Myš s technologií OCR

C Pen C10 je nejnovější přírůstek do sortimentu produktů švédské firmy C Technologies AB. Jedná se o přístroj, který Vám pomůže při přepisování tištěného textu do jakéhokoliv textového editoru. V tomto testu se podíváme, jak užitečná tato věcička opravdu

C Pen C10 jsem přijal s malou nedůvěrou, co asi může taková hračka umět? Žádný model C Penu jsme však zatím v redakci netestovali, takže jsem zvědavě rozbalil krabici o rozměrech, které přesně odpovídaly velikosti podložky pod myš. Balení obsahuje mnohojazyčný manuál, jenž udává dostatečné informace, jak o technické stránce přístroje, tak i o jeho instalaci. Jako další jsem vyňal instalační CD, ve folii zabalenou aktivní podložku pro myš, resp. pro scanner a úplně vespod, byla bezpečně uložena C10ka.

Pero s kamerou

Přistroj vínové barvy o velikosti silnějšího psacího pera (122 x 19 x 23 mm) a váze 35 gramů, kombinuje digitální minikameru s technologií OCR a je řízen 32-bitovým RISCovým procesorem ARGUS ARM7 domácí výroby. K počítači se připojuje pomocí asi 1,6 m dlouhého kabelu k rozhraní USB. Svrchní část přístroje obsahuje jedno konfigurovatelné funkční tlačítko. Perlou je miniaturní digitální kamera, určená pro snímání textu.

Instalace a nastavení

Nyní se pusťme do instalace zařízení. Proběhla naprosto bezproblémově. Scanner se k počítači připojuje prostřednictvím USB rozhraní. Po připojení k počítači Windows okamžitě nalezly nový hardware, rozpoznaný pouze jako neznáme USB zařízení. Po spuštění instalačního programu se však nainstalovaly veškeré potřebné ovladače a malý program umožňující veškerá nastavení C Penu. Po liknutí na ikonku, umístěnou v systrayi a představující logo firmy, se objevila jednoduchá nabídková lišta, umožňující veškerá nastavení přístroje. Menu "Settings" je přístupné přes zmíněnou ikonu, stejně tak i přes aktivní podložku. K tomu se však dostaneme dále. Menu obsahuje 3 záložky. První záložka "General" umožňuje nastavení funkčního tlačítka. Nabízené možnosti jsou tabulátor, backspace, enter, či funkce vložení textu zadaného do textového pole. Samozřejmostí je, stejně jako u myši, možnost nastavení používání pravou, či levou rukou. Zaškrtnout lze i zvukové upozornění správného, či nesprávného použití čtečky. Druhá záložka umožňuje nastavení funkce aktivních tlačítek na podložce a třetí záložka se ptá, v jakém jazyce má scanner číst a jakým jazykem má s Vámi program komunikovat. Volba "čtení" disponuje bohatým výběrem řečí, včetně češtiny. Volba "menu" bohužel český jazyk postrádá, avšak vzhledem k jednoduchosti programu mi to jako velký nedostatek nepřipadá. Tolik k základnímu nastavení C Penu.

