Foto střípky z CeBITu 2001 / 2

Fujitsu-Siemens LOOX, biometrická identifikace vlastníka, SD paměti, studie Toshiby, Casio všeho druhu, bláznivý svět GSM a mobilů. Dva dni na CeBITu - neuvěřitelné množství informací, záplava produktů, mnoho pozoruhodných novinek. Snažili jsme se pro Vás

Pochoutkou pro fajnšmekry však byl mininotebook s integrovaným DVD přehrávačem, displejem ve formátu 16:9 a stále ještě poměrně rozměrnou klávesnicí a solidním výkonem: Fujitsu LOOX, dostupné zatím na východních trzích, u nás zatím neznámo. (Poznámka mimo záznam - asi jeden z mála notebooků, který se co do exotičnosti vybavení, výkonu a velikosti mohl vyrovnat "mému" PictureBooku.:-) Vlevo - díky Wireless kartě na něm reprezentující sledoval pohyb Miru nad zeměkoulí a jeho - snad - řízený sestup.

A aby Vám drahé vybavení a především uložená data nemohli jen tak zneužít, "stačí" si koupit notebook (od FSC samozřejmě:-) s biometrickou identifikací oprávněné osoby - jinými slovy, bez prstu ani ránu. Škoda, do touchpadu je to prý zatím se současnou technologií neintegrovatelné - potřebujete další senzorické pole pouze pro identifikaci, "kombo" řešení není v dohledu.

A nejsme tak daleko - ačkoliv to vypadá, že jsme se přenesli do jiné branže, jméno firmy je "podezřele" známé: studie Toshiby na téma mobilní komunikace - handheldy s klávesnicí, spíše mobilní telefony nebo raději hodinky s vysokorychlostními přenosy? Mobilní terminály s plnohodnotným přístupem k Internetu, barevné displeje a videokomunikace v reálném čase. To vše nás čeká s úžasnými sítěmi 3G - třetí generace. (Už aby tu byly, co pak to lze, na něčem se domluvit, aniž bychom se viděli?:-)

SD karty zatím nemají záběr Compact Flash konkurence, nicméně počet jejich aplikací také zdárně roste - a SD začíná být, alespoň soudě podle agresivního marketingu, jedním z vážných hráčů na poli nejosobnějších periferií a ukládání dat.Kapacity srovnatelné s Flash kartami, SD se chce zalíbit především vylepšeným konceptem ochrany dat (a také jejich autorských práv) na SD médiu uložených (nejsem si jistý, zda tohle bude v našich podmínkách nejlepším prodejním argumentem:-).

Opět průlet halou telekomunikací - 17 a okolí: Panasonic se snaží neztratit v davu nově příchozích výrobců - a svoje odhodlání dává najevo i vývojem. Prototypy i sériové výrobky přitahovaly střídmým designem, ovšem s nezapomenutelnou špetkou šarmu. V říši brzy možného však nebyl zdaleka sám - o pár stánků vedle u "ostré" Sharp konkurence propagovala "své" výrobky dokonce i uklizečka...

Někde na pomezí mobilní komunikace a osobních zařízení se pohybovalo Casio se svými nejroztodivnějšími hodinkami - GPS přijímač, organizéry, telefon, atp... Ani jeho nyní již klasické handheldy z řady Cassiopeia a nižších organizérových řad se nechovávaly - a dokonce i elegancí nešetřící Fiva subnotebooky Casio vyrábí (jen k nám je nedodává).

A druhý den na CeBITu začínal opět u telekomunikací - tlak na inovaci je cítit a i luxusní model 8210 vysloužil. Jeho nástupce 8310 vypadá více než mile - s integrovaným FM rádiem, miniaturní velikostí a veškerými vlastnostmi 8210tky včetně infra je to jeden z kandidátů na můj top ten výrobků CeBITu. Nevím jak Vám, mně se velmi líbí - žel na trhu bude spíše až v době Invexu, pokud ne později...

Ještě u Nokie dokazovali, že telefony dnes vydrží ledacos - takže tam obrněné 6250tky absolvovaly průchod střídavě vodním a kamenným peklem: šup pod vodu, mrsk s ní volným pádem na šutr. A ještě jednou...

Jak se začínají zamlžovat a smývat hranice mezi kategoriemi zařízení, demonstrovalo Mitsubishi se svojí značkou mobilních telefonů Trium (značka u nás takřka neznámá, avšak velmi atraktivní jak modelovou šíří, tak nabídkou vlastností a funkcí). Trium Mondo - Palmovitý diář, ze kterého "čouhá" anténka - tentokrát jde o plně funkční, sériový model - žádná studie. Nemá to barvu a 3G, ale za to si to můžete koupit v dohledné době, a snad i u nás (naděje umírá poslední).

Samsung je další z řad mladších, útočících na pozice tradičního triumvirátu Nokia, Ericsson a Motorola: jeho barevné telefonu jsou již v produkční fázi, na rozdíl od Japonska však Evropa zatím nedisponuje patřičnými sítěmi - minitelevize či barevný diář tak jsou na dosah ruky - pokud bydlíte v Tokiu a přilehlých ostrovech. I modely pro existující GSM sítě však vypadaly velmi atraktivně - z Motorolího Véčka (a dříve StarTACu) nepochybně převzatá inspirace vnějšího vzhledu, uvnitř zcela jiné jádro.

Kombinace MP3 přehrávačů, televize, her - v mobilu - jako by Samsung chtěl přesvědčit, že zde je stále co zmenšovat a integrovat navíc do těch cca (nepostradatelných:-) sto gramů v kapsičce saka či kalhot. Stříbro, Web terminály v miniprovedení, TV, barva - to vše jsou současné a budoucí mobilní telefony Samsung.

Motorola, Alcatel, Siemens mobile - vesměs známé produkty, napulírované a blýskající se, dokreslující současnou scénu. Škoda, SL45 u Siemense jsem nevyhrál. Alcatelí nové business řady vypadají vesměs příjemně, i když možná na můj vkus by mohly být štíhlejší. S40 - modelu převzatém od Bosche pod křídla Siemense - stříbrný kabátek také docela sedne.

IC35 Unifier a S35 spolu dávají skvěle vypadající tandem, který si však koupíte pouze v sousedním Německu. K nám se tento poměrně dostupný diář s infra portem dovážet nebude (oficiální vyjádření českého zastoupení Siemens v ČR).


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit