Nanotechnologie slibují akumulátorovou revoluci: 3x kapacita nabitá za 5 minut

  0:01aktualizováno  0:01
Léta zkoumá laboratoř Altair nové lithiové akumulátory na bázi nanotechnologií. Vývoj nyní jde do druhé fáze, byly uděleny již dva patenty. Pokud by se podařilo převést plody výzkumu do reality, akumulátory by měly vydržet trojnásobek doby.

Dokonalé akumulátory na dosah?

Společnost Altair nemá nic společného s prvním PC Altair 8800, ale svým způsobem by mohl způsobit svým rozsahem podobnou revoluci. Chemický koncern, který vyrábí základní směsi pro jiné společnosti, investuje peníze do vývoje, který by měl umožnit výrazně zmenšit jednotlivé části chemikálií.

Jedním z možných použití současného vývoje kysličníku lithiotitanu by mohly být nabijitelné baterie, které jsou dnes v noteboocích či v mobilních telefonech na bázi lithium-polymerů. Tyto lithiumpolymerové akumulátory však mají životnost na pouze velmi omezený počet nabíjecích cyklů, což je dělá poměrně nepraktickým pro opravdu náročné použití.

Problém těchto článků je, že se elektrolyt časem ukládá na elektrodě a redukuje tak množství použitelného (nabijitelného) materiálu - akumulátor má časem pouze zlomek kapacity. Altair slibuje, že se mu podařilo vyvinout jak pro elektrolyt, tak pro elektrody nové materiály za použití nanotechnologií, které mají zabraňovat tomuto negativnímu efektu.

Pro elektrody pokryté uhlíkem slibuje Altair "takřka zcela nenarušenou krystalovou mřížku", na které nemůže elektrolyt ulpívat - jak konkrétně společnost tohoto výsledku dosáhla, to neprozrazuje. Podle Altairu právě teď probíhají jednání s výrobci akumulátorů, jejich jména však Altair též nezmínil.

Pro výrobu materiálů již minulý měsíc obdržel Altair dva patenty, jeden pro elektrolyt z oxidu lithium-titanu a druhý na elektrodu s kysličníky kovu s tloušťkou pokrytí pouze několik nanometrů. Pro financování výzkumu Altair dostal podporu nejen z kruhu privátních investorů, ale i půl miliónu dolarů od americké Národní nadace vědy.

Nanotechnologie v akumulátorech je jedna z oblastí, která je nejblíže přesazení do praxe - nejpozději do 18 měsíců by měly být k dostání baterie s nanostrukturami, na nichž pracuje Lucent. Tyto by však neměly být dobijitelné.

Kdy míní Altair uvést své vylepšené akumulátory na trh, není zřejmé - u ostatních technologií jsou hlášeny nové a nové průlomy, nejčastěji v oblasti palivových článků, avšak jejich nasazení v ostrém provozu se stále oddaluje. Užitek plynoucí z použití těchto technologií by však byl ohromný - dle údajů Altairu vykazuje nový akumulátor trojnásobnou hustotu energie.

Při stejné velikosti tak má mít trojnásobnou kapacitu, co dnešní akumulátory. Mimo to jej je možné nabít během několika minut s tak vysokým nabíjecím proudem, který by současné akumulátory okamžitě zničil nebo při častějším používáním výrazně zkrátil jejich životnost.

A do třetice všeho skvělého, nový článek má být schopen vydržet díky zvýšené odolnosti proti ukládání monolytu až několik tisíc nabíjecích cyklů bez výrazné ztráty kapacity. Na rozdíl od současných akumulátorů, které zpravidla během dvou let ztratí polovinu své reálné kapacity, tyto by mohly přežít i samotný notebook či telefon.

Komentář redakce

Zní to až příliš dobře na to, abychom nebyli alespoň trochu skeptičtí. Přesto, zkusme se zasnít a představit si, jaké by to bylo s takovýmito akumulátory: práce s notebookem opravdu celý den bez omezení - 13 až 15 hodin - a přitom dobití jen po pěti minutách v kterékoli zásuvce. A konečně už by neplatilo, že notebook se stává po několika letech jen drahým stolním počítačem, protože nový akumulátor by přišel příliš draho - nový akumulátor prostě nebude potřeba, alespoň v rámci morální životnosti většiny notebooků. A se dvěma akumulátory už se lze vydat i na kratší pracovní cesty - a notebook pravděpodobně přežije i pračku či ledničku...

Skepse je však na místě - Altair asi tuší, proč neudávat žádná data, ani orientační. I při uvedení lithium-polymerových akumulátorů jásali všichni, ale jejich nasazení zůstalo poměrně omezené - a svět náročné elektroniky nadále důvěřuje především staré, dobré a lety prověřené lithium-iontové technologii. Nezbývá tak než doufat - a v současném notebooku se spolehnout na to, co je jediné reálně k mání dnes a pravděpodobně ještě po nějakou dobu i v budoucnu.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Najdete na iDNES.cz