OCR a myš v jednom

Po uchopení scanneru do ruky (stejně jako jakékoli psací náčiní) lze zařízení použít hned dvěma způsoby. Jeho hlavním účelem, jak jeho označení "digital reader" napovídá, je čtečka tištěného textu. V kombinaci s aktivní podložkou se z něj stává polohovací zařízení, sice ne tak citlivé jako myš, ale svůj účel splňuje dostatečně vhodně. Aktivní podložka se na první pohled nijak neliší od klasického mousepadu, po kterým pohybujete myší. Pro C Pen však představuje nezbytnou součást, aby mohl pracovat v  režimu polohovacího zařízení. Po přiložení k ploše podložky se sepne malý spínač, rozsvítí se červené světlo a aktivuje se minikamera, která snímá vytištěný vzorek na povrchu podložky. Procesor podle toho určí směr pohybu ruky a informaci přenese na obrazovku počítače v podobě pohybu ukazatele myši. Funkční tlačítko slouží jako pravé tlačítko myši. Není to zrovna nejpohodlnější způsob ovládání Windows, ale podstatně to urychluje práci při čtení textu. Od čteného textu pouze "přeskočíte" na aktivní podložku a v mžiku používáte myš. Výrobce umístil do horní části mousepadu 10 aktivních tlačítek. Já bych použil spíše termínu aktivní prvky, s tlačítky to má společný snad jen nakreslený tvar. Umožňují totéž co "horké" klávesy, tzn. rychlé spouštění aplikací. Čtyři jsou "natvrdo" přiřazené - otevření domovské stránky www.cpen.com, spuštění internetového browseru, emailového klienta a otevření ovládacího programu C Penu. Zbylým šesti lze jednoduchým "kliknutím" přiřadit různé akce, například spuštění libovolného programu, webové stránky, či používání prvku jako pravého tlačítka myši.

Nyní přejděme k nejzajímavější části a to k testování C Penu jako čtečky textu.
Jak probíhá čtení textu? Přístroj disponuje 1 MB paměti, do které nejprve přečtené informace uloží a poté je pošle na obrazovku. Proto se čtený text zobrazuje s malou, či větši prodlevou. Záleží na tom, kolik znaků přístroj přečte. Na tuto malou nevýhodu jsem si však rychle zvyknul. C Penem jsem pomalu přejel po řádku tištěného textu velikosti 12 bodů a vida, text se zkopíroval bez jediné chybičky. Takto jsem postupoval dále a postupně zvyšoval i rychlost pohybu. S přibývající rychlostí přibývalo i občasných chyb, nelze se proto spoléhat pouze na technologii OCR a skenovaný text je nutno i kontrolovat. Výrobce udává rychlost čtení 15 cm za sekundu a téměř 99% úspěšnost. Zbylé jedno procento ;) lze jednoduše umazat tlačítkem C Penu, které v režimu čtení funguje implicitně jako backspace. Přístroj dokáže zpracovat text o velikosti 5-22 bodů. V daném rozsahu opravdu přečetl veškerý text, ale trochu mě mrzelo, že komunikace mezi počítačem a scannerem není na takové úrovni, aby se do editoru čtený text přenesl v originální velikosti a stylu. Musím však vzít v úvahu, že C Pen C10 je určen pro rychlý přepis textu (zde není co vytknout) a drobné kosmetické úpravy výsledku se dají odložit na vhodnější dobu. Problémy jsem zaznamenal při pokusu o čtení barevného textu. Toto má na svědomí infračervená technologie snímání, která čtení barevného textu neumožňuje.

Pár ukázek:

čtení textu malou rychlostí - velikost textu 5 bodů
Pomocí kurzorových kláves si můžete vybrat skupinu, kterou chcete číst. Čtení článků vybrané skupiny zahájíte po stisknutí mezerníku. Pak se vám zobrazí dvě okna - v jednom seznam článků a v druhém obsah aktuálního článku. Klíče nap vám umožní

čtení stejného textu velkou rychlostí cca. 15 cm /s
Pomocí kurzorových kláves si můžete vybrat skupinu, kterou chcete číst. Čtení článků vybrané skupiny zahájíte po stisknutí mezerníku. Pak se vám zobrazí dvě okna - v jednom seznam článků a v druhém obsah aktuálního článku. Klíče nap vám umožní

Shrnuto

Měj jsem možnost C Pen C10 otestovat i ve spojení s další novinkou na trhu s výpočetní technikou, s TabletPC PaceBlade (recenze bude uveřejněna v nejbližší době). Vzhledem k tomu, že toto PC lze používat i bez klávesnice (je přes IR port) se C Pen velice osvědčil. Lze jej snadno a efektivně použít v nutnosti rychlého záznamu důležitých článků, inzerátů, či jiných důležitých dat. Jedná se sice o nejnižší řadu a tudíž i levnější produkt z firemního katalogu, ale svůj účel splňuje na jedničku.