Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Notebook z druhé ruky je riskantní. Na co dát při koupi pozor a jak se nespálit

Jen za minulý rok se prodalo víc použitých notebooků než nových. Kde koupit, na co si dát pozor, s čím předem počítat a hlavně: má to vůbec cenu?

Výběr bazarového notebooku | foto: Profimedia

Ještě před deseti lety byl notebook drahá investice, u které jsme přemýšleli nad každým detailem a dlouho se rozhodovali nad koupí. Dnes jsou ceny díky velké konkurenci na extrémně nízké hranici a prodávají se jako rohlíky v supermarketu. Jen za minulý rok se u nás prodalo na půl milionu nových kusů.

Stále ale nejsme tak daleko, abychom starý počítač při nákupu nového hodili do koše. V drtivé většině případů končí v bazarech, na internetových aukcích nebo v soukromých inzerátech. Kolik se ročně prodá použitých notebooků, nejspíš nikdo nikdy nespočítá, jisté ale je, že je trh s použitým zbožím gigantický. Jenom na Aukru, největším aukčním portálu v ČR, přesáhl počet nabídek 250 tisíc kusů použitých notebooků za poslední půlrok.

Co čekat od použitého notebooku

V nejlepším stavu budou stroje staré maximálně rok, na které zároveň získáte ještě roční záruku. Tedy v případě, že notebook koupila fyzická osoba v ČR. U právnických osob může délka záruky dosahovat jen jednoho roku a reklamace se řídí obchodním zákoníkem, pozor na to. Více v tomto článku

Sem tam bude nějaká oděrka, v klávesnici mohou být nečistoty bránící pohodlnému stisku klávesy. Vyčistit klávesnici je ale otázka pár desítek minut, nemá cenu se tím trápit. V jiných ohledech by neměl mít notebook absolutně žádný problém. Pokud ano, stávající uživatel ho nešetřil.

Nokia Booklet 3G

Dvouleté jsou problematické
Dva roky staré notebooky už většinou vypadají hodně utahaně. Výjimkou jsou profi modely pro firemní nasazení, které mají kovové šasi a hodnotné materiály. Po vyčištění zpravidla ani nepoznáte, že mají za sebou přes 1000 hodin běhu. V bazaru za ně také zaplatíte nejvíc. Více ve velkém testu profi notebooků a jejich velkém přehledu.

U dvouletých notesů s největší pravděpodobností už vypršela záruka. Jakákoli oprava se vám pak pěkně prodraží. Jen tak v letu zmíníme výměnu základní desky za 5 až 10 tisíc nebo výměnu displeje za 8 až 15 tisíc. O cenách záručních oprav a jak se k notebooku chovat jsme psali více v článku Rozbili jsme notebook na kusy

Bohužel stávajícím majitelům nepřijdou dva roky příliš a chtějí za ně většinou nesmyslné částky. Když k tomu připočítáme vybledlé a poškrábané plasty, horší jas displeje, nebo hlučný větráček, je lepší koupit nový levný notebook už za 10 tisíc i se zárukou. Dvouleté notebooky zkrátka většinou nejsou pro kupující příliš zajímavé.

Tři roky a výše
U notebooků starších 3 roky je riziko selhání velmi vysoké a vyplatí se proto kupovat jen kusy s elektronikou v bezvadném stavu. Pokud například nefunguje jeden z portů USB nebo podezřele cvaká disk, raději ruce pryč. Brzy může odejít celá základní deska nebo přijdete o data. Mechanické závady, jako prasklé klouby displeje, jsou sice viditelnější, ale daleko méně závažné.

U takto starých notebooků však prodávající už přizpůsobují cenu a i přes mnoho záporů vypadá koupě velmi lákavě. Slušné IBM ThinkPady tak můžete koupit za částky už od 4 000 Kč, tři roky stará pracovní HP od pěti tisíc. Vzhledem k jejich mechanickým kvalitám a dobré elektronice jsou to celkem dobré nabídky nejenom pro studenty.

Co hlídat

1. Z mechanických částí zkontrolujte klouby displeje a displej samotný. U ročních notebooků musí být vše v bezvadném stavu. U dvouletých je v normálu malá vůle kloubů a nižší jas displeje bez vady obrazu. V současné době se ale do bazarů dostávají první kusy vybavené LED podsvícením, které bude mít jas stále velmi dobrý.

