Já Pajda

aneb ze života iPAQu 3870 - díl II.

"Minule jsem Vám vyprávěl, jak dopadlo první setkání mezi mnou (pro připomenutí - já jsem iPAQ 3870 s jménem PAJDA) a mým novým majitelem. Dnes Vám povím o tom, jak se seznamoval s přiloženými CD-ROMy a pokoušel se z nich do mne instalovat další software.

Na začátek výpis toho, čím mne vybavil můj prodejce. Krom nainstalovaných základních programů byly v krabici přiloženy ještě následující CD-ROMy:

  • Microsoft Outlook verze 2002 - MS ActiveSync 3.5 + další SW bude vyspecifikován níže
  • Lingea Lexicon 2000 (anglicko český slovník)
  • Sunnysoft - malá česká lokalizace
  • Škoda Auto - Auto na přání

Začněme od začátku - tedy od prvně uvedeného CD. Bez nainstalování některých aplikací na něm umístěných bych mohl svému majiteli sloužit maximálně jako chytrá databanka, která pracuje jen a pouze samostatně. K tomu jsem však nebyl stvořen (jen se na mne podívejte)! Jsem totiž plnohodnotným počítačem, který je malý jen svými rozměry, ne však možnostmi a proto je nutné, abych uměl komunikovat i s dalšími počítači - hlavně s tím, který má můj majitel na svém pracovním stole.

K tomu slouží právě aplikace ActiveSync a protože si nejlépe rozumím s programy dodávanými mým výrobcem, pak je jasné, že se mi nejlépe budou vyměňovat plánovací data právě s jeho produktem, kterým je aplikace Microsoft Outlook a to v jeho nejnovější verzi.

Čím však začít? Toto dilema vyřešila rada na CD, která zněla: "Doporučujeme jako první nainstalovat MS Outlook". No tak, když to radí, tak si můj majitel nainstaloval jako první právě tento program. Instalace proběhla poměrně rychle a bez větších problémů. Stará verze, která v počítači byla, se přepsala a po restartu se objevovala už jen verze nová.

V souvislosti s MS Outlook se objevil jiný problém a to ten, že můj majitel (budu mu říkat Mike), používal do té doby pro správu svých nespočetných e-mailových účtů aplikaci Outlook Express, která je specializovaná právě na internetovou poštu (ale jenom na ni). Co teď? Mike není srab a má přesné představy o tom, co ode mně očekává a jedna z věcí, s níž bych mu měl pomáhat, je právě správa e-mailů. Dalším krokem tedy bylo zkopírování nastavení a e-mailové pošty včetně adresáře z jednoho programu do druhého.

Nevím jak Vy, ale Mike vede poměrně obsáhlou e-mailovou korespondenci, což znamenalo převod např. 1586 adres a ca 8.000 e-mailových zpráv. Vzhledem k tomu, že si některé e-mailové účty zkopíroval 2x (jak se mu tohle podařilo, to se mě neptejte..), znamenalo to ca 16.000 mailů a dokážete si představit tu časovou náročnost. Když však toto proběhlo, mohl se Mike věnovat instalaci druhé, pro mne důležitější části, a to komunikačního softwaru s názvem ActiveSync.

K tomu, aby mohl být tento program nainstalován, musela být má kolébka propojená s počítačem (USB, nebo COM port), zároveň napojená do elektrické sítě a musel jsme v ní ležet JÁ. Jenže - instalace neprobíhala tak, jak bychom si já a Mike představovali. Naše vzájemná komunikace totiž nefungovala a to ani přes jeden port. Po půl hodině se Mikovi zablokoval jeho počítač, proto ho restartoval a ejhle - data začala téci. Problémem byl totiž fakt, že výrobce jaksi zapomněl dodat, že po instalaci ActiveSync (tedy části určené pro PC) musím tento restartovat.

Teď je však vše zažehnáno a díky tomu už mohu komunikovat s Mikovým stolním PC (resp. s jeho notebookem značky UMAX). HURÁ chtělo se mi křičet, když v ten okamžik mi byla zacpána ústa, resp. datový port obrovským množstvím mailů, které se na mne hrnuly! Opět takový drobný nedostatek, který je jaksi trochu potlačen v uživatelském manuálu.. Tam není totiž zdůrazněno, že pokud si manuálně nezměníte nastavení, tak se Vám načtou do kapesního počítače všechny Vaše E-maily. Což by mělo při tom výše uvedeném množství za následek úplnou blokaci přístroje, včetně 100% zaplnění paměti, která je v přístroji k dispozici.

Další úskalí tedy překonáno a nyní jsme spolu s Mikem začali prohledávat další SW na CD-ROMu. Našli jsme několik nanejvýš zajímavých aplikací, které stojí za vyzkoušení. K tomuto tématu se však vrátím v dalším vyprávění, které - jak doufám, Vám snad ušetří čas, a vyvarujete se podobných chyb, jaké udělal Mike. 

Příště Vám povím o dodaném SW a navíc o přeinstalování paměti ROM z verze 2.15 na verzi 2.20, která se nedávno objevila na stránkách výrobce.

PAJDA & MR


Já Pajda aneb ze života iPAQu 3870 - díl I.