Dostupné mobilní Pentium 4 v testu: Acer TravelMate 272X

  1:13aktualizováno  1:13
Za co nejméně peněz Mobile Pentium 4-M, velmi dobrou klávesnici a váhu pod tři kilogramy. Acer nabídnul ve vstupní kategorii poměrně solidní notebook, který však zklame v grafice a 3D hrách. Jako pracovní nástroj je za cenu 45 tisíc hoden našeho doporučení, v zábavě poněkud pokulhává. Tažný kůň pro středně vysoké nároky, který si u nás užil své, v procesoru a celkovém vybavení přesvědčil, ale ty slabá místa (!) - že jich není málo. Vyplatí se připlatit si pár tisíc na dražší TravelMate 632 nebo ušetřit se zastarávajícím TravelMate 223X?

Acer a Pentium 4-M? Jak se asijskému koncernu podařil přechod v nejlevnější třídě na Pentium 4? Co může nabídnout nástupce veleúspěšných řad 22x a 26x? Po té, co ceny zvláště Celeronovských modelů šly na úrovně dříve neznámé, Pentium 4 bude muset přesvědčit, že se přestup vyplatí. My se pokusíme zhodnotit nakolik a pro koho je nový model vhodný.

Ve standardním Acerovském balení, ve dvou krabicích, vrchní ochranné, transportní, vnitřní přenosné s uchem, dorazil mimo notebook adaptér, síťový kabel, licence Windows XP (Professional - příjemný bonus oproti Home) a manuál.

Zběžná prohlídka - zn.venkovní

Eleganci světle šedostříbrného víka "narušuje" jen poctivě kovový stříbrný emblém Acer, díky kterému notebook působí při otevřeném i zavřeném displeji velmi decentním dojmem vyšší třídy. Střed základny naopak definuje tmavá šeď, ze které vyčnívá touchpad s kovovým okrajem a tlačítky.

Acer TM27x - pro méně náročné

A samotné dno je antracitové černé - v této "vrstvě" najdeme všechny zajímavé periferie - zprava dva audio konektory, dva PCMCIA sloty, zdířky faxmodemu a síťového adaptéru, plus PS/2 konektor. zadní strana se může pochlubit napájecím, VGA, sériovým, paralelním, S-video, FireWire a třemi USB konektory. Protože už je snad není mnoho rozhraní, které by si ještě mohly nárokovat místo, vpravo už je "pouze" mechaniky s logem jak DVD, tak CD-RW. A přední straně krom reproduktorů dominuje otvor disketové mechaniky.

Otevíráme černostříbrnou skříňku

Pohled po otevření je sympatičtější než u většiny ostatních - Acer vybavil řadu TravelMate 27x klávesnicí známou z ultralehkých profesionálních modelů TravelMate 62x a 63x: podél oblé linie prohnuté pole všech kláves, díky kterému klávesnice vypadá daleko elegantněji, a co je snad ještě podstatnější - psaní je díky prohnutí pohodlnější, asi nejblíže co se zatím notebooku podařilo přiblížit k rozdělené ergonomické klávesnici pro psaní všemi, bez jejích nevýhod - na této klávesnici se bude psát pohodlně komukoliv, a pohodlně než na klasickém rovném originálu.

Acer TM27x - pro méně náročné

Mimo klávesnice zaujme i touchpad - nejen zmíněným stříbrným pokovením okrajů, ale i prostředním kulatým tlačítkem: čtyřsměrová kolébka, která v mnohém předstihuje i kolečko myši pro pohyb ve velkých dokumentech, dlouhých Internetových stránkách či rozměrných grafikách.

Výkonově na úrovni? Jak kde...

Acer TM27x - pro méně náročnéPo prvním osahání jsme se již neudrželi a notebook si prošel celou sadou testů - sada SiS 650 nebyla takovým překvapením, ale nezklamala - díky mobilnímu Pentiu 4-M s rovným půl megabajtem vyrovnávací paměti se mohla pochlubit výkonem sad srovnatelných takřka i se sadami neintegrovanými na bázi DDR pamětí. Tandem Pentium 4-M a SiS 650 se doplňovaly ideálně.

256 MB DDR SDRAM paměti a 20 GB pevný disk byly obdobně hodnotnými přírůstky do hry - celkově, jádro TravelMate řad 27x se povedlo nad očekávání - Pentium 4-M si se sadou SiS rozumělo podstatně lépe nežli stolní Pentium 4, též používané v noteboocích s SiS sadou.

