Výběr bazarového notebooku

Výběr bazarového notebooku | foto: Profimedia

Notebook z druhé ruky je riskantní. Na co dát při koupi pozor a jak se nespálit

  • 269
Jen za minulý rok se prodalo víc použitých notebooků než nových. Kde koupit, na co si dát pozor, s čím předem počítat a hlavně: má to vůbec cenu?

Ještě před deseti lety byl notebook drahá investice, u které jsme přemýšleli nad každým detailem a dlouho se rozhodovali nad koupí. Dnes jsou ceny díky velké konkurenci na extrémně nízké hranici a prodávají se jako rohlíky v supermarketu. Jen za minulý rok se u nás prodalo na půl milionu nových kusů.

Stále ale nejsme tak daleko, abychom starý počítač při nákupu nového hodili do koše. V drtivé většině případů končí v bazarech, na internetových aukcích nebo v soukromých inzerátech. Kolik se ročně prodá použitých notebooků, nejspíš nikdo nikdy nespočítá, jisté ale je, že je trh s použitým zbožím gigantický. Jenom na Aukru, největším aukčním portálu v ČR, přesáhl počet nabídek 250 tisíc kusů použitých notebooků za poslední půlrok.

Co čekat od použitého notebooku

V nejlepším stavu budou stroje staré maximálně rok, na které zároveň získáte ještě roční záruku. Tedy v případě, že notebook koupila fyzická osoba v ČR. U právnických osob může délka záruky dosahovat jen jednoho roku a reklamace se řídí obchodním zákoníkem, pozor na to. Více v tomto článku

Sem tam bude nějaká oděrka, v klávesnici mohou být nečistoty bránící pohodlnému stisku klávesy. Vyčistit klávesnici je ale otázka pár desítek minut, nemá cenu se tím trápit. V jiných ohledech by neměl mít notebook absolutně žádný problém. Pokud ano, stávající uživatel ho nešetřil.

Nokia Booklet 3G

Dvouleté jsou problematické
Dva roky staré notebooky už většinou vypadají hodně utahaně. Výjimkou jsou profi modely pro firemní nasazení, které mají kovové šasi a hodnotné materiály. Po vyčištění zpravidla ani nepoznáte, že mají za sebou přes 1000 hodin běhu. V bazaru za ně také zaplatíte nejvíc. Více ve velkém testu profi notebooků a jejich velkém přehledu.

U dvouletých notesů s největší pravděpodobností už vypršela záruka. Jakákoli oprava se vám pak pěkně prodraží. Jen tak v letu zmíníme výměnu základní desky za 5 až 10 tisíc nebo výměnu displeje za 8 až 15 tisíc. O cenách záručních oprav a jak se k notebooku chovat jsme psali více v článku Rozbili jsme notebook na kusy

Bohužel stávajícím majitelům nepřijdou dva roky příliš a chtějí za ně většinou nesmyslné částky. Když k tomu připočítáme vybledlé a poškrábané plasty, horší jas displeje, nebo hlučný větráček, je lepší koupit nový levný notebook už za 10 tisíc i se zárukou. Dvouleté notebooky zkrátka většinou nejsou pro kupující příliš zajímavé.

Tři roky a výše
U notebooků starších 3 roky je riziko selhání velmi vysoké a vyplatí se proto kupovat jen kusy s elektronikou v bezvadném stavu. Pokud například nefunguje jeden z portů USB nebo podezřele cvaká disk, raději ruce pryč. Brzy může odejít celá základní deska nebo přijdete o data. Mechanické závady, jako prasklé klouby displeje, jsou sice viditelnější, ale daleko méně závažné.

U takto starých notebooků však prodávající už přizpůsobují cenu a i přes mnoho záporů vypadá koupě velmi lákavě. Slušné IBM ThinkPady tak můžete koupit za částky už od 4 000 Kč, tři roky stará pracovní HP od pěti tisíc. Vzhledem k jejich mechanickým kvalitám a dobré elektronice jsou to celkem dobré nabídky nejenom pro studenty.

