Nové větší HP, nové větší Omnibooky

HPQ alias Hewlett Packard kombinovaný s Compaqem uvádí na trh dva nové notebooky - jak jinak než Pentium 4-M ve vyšším a mobilní Celeron v nižším business modelu. Kupodivu i nižší model nabízí velmi solidní vybavení...
HPQ alias Hewlett Packard kombinovaný s Compaqem uvádí na trh dva nové notebooky - jak jinak než Pentium 4-M ve vyšším a mobilní Celeron v nižším business modelu. OmniBooky XE tak nastupují další etapu svého vývoje, tato oblíbená řada si získala řadu příznivců - a HP ji neobětovalo.

S Celeronem 1,13 a 1,2 GHz se bude na trhu snažit upoutat nižší cca 3 kilogramový model XE4100, který mimo předností inovovaného mobilního Celeronu nabídne 128, 256 či 512 MB paměti (stále pouze SDRAM), 20 či 30 GB pevný disk a 133 MHzovou systémovou sběrnici. Displej nabízí rozlišení 1024 x 768 bodů na běžné 14,1 palcové úhlopříčce. Standardem je samozřejmá dvojice faxmodem standardu V.90/V.92 a FastEthernotový adaptér 10/100 Mbit/s, volitelně lze dokoupit i bezdrátovou variantu s 11 Mbit/s. Mimo to notebook nabízí kompletní konektivitu s dokovací stanicí v kanceláři, či eventuálně s replikátorem portů. Ve standardním vybavení je zahrnuto USB, paralelní, sériové, infra, PS/2, S-video a chválihodně i vysokorychlostní FireWire rozhraní pro multimediální použití v amatérském a poloprofesionálním prostředí - tedy takřka vše, co si lze v současnosti přát.

Poněkud neobvyklá je čipová sada - v profesionálně zaměřeném notebooku jsme očekávali Intel sadu Almador i830MG, zde jí konkuruje též integrovaná sada s grafikou na čipu a sdílenou videopamětí VIA Twister, se kterou jsme se již měli šanci seznámit v modelech notebooků s Athlon XP procesory - takže od čipové sady lze očekávat lehce podprůměrný výkon, který bude přibržďovat dostatečně rychlé procesory. Z optických mechanik si lze volit mezi 24ti rychlostní CDROM, osmirychlostní DVDROM nebo kombo mechanikou v provedení 8mi rychlostní DVD čtečky a 8x8x24x CD-RW přepisovačky, a nezbytností je napevno zabudovaná disketová mechanika. Obdobně si lze zvolit vybavení buď Windows XP Home či Windows XP Professional Edition.

Poněkud zklamáním je nabídka akumulátorů - HP ještě stále uvažuje v minulosti, a i pro tyto modely uvažuje nabízet niklmetalhydridové akumulátory - ať s lithiumiontovými nebo niklmetalhydridovými akumulátory, XE4100 má vydržet cca 2,5 až 3 hodiny bez sítě. Omezením celkem pochopitelným pro nižší třídu je pouze jeden PCMCIA slot typu II nebo III. Velkým "překvapením" je balík předinstalovaného softwaru - s Windows XP dostanete zadarmo (dokonce) i Internet Explorer 6.0 a Outlook Express 6.0, donedávna ještě nebylo zvykem tyto aplikace uvádět samostatně - ty jsou natolik samozřejmou součástí systému, že to opravdu zavání levným trikem pro upoutání pozornosti a nafouknutí nabídky ze strany Microsoftu. Chválihodné je standardní přibalení Norton Antiviru 2002.

Mnohé z výše uvedeného se týká i modelu XE4500 - ale zásadní rozdíly tu jsou: odhlédneme-li od samotného mobilního Pentia 4 na 1,6 a 1,7 GHz, je to především dedikovaný grafický čip ATI Mobility Radeon s 16 nebo 32 MB vlastní videopaměti, využívá předností vyšší propustnosti DDR pamětí na 266 MHz s maximální kapacitou až 1 GB, v nabídce je též větší disk až 40 GB, a zcela osobitou specialitou je škála displejů: uživatel si může vybrat mezi 14,1 a 15,1 palcovým displejem, u větší úhlopříčky pak i mezi dvěma rozlišeními - buď hrubším 1024 x 768 nebo menším písmem, ale detailnějším zobrazením při rozlišení 1400 x 1050 bodů, stále oblíbenějším u pracovních stanic.

Jinak notebook nabízí vlastnosti prakticky shodné s předchozím modelem, pochopitelně bez NiMH akumulátorů, za to při vyšší výdrži LiIon akumulátoru - notebook má vydržet údajně až 3,5 hodiny provozu. I zde však notebook nabízí pouze jeden PCMCIA slot. Hmotnost je mírně vyšší oproti modelu XE4100 - pohybuje se od 2,9 do 3,18 kilogramu.

HP odvedlo kus zajímavé práce na obou modelech - pozoruhodná je především kompletní škála rozhraní i u nižšího modelu, u vyššího naopak tytéž špičkové technologie vlastní výkonným stolním PC - od procesoru, přes paměť, grafiku až po disky a vysokorozlišivé displeje. Především model XE4500 tak zaujme kohokoliv, kdo v notebooku hledá skutečnou náhradu stolního PC, XE4100 uspokojí každého, kdo má hlouběji do kapsy a nechce se vzdát většiny předností, které mu notebook může nabídnout.