Čip pro chytrá zařízení Intel Quark SoC X1000. Je to energeticky úsporný...

Čip pro chytrá zařízení Intel Quark SoC X1000. Je to energeticky úsporný procesor s malým 32bitovým jádrem a frekvencí 400 MHz. | foto: Intel

Intel míří na ledničky i na těla. Založil divizi internetu věcí

  • 37
Společnost Intel vidí veliký potenciál v malých chytrých zařízeních. Vyčlenila proto celou jednu divizi pro vývoj systémů patřících do kategorie označované jako "internet věcí".

Intel hledá cestičky, jak rozšířit svůj záběr, a tím pádem rozložit riziko propadu v jednom odvětví. Nedávno jsme se tak v časopise Forbes mohli dozvědět, že bude vyrábět ARM čipy ve vlastní továrně a minulý týden přišlo oznámení o vzniku nové divize IoT Solutions Group. Ta má za úkol, zabývat se novým trendem internetu věcí (ang. Internet of Thinhgs). A že to myslí opravdu vážně, ukazuje i to, že nová divize bude mít postavení na úrovni softwarové a servisní skupiny a divize pro datová centra.

Firma do nové organizační složky zařadila nedávno zakoupenou firmu Wind River a svou divizi Intelligent Systems Group, která byla dosud podřízena skupině datových center. Nová složka má mít na starosti spojení hardwaru, softwaru a služeb pro vytváření inteligentních systémů na různých platformách.

"Intel má tradici tří desetiletí na trhu tzv. integrovaných zařízení a nyní jasně ukazuje, že od tohoto druhu techniky nyní očekává mnohem více," píše firma v prohlášení.

Hodně si tak firma slibuje od čipu Intel Quark. První model s označením SoC X1000 má být základe pro celou novou skupinu čipů, které jsou určeny pro nepřetržitý a úsporný chod právě, kde spotřeba a velikost mají přednost před výkonem. Intel má vytvořit referenční produkty s těmito procesory už během posledního čtvrtletí letošního roku.

Jádro procesoru Quark je 32bitové, jednovláknové, kompatibilní s architekturou Intel Pentium instruction set (ISA) a dosahuje až 400MHz.

Všichni chtějí naskočit do rozjetého vlaku

Intel rozhodně není první ani poslední firmou, která chce proniknout do této slibně se rozvíjející oblasti. Velké plány zde má Google, Microsoft i Apple, ale v závěsu nezůstávají ani takové firmy jako Cisco nebo General Electric.

Poněkud zjednodušeně se totiž tento trend dá označit jako dělání chytrých věcí z hloupých. U televizních přijímačů to mělo poměrně veliký úspěch, a tak se čím dále více firem snaží ukázat, že i další domácí zařízení mohou být doplněna o množství automatických funkcí a pospojována do jednoho funkčního celku. Ten je pak možné ovládat třeba přes internet.

Patří sem přitom nejen obligátní lednička, která vás upozorní na docházející jídlo a případně jej i objedná, ale i osobní lékařské přistroje (třeba skryté v hodinkách), které vám například průběžně měří puls apod.