Co hlídat

1. Z mechanických částí zkontrolujte klouby displeje a displej samotný. U ročních notebooků musí být vše v bezvadném stavu. U dvouletých je v normálu malá vůle kloubů a nižší jas displeje bez vady obrazu. V současné době se ale do bazarů dostávají první kusy vybavené LED podsvícením, které bude mít jas stále velmi dobrý.

2. Plasty mohou různě povrzávat a vykazovat vůle už při koupi, nečekejte proto perfektní stav ani u notebooků starých teprve pár měsíců.

3. Nepočítejte s dlouhou výdrží baterie, bude nejspíše na odpis už u dvouletých kousků. Nové baterie koupíte od 1 000 Kč, průměrná cena je okolo 1 500 Kč.

4. Hlučnost notebooku může být vyšší kvůli ucpání výdechů chlazení prachem. Lze vyřešit profouknutím stlačeným vzduchem nebo opatrným vysátím pomocí vysavače.

5. Klávesnice bývají nejpoužívanější mechanickou částí celého stroje a často vykazují problémy s tisknutím některých kláves. Pokud by byla situace neúnosná, lze objednat celou novou klávesnici v servisu. Ceny se pohybují do tisíce korun.

6. Použitým pevným diskům moc nevěřte. Jestli si chcete v jakkoli starém notebooku ukládat citlivá data, kupte si spolehlivý nový disk s příslušným rozhraním. Nikdy nemůžete vědět, kdo co dělal s diskem před vámi a jestli na něm nejsou škodlivé programy.

7. Zkontrolujte si veškeré doklady, jako záruční list a fakturu. Ověřte si sériová čísla a v případě pochybností o stále trvající záruce zavolejte na linku autorizovaného servisu. Po nadiktování sériového čísla vám potvrdí, jestli je notebook stále v záruce, nebo byl vytopený / neodborně otevřený a záruka již zanikla.

8. Pozor na přiložená CD nebo DVD s ovladači. Pokud nedostanete příslušná média, stane se reinstalace systému noční můrou. Mnoho ovladačů již totiž není dostupných na webu výrobce a budete muset zdlouhavě googlovat. Vyzkoušet kdyžtak můžete velký archiv ovladačů driver heaven

Kde koupit a jaká je záruka

Inzeráty
Prodeje přes inzeráty pomalu umírají, poptávka je malá. Prodávající je prakticky anonymní, nemá žádnou povinnost držet nad notebookem záruku. Především ale sám stanovuje cenu podle vlastního úsudku, který je zpravidla odtržený od reality a nabídky tak nejsou lákavé.

Při nákupu přes inzerát je běžná osobní schůzka. Vše si můžete odzkoušet. Pokud má notebook vady, které inzerát nepopisoval, automaticky žádejte slevu. Pokud bude prodávající tvrdohlavě trvat na svém, rozlučte se s ním. Jiných nabídek jsou tisíce.

Bazary
Nákup přes bazar může být lákavější, protože vám solidní prodejce poskytne určitou záruku i na notebooky, u kterých už vypršela záruční doba od výrobce. Záruka bazarů není nijak stanovena zákonem, je to na jejich dobré vůli. Může čítat od několika týdnů až po několik měsíců, při přípravě článku jsme se ale nesetkali se zárukou delší než 3 měsíce. Zboží si můžete na místě osahat, vyzkoušet a rozhodnout se. Ceny však mohou být vyšší než při nákupu na inzerát, bazar žije z provize.

Internetové aukce
Gigantem v prodeji použitých notebooků je Aukro. Prodej funguje buď tak, že si prodávající stanoví počáteční cenu a čeká několik dní na příhozy, nebo stanoví cenu "Kup teď" a první zájemce získá zboží ihned. V případě aukce pozor na styl nákupu, zájemci čekají na poslední chvíli a přihazují až v poslední minutě. Poslední přihazující vyhrává.