2. Plasty mohou různě povrzávat a vykazovat vůle už při koupi, nečekejte proto perfektní stav ani u notebooků starých teprve pár měsíců.

3. Nepočítejte s dlouhou výdrží baterie, bude nejspíše na odpis už u dvouletých kousků. Nové baterie koupíte od 1 000 Kč, průměrná cena je okolo 1 500 Kč.

4. Hlučnost notebooku může být vyšší kvůli ucpání výdechů chlazení prachem. Lze vyřešit profouknutím stlačeným vzduchem nebo opatrným vysátím pomocí vysavače.

5. Klávesnice bývají nejpoužívanější mechanickou částí celého stroje a často vykazují problémy s tisknutím některých kláves. Pokud by byla situace neúnosná, lze objednat celou novou klávesnici v servisu. Ceny se pohybují do tisíce korun.

6. Použitým pevným diskům moc nevěřte. Jestli si chcete v jakkoli starém notebooku ukládat citlivá data, kupte si spolehlivý nový disk s příslušným rozhraním. Nikdy nemůžete vědět, kdo co dělal s diskem před vámi a jestli na něm nejsou škodlivé programy.

7. Zkontrolujte si veškeré doklady, jako záruční list a fakturu. Ověřte si sériová čísla a v případě pochybností o stále trvající záruce zavolejte na linku autorizovaného servisu. Po nadiktování sériového čísla vám potvrdí, jestli je notebook stále v záruce, nebo byl vytopený / neodborně otevřený a záruka již zanikla.

8. Pozor na přiložená CD nebo DVD s ovladači. Pokud nedostanete příslušná média, stane se reinstalace systému noční můrou. Mnoho ovladačů již totiž není dostupných na webu výrobce a budete muset zdlouhavě googlovat. Vyzkoušet kdyžtak můžete velký archiv ovladačů driver heaven

Kde koupit a jaká je záruka

Inzeráty
Prodeje přes inzeráty pomalu umírají, poptávka je malá. Prodávající je prakticky anonymní, nemá žádnou povinnost držet nad notebookem záruku. Především ale sám stanovuje cenu podle vlastního úsudku, který je zpravidla odtržený od reality a nabídky tak nejsou lákavé.

Při nákupu přes inzerát je běžná osobní schůzka. Vše si můžete odzkoušet. Pokud má notebook vady, které inzerát nepopisoval, automaticky žádejte slevu. Pokud bude prodávající tvrdohlavě trvat na svém, rozlučte se s ním. Jiných nabídek jsou tisíce.

Bazary
Nákup přes bazar může být lákavější, protože vám solidní prodejce poskytne určitou záruku i na notebooky, u kterých už vypršela záruční doba od výrobce. Záruka bazarů není nijak stanovena zákonem, je to na jejich dobré vůli. Může čítat od několika týdnů až po několik měsíců, při přípravě článku jsme se ale nesetkali se zárukou delší než 3 měsíce. Zboží si můžete na místě osahat, vyzkoušet a rozhodnout se. Ceny však mohou být vyšší než při nákupu na inzerát, bazar žije z provize.

Internetové aukce
Gigantem v prodeji použitých notebooků je Aukro. Prodej funguje buď tak, že si prodávající stanoví počáteční cenu a čeká několik dní na příhozy, nebo stanoví cenu "Kup teď" a první zájemce získá zboží ihned. V případě aukce pozor na styl nákupu, zájemci čekají na poslední chvíli a přihazují až v poslední minutě. Poslední přihazující vyhrává.

Zboží vám pak přijde po zaplacení poštou, nebo si můžete s prodávajícím dohodnout osobní setkání jako při prodeji přes inzerát. Ačkoli si Aukro zachovává určitou míru anonymity, systém hodnocení a komentářů nutí uživatele chovat se férově. Můžete se proto setkat i s tím, že prodávající poskytne na zboží záruku v řádu několika dní až týdnů. Obecně ale platí, že je to stále nadstandardní přístup, který zasluhuje pochvalu.

Dell Vostro 3700

Má vůbec cenu kupovat použitý notebook?

Mám 20 000 Kč a chci herní dělo. Nové by stálo 35 000 Kč
Je to stejné, jako kdybyste měli 300 tisíc a vybírali mezi novou Škodou Fabia a ojetou limuzínou z Ameriky. Zatímco limuzína nabídne daleko víc komfortu a stoupnete na společenském žebříčku, náklady na případné opravy vám mohou způsobit vyplešatění. Naštěstí za částku od 15 000 Kč výše jsou notebooky zpravidla používané jen chvíli a mají tak ještě platnou záruku od výrobce.

