'"Centrino je ideální technologií pro notebooky,' tvrdí manažeři Intelu"

Exkluzivní rozhovor s americkými manažery Intelu stojí za přečtení. Je to spíše intelovská interpelace v reakci na naši kritiku jejich produktů. I přes mnoho konfliktních oblastí je Pentium M a Centrino nesporně velmi pokročilou sbírkou technologií a tento rozhovor přináší bližší pohled na věc, nejen z pozice Intelu, ale i očima uživatele a konkurence.

Kdo s koho v technologiích...

Díky našemu, z pohledu Intelu poměrně kritickému, přístupu k Centrinu se nám dostalo výsady ujasnit si názory s dvěma významnými manažery Intelu, kteří mají Centrino na starosti. Co zprvu vypadalo na regulérní zápas "čtyři na jednoho" (2x Intel ČR, po jednom reprezentantu USA a Velké Británie) se postupně změnilo v příjemný rozhovor s lidmi, kteří ví, co dělají, co prodávají. A vědí, jak to prodávat!

V dnešní části přiblížíme, jak Intel v podání Robbyho Swinnena (Assistant General Manager, Intel Americas Inc.) a Roba Weatherleyho (Mobile Platform Products Manager, Intel UK Ltd.) vidí Centrino a jeho úspěch. (A po intenzivním sezení se s tímto názorem částečně ztotožňuje i naše redakce, i když jak je zřejmé v dalších řádkách, rozhodně ne bez výhrad.)

Zítra se pak pokusíme nastínit, jaký osud čeká Mobile Pentium 4-M, co můžeme čekat od Intelu v bezdrátových sítích a jakým směrem se budou ubírat procesory Centrino, Celeron a Mobile Pentium 4 v nejbližší budoucnosti. Nádavkem přidáme pár náznaků o cenách a rozdělení procesorů pro příští období.

Centrino - sada nebo technologie?

Ve zkratce, označení Centrino je určeno pro notebooky postavené na třech klíčových komponentách: Intel Pentium M procesoru, Intel 855GM/PM čipové sadě a Intel PRO/Wireless 2100 bezdrátovém adaptéru. Současně však zahrnuje i širší úsilí Intelu k prosazení bezdrátových sítí. Tak se stalo základem pro marketingovou kampaň, která změnila mnohé - a to nejen pro Intel.

Po celosvětově investovaných mnoha milionech dolarů můžeme bez váhání souhlasit, že se Intelu podařilo posunout pohled veřejnosti na notebooky a na způsob jejich použití. A současně, že Centrino se docela dobře odrazilo od země prakticky z nuly a masově proniklo na trh.

Kde se s Intelem začínáme rozcházet, je jejich pojetí Centrino jako nové technologie. Díky masírování trhu kampaní si mnoho lidí myslí, že Centrino je nový procesor, či že je postaveno na základě nového procesoru, nebo že je to zcela nová technologie.

Jen méně lidí již ví, že fyzicky jsou to tři různé komponenty, které spolu zdaleka tolik nesouvisí. Procesor Pentium M jako takový často neznají vůbec, toto označení jim více připomíná zastaralý procesor několik let dozadu. Samozřejmě, protože znají Pentium III-M a Pentium 4-M, "samotné" Pentium M bez čísla jim pak zní přinejmenším jako ozvěna minulosti - ačkoliv právě procesor je na tomto "balíčku" to nejlepší.

Mr.Swinnen, Intel AmericasMarketingový úspěch

Intelu se tak podařilo prosadit označení Centrino (ne Pentium M) jako "pojem" pro novou kategorii notebooků, nový způsob použití, který souvisí s mobilní výpočetní technikou a bezdrátovými sítěmi. Namísto hardwaru prosadil Intel určitý styl, způsob života, použití techniky. Víceméně "nevědoucím" lidem přiblížil pod jedním jménem hned dvě podstatné věci - za jedno nový výkonný procesor a za druhé bezdrátové sítě. Obecně celou novou oblast, která je opravdu zajímavá a ukazuje cestu do budoucna. A to vše pod všeobsahujícím jménem Centrino.

Toto pojetí se stalo základem marketingového úspěchu, který je skutečně neobvyklý. Intelu se podařil posun od technologie k životnímu stylu, což počítačová branže nutně potřebuje, aby se nestala jen dodavatelem nudné, nediferencované, "šedé" komodity zvané hardware. Zvláště u notebooků, kde si vybíráte více než u počítače již hotový produkt a ne jednotlivé části, je pak Centrino trefa do černého. Zviditelnit výhody a možnosti nových technologií a současně je předvést snadno, chápavě, bez přílišného upřednostňování a vysvětlování, co se za touto technologií skrývá, to je taktika Centrina - a úspěch Intelu. Pár slovy: zážitek, ne technika.

