Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

DVD+RW Alliance vzala Německo útokem. Na řadě je zbytek světa

Na rozdíl od DVD Fóra, které nemá na CeBITu hromadnou propagaci, nelze přítomnost konkurenční DVD+RW Alliance přehlédnout. Dvaatřicet jejích členů prezentuje PC mechaniky, vypalovací software a domácí DVD rekordéry - je z čeho vybírat.

Sdružení DVD+RW Alliance znatelně posílilo, když softwarový gigant Microsoft oficiálně ohlásil podporu této záznamové DVD platformy v příští verzi operačního systému Windows. Není proto divu, že z organizace na CeBITU doslova sálá sebevědomí na každém kroku. Kromě vlastního stánku C11 v hale 20 jsou k vidění zajímavé produkty i v expozicích jednotlivých firem. A je se opravdu na co dívat.

PC mechaniky
Své nejnovější vypalovačky přivezli činovníci Hewlett-Packard. Aktuálně nejrychlejší DVD zapisovačka od HP disponuje 2MB bufferem, umí 4x DVD+R, 2,4x přepis DVD+RW a DVD média čte až 8x. Na klasická CD-R média vypaluje 16rychlostně. Mechanika se, jak už je u HP zvykem, vyskytuje ve dvou provedeních: interním DVD 300i a externím DVD 300e. Venkovní model v pohledném pouzdře je vybaven jak USB 2.0, tak i FireWire rozhraním. Novinky se na americkém trhu prodávají za 299 a 399 USD.

HP DVD 300e

Velice zajímavý kousek ukázala světu značka Sanyo. Její drive CRD-BPDV2 v sobě kombinuje hned tři vypalovací mechaniky. Kromě záznamu na DVD (4x/2,4x) a CD (24x/10x) disponuje také technologií HD-Burn. Nepotřebujete žádná speciální média - na konvenční CD-R nosič je mechanika schopna v HD formátu (High Density) nahustit dvojnásobek dat, tj. 1,4 GB. Nabízí se tak velice levná alternativa k DVD médiím, která dostačuje na přenos objemnějších multimediálních dat, především filmů. Kompatibilita se současnými DVD přehrávači je přitom otázkou jednoduché modifikace firmware. Rozšíření seznamu zařízení, která dokáží HD cédéčka načíst, jistě napomůže i to, že Sanyo nevybírá žádné licenční poplatky.

Sanyo CDR-BPDV2

O nové duální DVD±RW vypalovačce NEC ND-1300A už jsme psali včera. Dokonce již před měsícem jsme vám přinesli exkluzivní informace o novinkách Philipsu. Jednalo se o čtyřrychlostní DVD+RW mechaniku a stolní rekordér DVDR80 s rozhraním i.Link (FireWire) a unikátním systémem programování a editace disku. Aktuální vypalovačky však má Philips dvě: DVDRW416K je slabší a levnější model s parametry zápisu/přepisu 4x/2,4x. Vyšší typ DVDRW424K pak v obou případech využívá 4x rychlost.

S novými mechanikami přišly i další společnosti: Ricoh nechal návštěvníky okukovat drive MP5240A-DP s technologií DVD+VR, umožňující jednoduchou editaci a přepis médií při zachování maximální kompatibility se stolními přístroji. Sony po interní verzi vystavuje i externí duální drive DRX-500ULX, připojitelný přes i.Link (FireWire) i USB 2.0. Přidaly se i firmy TDK, Verbatim či taiwanská Ultima, známá také pod jménem Artec.

Sony DRX-500ULX

Stolní DVD rekordéry
Příkladu značek Philips či Sony, které uvedly své domácí DVD rekordéry, následovala plejáda dalších výrobců. Yamaha, která se dosud specializovala spíše na počítačové mechaniky, překvapila stylovým rekordérem DRX-1. Konzervativně působící výrobek v černé barvě zapisuje jak jinak než na DVD+R/RW, přečte ale všechna média kromě DVD-RAM. Vybaven je obvody pro co nejvyšší kvalitu obrazu a nabízí čtyři kvalitativní režimy záznamu. Kapacita disku se tak pohybuje od dvou do šesti hodin videa. Kromě automatického indexování nahraných pořadů je možné i manuální nastavení kapitol na disku a k dispozici je mnoho editačních funkcí. Přístroj je kompatibilní s technologií VCR Plus+ pro snadné programování záznamu pořadů (využívá ji např. také Philips).

Yamaha DRX-1

Velice, ale opravdu velice lacině vyhlíží rekordér čínské značky MiCO. Ačkoliv může model R301 na první pohled leckoho odradit, kvalitou by na tom neměl být špatně - veškeré komponenty, ať už se jedná o mechaniku nebo MPEG dekodér, totiž pocházejí od Philipsu. Přístroj se díky tomu nemusí se stydět za obrazovou kvalitu. Podporuje všechny televizní normy i NICAM stereo, nechybí mu ani vstup pro připojení digitální kamery.
Rekordér z komponent Philipsu představilo i Daewoo Electronics.