Důkladně však překontrolujte záruční list nebo fakturu. Oba doklady by měly obsahovat informace o sériovém čísle. Dále si zkontrolujte stav šroubků - pokud jsou odřené od šroubováku, nejspíš se do notebooku někdo snažil neodborně dostat. Servisní technici jsou většinou zruční a nic neodřou. V případech neautorizovaných zásahů záruka zpravidla zaniká. Vše si proto ověřte, klidně zavolejte na linku servisu a nadiktujte operátorovi sériové číslo.

U notebooků kupovaných v zahraničí většinou platí záruka 1 rok a nemusí být mezinárodní (tj. platná v ČR). Zkontrolujte si proto, kde byl notebook koupený.

Mám 5 000 Kč a potřebuju notebook na práci
Ne každý chce ale jen koupit něco lepšího než na co doopravdy má. Velké skupině lidí prostě chybí na nový počítač peníze. Situaci zhoršuje i ekonomická krize, tedy stav, kdy firmy někdy až bezdůvodně snižují zaměstnancům platy a také fakt, že si lidé po špatných zkušenostech s půjčkami nechtějí brát zboží na splátky. Ve výsledku tak uživatelům nezbývá nic jiného, než koupit použitý stroj a doufat, že nějaký čas vydrží.

Je to sice riskantní, na druhou stranu vložená částka nebývá velká. Můžete ji navíc snížit tím, že najdete dopředu nepopsané vady. Prodávající by měl pak přizpůsobit cenu. Pamatujte, že cena napsaná v inzerátu odráží jen přání prodávajícího a není konečná.

Má cenu prodávat?

Samozřejmě, že ano. Pokud nabídnete rozumnou cenu, máte téměř stoprocentní jistotu, že svůj starý notebook prodáte a vyděláte pár tisíc na nový. Zároveň ušetříte přírodu, protože nepodpoříte zkrácený životní cyklus výrobků. Představa, že by na skládce mělo každý rok skončit půl milionu notebooků, je víc než děsivá.

Jestli má váš notebook jakýkoli nedostatek, kupujícímu ho předem prozraďte. Bude tak mít čas zjistit, kolik stojí případná oprava a definitivně se rozhodnout. Pokud zjistí až při předání, že něco nefunguje jak má, stejně si řekne o slevu nebo vás rovnou pošle domů. Oba tak zbytečně přijdete o svůj čas i náklady na dopravu. Pamatujte, že je lepší slevit několik stovek rovnou než si zájemce rozzlobit a neprodat vůbec.

Koupili jste si někdy použitý počítač?

celkem hlasů: 1797

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 24. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ne, raději jsem koupil nový 869
Ano a byl jsem celkem spokojený 757
Ano a byl jsem nespokojený 171
  • Nejčtenější

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

V Japonsku se řadí jinak než v Rusku. V Plzni ladí automatické převodovky

Automatická převodovka v autě nás už nepřekvapí. Je ale zajímavé, jak velký vliv má na celkový dojem, jaký v nás...

Německé obojživelné vozidlo generály moc nenadchlo. Bylo příliš zranitelné

S obojživelným vozidlem LWS se počítalo i pro zamýšlenou invazi do Velké Británie. Jeho užitná hodnota na případném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejvýše položená železniční stanice v Evropě je v tunelu, dál vlak nejede

Mezi nejznámější železnice světa patří švýcarská Jungfraubahn, která obsahuje i nejvýše položenou evropskou železniční...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Toto je první počítač, kterého se prodalo více než milion kusů

Commodore VIC-20 je vůbec první počítač, který jako první dosáhl významného milníku. Nejenže se ho prodalo přes milion...

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

O tisku nepřemýšlejte, jednoduše jen tiskněte

Advertorial Proč dělat věci komplikovaně, když jdou jednoduše. Pokud patříte k těm, kteří preferují bezstarostné věci, je přesně...

Čína se chystá na technologickou válku. V čipech chce nezávislost na USA

V Číně vznikl ambiciózní plán, který může vést k nezávislosti a v dlouhodobém pohledu k dominanci na trhu s čipy a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...