Zboží vám pak přijde po zaplacení poštou, nebo si můžete s prodávajícím dohodnout osobní setkání jako při prodeji přes inzerát. Ačkoli si Aukro zachovává určitou míru anonymity, systém hodnocení a komentářů nutí uživatele chovat se férově. Můžete se proto setkat i s tím, že prodávající poskytne na zboží záruku v řádu několika dní až týdnů. Obecně ale platí, že je to stále nadstandardní přístup, který zasluhuje pochvalu.

Dell Vostro 3700

Má vůbec cenu kupovat použitý notebook?

Mám 20 000 Kč a chci herní dělo. Nové by stálo 35 000 Kč
Je to stejné, jako kdybyste měli 300 tisíc a vybírali mezi novou Škodou Fabia a ojetou limuzínou z Ameriky. Zatímco limuzína nabídne daleko víc komfortu a stoupnete na společenském žebříčku, náklady na případné opravy vám mohou způsobit vyplešatění. Naštěstí za částku od 15 000 Kč výše jsou notebooky zpravidla používané jen chvíli a mají tak ještě platnou záruku od výrobce.

Důkladně však překontrolujte záruční list nebo fakturu. Oba doklady by měly obsahovat informace o sériovém čísle. Dále si zkontrolujte stav šroubků - pokud jsou odřené od šroubováku, nejspíš se do notebooku někdo snažil neodborně dostat. Servisní technici jsou většinou zruční a nic neodřou. V případech neautorizovaných zásahů záruka zpravidla zaniká. Vše si proto ověřte, klidně zavolejte na linku servisu a nadiktujte operátorovi sériové číslo.

U notebooků kupovaných v zahraničí většinou platí záruka 1 rok a nemusí být mezinárodní (tj. platná v ČR). Zkontrolujte si proto, kde byl notebook koupený.

Mám 5 000 Kč a potřebuju notebook na práci
Ne každý chce ale jen koupit něco lepšího než na co doopravdy má. Velké skupině lidí prostě chybí na nový počítač peníze. Situaci zhoršuje i ekonomická krize, tedy stav, kdy firmy někdy až bezdůvodně snižují zaměstnancům platy a také fakt, že si lidé po špatných zkušenostech s půjčkami nechtějí brát zboží na splátky. Ve výsledku tak uživatelům nezbývá nic jiného, než koupit použitý stroj a doufat, že nějaký čas vydrží.

Je to sice riskantní, na druhou stranu vložená částka nebývá velká. Můžete ji navíc snížit tím, že najdete dopředu nepopsané vady. Prodávající by měl pak přizpůsobit cenu. Pamatujte, že cena napsaná v inzerátu odráží jen přání prodávajícího a není konečná.

Má cenu prodávat?

Samozřejmě, že ano. Pokud nabídnete rozumnou cenu, máte téměř stoprocentní jistotu, že svůj starý notebook prodáte a vyděláte pár tisíc na nový. Zároveň ušetříte přírodu, protože nepodpoříte zkrácený životní cyklus výrobků. Představa, že by na skládce mělo každý rok skončit půl milionu notebooků, je víc než děsivá.

Jestli má váš notebook jakýkoli nedostatek, kupujícímu ho předem prozraďte. Bude tak mít čas zjistit, kolik stojí případná oprava a definitivně se rozhodnout. Pokud zjistí až při předání, že něco nefunguje jak má, stejně si řekne o slevu nebo vás rovnou pošle domů. Oba tak zbytečně přijdete o svůj čas i náklady na dopravu. Pamatujte, že je lepší slevit několik stovek rovnou než si zájemce rozzlobit a neprodat vůbec.

Koupili jste si někdy použitý počítač?

celkem hlasů: 1797

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 24. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ne, raději jsem koupil nový
Ne, raději jsem koupil nový 869
Ano a byl jsem celkem spokojený
Ano a byl jsem celkem spokojený 757
Ano a byl jsem nespokojený
Ano a byl jsem nespokojený 171