MiCO R301

Z luxusnějšího soudku pochází Scenium DTH 8000 od francouzského koncernu Thomson. Dočkáme se jej sice až v září tohoto roku, ale vlastnosti našlápnutého rekordéru nás nenechaly chladnými už teď. Interaktivní systém programování NaviClick je zajímavé, ale ještě pozoruhodnější je USB port, sloužící k připojení čtečky paměťových karet a vypálení obrázků nebo hudby na disk! Thomson se ale překvapivě nezmiňuje o i.Linku. Unikátní je knihovna nahraných titulů, která dokáže uchovat obsah až 200 disků a listovat v něm přímo na obrazovce.

Scenium DTH 8000

Čím budeme letos vypalovat video?
Bude toho hodně. Vlastní software pro authoring, neboli kompletní přípravu DVD titulu včetně grafické podoby menu a ovládání, na CeBITu představilo hned sedm společností. Připočítáme-li k tomu i tři balíky pro vypalování CD/DVD, které také zvládnou vytvořit alespoň základní grafické rozhraní disku, dostaneme pěkné kulaté číslo.

Mezi authoringovými programy najdeme jak aplikace pro čistě amatérské zpracování DVD, tak i programy použitelné v profesionální sféře. Kupříkladu v grafické sféře dobře známá společnost Ulead nabízí domácím uživatelům pro vypálení zážitků z dovolené DVD MovieFactory 2, pro pokročilejší pak komplexní DVD Workshop s rozsáhlými možnostmi strukturování menu. DVD+RW mechaniky jsou ale podporovány i ve střihových softwarech Uleadu, stejně odstupňovaných podle nároků a zkušeností operátorů.

Ulead DVD MovieFactory 2

Velice proslulé jsou programy firmy Sonic: MyDVD se přidává k množství vypalovaček a aplikace DVDit! osloví i profesionály - lze ji použít pro zpracování libovolného vstupu až do plného PAL D1 signálu. O kvalitách programu neoDVD společnosti MedioStream jsme se mohli přesvědčit již v rámci PreCeBIT party Philipsu, jenž software dodává ke svým mechanikám. neoDVD Digital Suite pak zvládne všechny úkony, od nabrání zdrojového materiálu přes editaci až po mastering.

Stranou nezůstává ani ArcSoft, výrobce jednoduchých (na jazyk se mi dere výraz "béčkových") grafických a filmových editorů. Aplikaci čerstvého člena DVD+RW Alliance ShowBiz DVD ke svým vypalovačkám bundluje pro změnu Hewlett-Packard. Ahead Software prezentují projekt Nero Digital, výkonný MPEG4 kodek se zvukovou stopou v AAC, a vlastní softwarový DVD přehrávač Nero ShowTime. Roxio nabízí všestranný Easy CD/DVD Creator 6 i s novým authoringovým modulem DVD Builder. U CyberLinku si odskočili od výtečného přehrávače PowerDVD i k aplikacím pro zpracování disků. Rovněž tady mají dva balíky podle cílových skupin: jednodušší PowerProducer a poloprofesionální PowerDirector Pro. A překvapivě nechybí ani 321Studios s aplikací pro zálohování DVD disků DVDxCopy.

Na co budeme vypalovat?
Výrobce zapisovatelných disků za DVD+RW Allianci zastupuje třináct společností včetně gigantů CMC Magnetics, Ritek a dalších. V nadcházejících měsících však určitě budeme stále ještě na DVD zapisovat pouze 4x, a ačkoliv už jsou v testování lasery pro 16x rychlost, nabídka médií zůstává konzervativní. Většina přepisovatelných médií je určena pro záznam maximálně 2,4x rychlostí, jen u poloviny značek jsou vidět i 4x RWčka. Verbatim se při této příležitosti chlubí speciální vrstvou Advanced AZO, zvlášť vyvinutou pro rychlý přepis médií. TDK zase vyzdvihuje výjimečný nepoškrabatelný povrh ScratchProof, který chrání před ztrátou drahocenných dat.

Převládne DVD+RW Alliance nad DVD Fórem?
Alliance se na CeBITu prezentovala v největší možné palebné síle a uživatelé mají rozhodně z čeho vybírat. Nabídka nových produktů a rostoucí softwarová podpora slibují velký potenciál jak v čistě domácí zábavě, tak i na počítačích. A tak zatímco loni byla situace opačná, DVD+RW bude mít letos patrně navrch.

  • Nejčtenější

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11

Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A TOTO VÍTE? Proč se na tancích používaly kyvné věže a už se nepoužívají

Kyvné věže byly fenoménem od konce čtyřicátých do šedesátých let. Přestože vznikla řada návrhů vozidel s tímto typem...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Toto potřebujete vědět před nákupem ethernetového kabelu

Síťový datový neboli ethernetový kabel je poměrně jednoduchá součást počítačové sítě. Existuje však několik věcí, které...

Google v závodu s Microsoftem spouští testování umělé inteligence Bard

Nedávno představený Bard se v úterý dostává do veřejné testovací fáze. Google pro tento systém strojového učení s prvky...

Zatím nesahat. Notebooky a telefony Lenovo se budou měnit pod rukama

Společnost Lenovo na veletrhu Mobile World Congress 2023 v Barceloně předváděla dva zajímavé koncepty s rolovacím...

Vysloužilé PC nemusí jen chytat prach. Vdechněte mu druhý život

Podívejte se na možnosti, jak vrátit staré počítače či notebooky zpět do hry. Možností, k čemu by se daly využít, aby z...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat