřitelná až na absurdní kapacity, notebook bude muset podávat výkony srovnatelné s pracovní stanicí, častým použitím mohou být CAD/CAM aplikace, expertní systémy, grafické programy, vyloučena není ani mobilní videostřižna.

    Notebook se svou vnitřní architekturou bude více podobat stolnímu PC, jak co do rozšiřitelnosti - 2x PCMCIA, 2x USB, TV, FireWire, atp. - tak do počtu periferií uvnitř - DVD, disketová mechanika, jedna z nich, eventuálně obě modulární, zaměnitelné za další akumulátory či exotičtější mechaniky jako Zip, LS120 či CD-RW, eventuálně druhý disk. Displej bude alespoň 14,1 palce, spíše 15,1" - možná i s rozlišením vyšším než 1024 x 768 bodů. Pevný disk překypuje kapacitou. Klávesnice bude nabízet komfort a velikost kláves naprosto srovnatelnou s klávesnicí stolního PC. Váhou se bude jen těžko dostávat pod tři kilogramy a nemusí být výjimkou i váha blízko nepříliš nadchávajících čtyř kilogramů.
  • Běžný spotřebitel - kategorie, která promíchává vše výše řečené, avšak klade důraz více než všechny ostatní především na cenu. Vzhledem k přirozené neochotě investovat do notebooku částku představující většinovou část ročního příjmu, akceptuje kompromisy ve vybavení, výkonu i velikosti (3x V), a vybírá si podle osobních preferencí s důrazem na jedno z oněch tří "V". Jeho notebook bude zpravidla typu all-in-one, zřejmě bez zaměnitelných modulů, podle hloubě kapsy s DVD či pravděpodobněji s CDROM. Těžká volba pro něj nastane u displeje, buď se rozhodne pro nejlevnější pasivní 12,1 palcový displej či zvolí jednu z aktivních variant od 12,1 do 14,1 palce. Procesor bude buď Celeron nebo AMD, s taktovací frekvencí maximálně ve vyšším středním pásmu.

    Jeho notebook je projektován s ohledem i na "domáčtější" nasazení - může se těšit z větších reproduktorů, již méně z celkově větší velikosti notebooku: tlustší víko, vyšší základna notebooku, váha okolo 3 kilogramů, velikost větší A4. Nutno dodat, že v této kategorii je rozptyl modelů největší, takže může být tlustý, ale s malou plochou nebo se 14,1 palcovým displejem, ale tenčí - právě zde výrobci cítí masový trh a snaha o odlišení nabývá na obrátkách, právě zde se lze potkat i s nejméně tradičním vzhledem a provedením (iBook, Pressario, atp.).

Mobilita v globále - shrnutí

Pár slov k druhům akumulátorů:

  • NiCd - snad již neexistující akumulátory, kromě nejstarších modelů. Díky velmi výraznému paměťovému efektu značně rychlé opotřebování akumulátorů.
  • NiMH - zastarávající technologie s jedinou výhodou: nižší cenou. Při patřičné péči může spolehlivě fungovat velmi dlouho, při obvyklém použití notebooku bez vybíjení do nuly se její životnost výrazně zkracuje.
  • LiIon - atraktivní, dražší, spolehlivá varianta, snadná na údržbu, přes to i tento akumulátor budete muset po dvou, maximálně třech letech používání obnovit.
  • LiPol - lehké, výborný poměr váha / kapacita, velmi drahé, poměr kapacita ku ceně je zatím příliš nevýhodný na masové využití v kapacitách akumulátorů vhodných pro notebooky.

Správa napájení a spací režimy

  • Naučte se je používat a ony prodlouží nezávislý život Vašeho notebooku, zvláště hibernace pak změní i styl práce s počítačem: nemusíte začínat s prací od začátku, pokračujete prostě jen tam, kde jste minule skončili, s minimem restartů a nevyužitého čekání na start systému.
  • Nastavte si vypínání displeje a pevného disku tak, aby Vás příliš nezdržovalo např. příliš časté vypínání displeje, ale zároveň aby dávalo smysl - vypínání displeje po půl hodině neaktivity Vám příliš energie neušetří.

Optimální velikost notebooku

  • Obzvláště při prvním nákupu je zde každá rada drahá, asi nejlepší je zeptat se někoho, kdo již notebook vlastní a může Vás nasměrovat, co od jeho typu můžete očekávat.
  • Můžete se (jen velmi) orientačně pokusit aplikovat svůj styl používání počítače na jeden z našich typů uživatelů a podle něj vybírat dále.

Poznámka autora: Na tomto místě bych seriál nejraději ukončil, avšak zbývá ještě několik oblastí, které se neváží přímo ke samotnému notebooku a jeho vlastnostem, za to budou vlastníky zajímat také - jedná se především o bezpečnost dat, modulovou kompatibilitu, stolní doky, atp. Tato témata bychom chtěli přidat jako bonbónek k povídání o samotných noteboocích. Proto se budu těšit na setkání u dalších článků, které již nebudou přímou součástí této série, ale budou s ní úzce souviset.

Doufám, že tento průvodce světem notebooků byl pro Vás přínosem, děkuji Vám za Vaši čtenářskou přízeň.