Jediná oblast, kde Acer body neposbírá, je náročná grafika - se sdílenou operační pamětí tu i SiS grafika v sadě 650 příliš nenačiní, a pokud chcete co nejlepší 3D výkon, musíte se podívat někde jinde - sdílená grafika je prostě pomalejší nežli samostatná paměť a speciální grafický čip. Taky levnější.

Acer TM27x - pro méně náročnéKomponenty a periferie

FireWire řadič je jedním z rozhraní, které potěší především milovníky digitálních videokamer - a střihových operací doslova za pochodu. Kombizdířka faxmodemu a pevné 100 Mbitové sítě je prakticky standardem, v podání Aceru se obojí zařízení chovala dle očekávání - síť fungovala bez námitek na všech druzích kabeláže, modem si rozuměl jak s naší zahlušenou pobočkovou linkou, tak s digitální ústřednou Telecomu.

V naší verzi jsme dostali pouze CDROM, avšak pokud vážně uvažujete o kompletním stroji, který je schopen nahradit desktop, zvažte namísto toho DVD/CD-RW kombo, které Vám otevře pro zápis a přepis zcela jiné kapacity nežli též integrovaná, objemem dat archaická disketová mechanika.

Acer TM27x - pro méně náročnéErgonomie a pocity z používání

Díky prohnuté klávesnici je psaní na TravelMate velmi pohodlnou záležitostí - mírný ohyb šetří ruce, rozhodně něco, co by stálo za napodobení, uvidíme, zda se ostatní značky u Aceru inspirují. Podobně ani ovládání touchpadu nečiní větší potíží, zvyknete si velmi rychle. 14,1 palcový displej je standardem - 1024 x 768 bodů v dostatečně čitelném podání i za ostrého denního světla, s regulací jasu. Zajímavostí je zaoblení okrajů víka - díky nim by mělo být těžší, aby nebezpečné předměty (propiska, klíče) pronikly mezi klávesnici a displej, s potenciálně nepříjemnými následky.

Operační systém odpovídající výkonu notebooku

Acer nešetřil a řadě TravelMate 27x i přes její masovější zaměření nadělil Windows XP Professional, což lze jen chválit - uživatel tak dostane operační systém, který využije možností, které notebook nabízí. S rozšířenou podporou síťových funkcí je Professional pro uživatele, který se často pohybuje, velice příjemnou výhodou oproti Home verzi.

Acer TM27x - pro méně náročnéDelší by naopak mohla být záruka - 2 roky budou od nového roku standard, a modely 27x se snaží budit lepší dojem, nicméně i tak přichází s pouze jednoletou zárukou. Škoda, ztrácí body - aspoň dva roky by zde byly na místě.

Mobilita a přenosnost

Řada TravelMate 27x je hodnotným nástupcem veleúspěšné řady TM22x/26x - zůstala u osvědčeného tvaru nepříliš většího formátu A4 i hmotnosti pod 3 kilogramy, což jsou parametry, na které si rád zvykne i ten, co svůj notebook nepřenáší příliš často - není to pro nejmobilnější cestovatele, ale velké většině uživatelů to postačí.

Výdrží akumulátorů Acer potěšil - přes tři hodiny bez větších problémů je výkon u masového notebooku za přijatelnou cenu více než uspokojující, nad to je možné při aktivaci všech šetřících mechanismů dosáhnout doby provozu i sahající až na hranici čtyř hodin.

Shrnutí na závěr

Acer TM27x - pro méně náročnéŘada TravelMate 27x je po výkonové stránce optimální mix technologií - s mobilním Pentiem 4-M a čipovou sadou, jejíž jedinou slabou stránkou je výkon ve špičkové 3D grafice, může Acer oslovit většinu zákazníku běžného spotřebitelského segmentu i ty z poloprofesionální mobilních uživatelů s nižšími a středními nároky. Na třídu nejvyšší Acer TravelMate 27x ještě nedosáhne, ale o to se asi ani nesnaží. Univerzální notebook pro většinu požadavků, v přijatelné cenové kategorii - víc si většina z nás ani nepřeje.

Pro srovnání specifikací a možností tohoto a konkurenčně vyššího notebooku, ale ne o tolik dražšího TravelMate 63x doporučujeme k přečtení článek P4-M od Aceru - ale které? TravelMate 270 versus 630.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Rok s Googlem v obýváku: dokáže šetřit čas, pobavit i naštvat. Česky ne

Google Home ještě neumí česky, ale jinak se jedná o překvapivě schopného...

Digitální asistent Google Home se u nás v domácnosti přes naši počáteční nedůvěru zabydlel. Používáme jej více, než...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Najdete na iDNES.cz