Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nanotechnologie slibují akumulátorovou revoluci: 3x kapacita nabitá za 5 minut

  0:01
Léta zkoumá laboratoř Altair nové lithiové akumulátory na bázi nanotechnologií. Vývoj nyní jde do druhé fáze, byly uděleny již dva patenty. Pokud by se podařilo převést plody výzkumu do reality, akumulátory by měly vydržet trojnásobek doby.

Dokonalé akumulátory na dosah?

Společnost Altair nemá nic společného s prvním PC Altair 8800, ale svým způsobem by mohl způsobit svým rozsahem podobnou revoluci. Chemický koncern, který vyrábí základní směsi pro jiné společnosti, investuje peníze do vývoje, který by měl umožnit výrazně zmenšit jednotlivé části chemikálií.

Jedním z možných použití současného vývoje kysličníku lithiotitanu by mohly být nabijitelné baterie, které jsou dnes v noteboocích či v mobilních telefonech na bázi lithium-polymerů. Tyto lithiumpolymerové akumulátory však mají životnost na pouze velmi omezený počet nabíjecích cyklů, což je dělá poměrně nepraktickým pro opravdu náročné použití.

Problém těchto článků je, že se elektrolyt časem ukládá na elektrodě a redukuje tak množství použitelného (nabijitelného) materiálu - akumulátor má časem pouze zlomek kapacity. Altair slibuje, že se mu podařilo vyvinout jak pro elektrolyt, tak pro elektrody nové materiály za použití nanotechnologií, které mají zabraňovat tomuto negativnímu efektu.

Pro elektrody pokryté uhlíkem slibuje Altair "takřka zcela nenarušenou krystalovou mřížku", na které nemůže elektrolyt ulpívat - jak konkrétně společnost tohoto výsledku dosáhla, to neprozrazuje. Podle Altairu právě teď probíhají jednání s výrobci akumulátorů, jejich jména však Altair též nezmínil.

Pro výrobu materiálů již minulý měsíc obdržel Altair dva patenty, jeden pro elektrolyt z oxidu lithium-titanu a druhý na elektrodu s kysličníky kovu s tloušťkou pokrytí pouze několik nanometrů. Pro financování výzkumu Altair dostal podporu nejen z kruhu privátních investorů, ale i půl miliónu dolarů od americké Národní nadace vědy.

Nanotechnologie v akumulátorech je jedna z oblastí, která je nejblíže přesazení do praxe - nejpozději do 18 měsíců by měly být k dostání baterie s nanostrukturami, na nichž pracuje Lucent. Tyto by však neměly být dobijitelné.

Kdy míní Altair uvést své vylepšené akumulátory na trh, není zřejmé - u ostatních technologií jsou hlášeny nové a nové průlomy, nejčastěji v oblasti palivových článků, avšak jejich nasazení v ostrém provozu se stále oddaluje. Užitek plynoucí z použití těchto technologií by však byl ohromný - dle údajů Altairu vykazuje nový akumulátor trojnásobnou hustotu energie.

Při stejné velikosti tak má mít trojnásobnou kapacitu, co dnešní akumulátory. Mimo to jej je možné nabít během několika minut s tak vysokým nabíjecím proudem, který by současné akumulátory okamžitě zničil nebo při častějším používáním výrazně zkrátil jejich životnost.

A do třetice všeho skvělého, nový článek má být schopen vydržet díky zvýšené odolnosti proti ukládání monolytu až několik tisíc nabíjecích cyklů bez výrazné ztráty kapacity. Na rozdíl od současných akumulátorů, které zpravidla během dvou let ztratí polovinu své reálné kapacity, tyto by mohly přežít i samotný notebook či telefon.

Komentář redakce

Zní to až příliš dobře na to, abychom nebyli alespoň trochu skeptičtí. Přesto, zkusme se zasnít a představit si, jaké by to bylo s takovýmito akumulátory: práce s notebookem opravdu celý den bez omezení - 13 až 15 hodin - a přitom dobití jen po pěti minutách v kterékoli zásuvce. A konečně už by neplatilo, že notebook se stává po několika letech jen drahým stolním počítačem, protože nový akumulátor by přišel příliš draho - nový akumulátor prostě nebude potřeba, alespoň v rámci morální životnosti většiny notebooků. A se dvěma akumulátory už se lze vydat i na kratší pracovní cesty - a notebook pravděpodobně přežije i pračku či ledničku...

Skepse je však na místě - Altair asi tuší, proč neudávat žádná data, ani orientační. I při uvedení lithium-polymerových akumulátorů jásali všichni, ale jejich nasazení zůstalo poměrně omezené - a svět náročné elektroniky nadále důvěřuje především staré, dobré a lety prověřené lithium-iontové technologii. Nezbývá tak než doufat - a v současném notebooku se spolehnout na to, co je jediné reálně k mání dnes a pravděpodobně ještě po nějakou dobu i v budoucnu.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 9 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi nejsou příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu? Je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 10 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...