Nejvýkonnější superpočítač světa Fugaku stojí v Japonsku.

Nejvýkonnější superpočítač světa Fugaku stojí v Japonsku. | foto: Arm

Japonsko má nejvýkonnější počítač na světě. Je postaven na čipech Arm

  • 59
Žebříček nejvýkonnějších superpočítačů světa má nového krále. Je jím japonský systém nazvaný Fugaku, který je postavený na architektuře Arm. Procesory na bázi Armu byly s ohledem na spotřebu doposud spíše k nalezení v mobilních zařízeních, jako jsou tablety a telefony.

Superpočítač, který vyvinula společnost Fujitsu a japonský výzkumný ústav Riken, byl v nezávislém průzkumu označen za nejvýkonnější počítač na světě. Překonal tak konkurenty z USA a Číny. V žebříčku nejvýkonnějších deseti superpočítačů je nováčkem, stejně jako další tři systémy. 

Superpočítač Fugaku má japonské jméno složené ze znaku pro horu Fuji a obecného znaku pro horu. Základem tohoto superpočítače jsou procesory A64FX, které společnost Fujitsu vyvinula na základě architektury úsporných čipů Arm, konkrétně verze v8.2-A. Ty mají takt 2.2GHz a využívají rychlou operační paměť typu HBM2, která je například v grafických kartách. Ta má kapacitu 32 GB.

Stejný základ má například i procesor Apple A12Z Bionic, kterým (vedle čipů Intelu) firma pohání svůj nový operační systém macOS 11 Big Sur

Čipy pro tento superpočítač byly vyrobeny v továrnách firmy TSMC pomocí pokročilého 7nm procesu a obsahují 48 nebo 52 výpočetních jader. Celkem  má Fugaku více než 158 976 procesorů a sedm milionů jader. (Více o celkové architektuře najdete v tomto PDF).

Nový král superpočítačů má podle výzkumné organizace TOP500 s rychlostí více než 415 biliard výpočtů za sekundu (petaflops) asi 2,8krát vyšší výkon než druhý nejrychlejší počítač světa. Tím je počítač Summit, který vyvinula organizace Oak Ridge National Laboratory. Třetí příčku obsadily také Spojené státy, pětici nejvýkonnějších počítačů světa uzavírají počítače z Číny. Výkon je testován prostřednictvím testu LINPACK.

Od posledního měření na konci loňského roku stoupl výkon všech systémů v Top500 z 1,65 na 2,23 exaflopsů. Seznam přitom neobsahuje nepřístupné vládní superpočítače.

Při plné zátěži by celý superpočítač Fugaku spotřebovával 28,3MW energie. Druhý nejvýkonnější stroj světa Summit, který využívá 22jádrové procesory Power9 v kombinaci s grafickými akcelerátory NVIDIA Tesla V100, má takto udávanou spotřebu 10,1 MW. 

Fugaku nejenže dosáhl vrcholu žebříčku ve výpočtech v plovoucí desetinné čárce za sekundu (FLOPS), ale také ve všech ostatních kategoriích, na něž organizace Top500 hledí. 

Pětice nejvýkonnějších superpočítačů světa na začátku léta 2020

Je to poprvé od roku 2011, kdy japonský superpočítač vede žebříček nejrychlejších počítačů světa. V roce 2011 mu vévodil počítač K firmy Fujitsu, který byl prvním počítačem na světě s výkonem více než deset biliard výpočtů za sekundu.

Podle počtu superpočítačů v seznamu Top500 i nadále vede Čína s 226 superpočítači. USA jsou na druhém místě se 114 systémy, Japonsko je třetí s 30, Francie jich má 18 a Německo 16 superpočítačů.

Nový superpočítač je instalován v centru pro počítačové vědy Riken ve městě Kóbe. Plný provoz zahájí v příštím roce. Bude pomáhat při výzkumu v různých oblastech, od vývoje léků až po předpověď počasí, a pomůže formovat politická rozhodnutí. Fugaku bude využit také k výzkumu šíření koronavirové nákazy. Vypočítává simulaci, jak se respirační kapičky pohybují vzduchem v různých prostředích, jako jsou kanceláře nebo vlakové vozy.

Obecně se superpočítače používají ke spuštění složitých simulací, které zahrnují velké množství proměnných. Mezi běžné použití patří ekonomické a klimatické modelování, neurologický výzkum a jaderná věda.

,