Hp končí s výrobou tabletů

Hp končí s výrobou tabletů | foto: Mobil.iDNES.cz

HP katastrofálně neuspělo s tablety a končí s nimi. Zbaví se i počítačů

  • 310
Největší výrobce počítačů na světě, firma Hewlett-Packard se chystá vyčlenit ze své struktury divizi vyrábějící počítače a chce ji prodat. Navíc končí s výrobou tabletů a chytrých telefonů. Soustředí se na vývoj softwaru.

Překvapivý krok přitom přichází jen několik měsíců poté, co firma odkoupila legendárního výrobce PDA a chytrých telefonů firmu Palm.

Historie firmy Hewlett-Packard

HP patří k nejvýznamějším IT firmám a ikonickým zakladatelům kalifornského Silicon Valley.

Bill Hewlett a Dave Packard vystudovali v roce 1935 elektrotechniku na Stanfordu. V garáži v Palo Altu založili za pomoci svého profesora firmu Hewlett-Packard, v roce 1939 do ní společně vložili 538 dolarů.

Zpočátku se HP zabývalo vším elektronickým, ve čtyřicátých letech začalo s výrobou osciloskopů, voltametrů a dalších měřících přístrojů.

V 60. letech se HP pustilo do digitálních produktů, v roce 1966 vstoupilo na trh s počítačem HP 2100, s architekturou ne nepodobnou dodnes používané Intel x86. V roce 1968 uvedli legendární osobní počítač HP 9100A, kterému říkali "kalkulátor", aby se odlišili od počítačů IBM.

V roce 1984 představil HP řadu inkoustových a laserových tiskáren pro stolní počítače, které se časem vyvinuly v dnešní řadu multifunkčních produktů.

Patrně posledním impulzem pro toto rozhodnutí se staly tablety TouchPad, které se velice špatně prodávají a obchodní řetězec Best Buy jich chce několik set tisíc naskladněných vrátit výrobci. Nepomohlo ani snížení prodejní ceny zhruba o pětinu. Problém mohl být v operačním systému WebOS, na který nebylo vyvinuto takové množství aplikací, jako na konkurenční iPad a Android.

Méně hardware, více software a služeb

Ostatně s tablety mělo HP problém od začátku. Například několikrát muselo odsouvat uvedení modelu HP Slate s operačním systémem Windows.

HP si tak naplánovalo, že ukončí výrobu počítačových tabletů a chytrých telefonů a do konce příštího roku plánuje prodat nebo oddělit do samostatné firmy výrobu osobních počítačů.

Současně se HP bude soustředit na vývoj softwaru. Za tímto účelem koupí společnosti Autonomy za zhruba deset miliard dolarů (171 miliard Kč) - získá tak platformu pro vstup na vysoce ziskový trh s analytickými nástroji pro velké korporace.

Oznámené kroky patří k nejvýraznějším změnám v 72leté historii firmy. HP se tak přiblíží svému konkurentovi IBM, jehož hlavní část příjmů v současnosti tvoří software a služby. Za změnami stojí Léo Apotheker, který se do křesla CEO společnosti HP dostal loni v listopadu.

V rozhovoru pro Wall Street Journal sedmapadesátiletý Apotheker uvedl, že "HP musí lépe soustředit své zájmy, a proto je třeba podniknout výrazné kroky."

,