Trojjediné Centrino

Současně však Intel zvládl díky svým přísným licenčním podmínkám eliminovat z trhu většinu konkurence či ji zahnat do kouta miliony vydanými na kampaň. Označení Centrino se totiž na notebook kteréhokoliv výrobce vztahuje pouze, pokud má v sobě použity všechny tři komponenty od Intelu. Jak demonstruje i náš dnešní rozhovor, Intel se intenzivně snaží prosadit Centrino jako označení ideální technologie pro notebooky. A v tomto bodě se naše názory rozcházejí.

Naše námitka stále zní, že Centrino je stejně málo samostatná a významná "technologie", jako tři různé, samostatné části. Odpověď přišla téměř jako z našich úst: "Ano, Centrino se skládá ze tří částí: rychlého procesoru, slušné čipové sady a průměrného bezdrátového adaptéru..."

Zato pokračování již mířilo zcela někam jinam. "Tyto části jsou testovány mezi sebou, na perfektní spolupráci a úsporu energie, ale nejen to. Především, Centrino je testováno též v externích podmínkách, s použitím mnoha přístupových bodů, různého hardwaru, testujeme jej na širokou spolupráci s bezdrátovými zařízeními tak, aby kdekoliv, kam člověk přijde a uvidí logo Centrino či Wi-Fi Zone, aby si mohl být jist, že tam bude stoprocentně fungovat."

Mr.Weatherley, Intel UK Ltd.Přesvědčivý argument

Tento argument nás nenechal chladnými, přece jen, Intel si zde připisuje body - rozsáhlé testování znamená body navíc u uživatelů, kteří se chtějí stoprocentně spolehnout na použitou technologii. Ale zda je to více než jen účelová obhajoba něčeho, co by fungovalo i bez testování? Na náš dotaz, zda je ve standardu 802.11b tolik děr či problémů, které by mohly způsobovat inkompatibilitu, se nám dostalo odpovědi: "S Centrino logem si můžeme být jisti, že vše bude pracovat, jak má."

Náš dojem z této části? Získáváme tendenci k označení "Centrino = rozsáhle testovaná sada komponent". Ale označení technologie si nezaslouží. Proč? To, že Intel Centrino testuje, nás ještě pořád nepřesvědčilo, že by právě toto z Centrina dělalo novou technologii. Dejme názorný příklad na obhajobu našeho přístupu: počítač sestavený z komponent stejné značky bude stále jen počítač, stejně jako počítač postavený z různých komponent, ať už projde intenzivním zahořením či ne!

Centrino je tedy určitě "extenzivně testovaná sada komponent", ale jen těžko "technologie Centrino, která mění Váš život". Za to nesporně mění život výrobcům notebooků a dodavatelům konkurenčních produktů. Výrobci mohou používat cizí komponenty, ale ztrácí tím nárok na podporu ze strany Intelu (což může být například i hodně peněz na reklamu a marketing) a současně i právo používat Centrino logo.

Konkurence zticha?

Zdá se, že konkurence skutečně ještě nenašla správnou odpověď. Na jedné straně je Centrino skutečně "jen" sbírka tří komponent, na druhé straně je to viditelný úspěch Intelu, mobility a bezdrátových sítí. Centrino se stává synonymem pro celou novou třídu PC, a ačkoliv konkurence je schopna nabídnout podobné nebo lepší produkty na hardwarové straně, na straně marketingu a povědomí veřejnosti je zcela převálcována. Na půl za to může enormní rozpočet Intelu, na druhé straně také jeho osvětlující kampaň, která skutečně snadno vysvětluje lidem, co jim nový hardware přináší, bez toho, aby jej vychvalovala.

Je tak otázkou, zda se nám má Centrino líbit, nebo ne? Na jedné straně stojí jednoznačně pozitivní "osvětový" účinek, na druhé straně nepříliš čisté konkurenční praktiky. Z našeho pohledu analýzy čistě hardwarové stránky stále doporučujeme Pentium M procesor těm, kteří na něj mají, a současně jim alespoň pro tuto chvíli doporučujeme koupit jiný bezdrátový adaptér než od Intelu, pokud chtějí využívat rychlejších bezdrátových sítí. A pokud mohou počkat, jádro Dohan a bezdrátový adaptér Intel s podporou 802.11 a/b/g bezdrátových standardů ke konci roku by mohl být to ideální - pokud se nechtějí vzdát poněkud sporného "Centrino technology" loga.

Zítra se s Intelem podíváme blíže na otázky bezdrátových sítí a budoucnosti Mobile Pentium 4-M procesoru, pokusíme se poodhalit roušku zahalující tajemství Celeronu na bázi Pentium M procesoru. Pro toto pokračování klikněte zde.