Notebook samuraje

Letošní IFA v Berlíně je plně v digitálním provedení. Nejenom počítače, ale i televize, rádia, kamery a prostě vše, co k tomu patří - co by to bylo za výstavu, kdyby tam scházely notebooky a PDA....

my si nyní představíme notebook společnosti SHARP, který byl nazván MURAMASA. Znalcům východní filosofie a bojového umění jistě nemusím říkat, že MURAMASA byl význačný kovář a výrobc mečů. Tato skutečnost naznačuje, že notebook bude pěkně horké a "ostré" zboží - no a řekněte sami - viděli jste v poslední době takovouhle "mašinku"?

MURAMASA je nejtenčím notebookem současnosti a celkové provedení a použití těch nejmodernějších technologií ukazuje, že společnost SHARP to myslí do budoucna s těmito produkty skutečně vážně.

Vypadá to, že MURAMASA, který nese i typové označení PC-UM10, bude zbraní moderních samurajů a dravých businessmanů. Se svou hmotností 1,31kg je velice blízko váze např. katany (pověstného samurajského meče) a jeho šířka 1,66 cm je skutečně neuvěřitelná. Nejzajímavější na celém přístroji je fakt, co všechno se do tohoto notebooku vešlo. Není to žádný "ořezaný přístroj", mající jen to nejnutnější pro připojení na internet - právě naopak - je to plnohodnotný počítač nabízející více, než mnohý současný konkurent.

Tělo notebooku je vyrobeno z jednoho bloku magnesiové slitiny, a stříbřitost povrchu ještě zajišťuje hliníková úprava  povrchu. Co se týče vnitřností tohoto přístroje, jeho srdcem je nízkonapěťový procesor Pentium III, tikající na 600MHz, 256 KB L2-cache, 128 MB SDRAM a 20 GB HDD. Lithium-Ionová baterie zajišťuje bezproblémový 3 hodinový provoz, ale s alternativní 12-ti článkovou baterií se dostanete až na  trojnásobek této doby. Co se týče displeje, zde SHARP použil svou technologii nazvanou SHARP Black TFT, což zaručuje výbornou čitelnost jak uvnitř v místnosti, tak i na přímém slunečním světle. Displej nabízí při úhlopříčce 12´´ rozlišení XGA (1024 x 768). O dobré zobrazení se stará 4 MB grafická karta ATI Rage. Zajímavostí je uchycení displeje přímo na kostru notebooku, což mu dodává dostatečnou odolnost.

O připojení do světa se starají jak 56 k modem, tak 100 MB síťová karta, které jsou samozřejmě integrovány. Kdyby to uživateli nestačilo, může pro rozšíření možností použít ještě PCMCI slot a USB rozhraní. CD-ROM mechaniku; FDD, stejně jako "port replikátor" musíte připojovat externě.

Na evropský trh by se měl tento elegantní kousek dostat v říjnu tohoto roku, bohužel cena zatím nebyla stanovena. Musím podotkout, že podobný přístroj téměř odpovídá mým předtavám o ideálním pracovním nástroji, jen u něho postrádám např. lepší grafickou kartu s podporou 3D, bluetooth technologii, či integraci GPRS modemu - ale co není, může být a já věřím, že do začátku prodeje se ještě může mnohé změnit.