Banias - budoucnost mobilních procesorů Intelu?

Od dob procesoru i386SL první skutečně mobilní architektura - vyvinutá přímo pro notebooky, ne pouze přizpůsobená a přenesená ze stolního světa. Na konferenci IDF Intel demonstroval první sériové notebooky s novým procesorem, který má s Pentiem 4 společné jen jméno společnosti. Pentium 4 a Banias míří každý svou cestou.

První Banias notebooky s 1,3 GHz

Banias - budoucí mobilní platforma InteluVe čtvrtek Intel předvedl první sériové notebooky - či pilotní kusy připravené pro masovou produkci - které obsahují první specializovaný procesor pro notebooky od dob procesoru 386SL, z dob dávno minulých. Současné mobilní procesory jsou jen přizpůsobené verze stolních procesorů, Banias je však určen pouze a jenom pro notebooky, ne pouze přizpůsoben nižším taktem a spotřebou, ale přímo vyvinut pro mobilní podmínky. Aneb přesný opak stolních procesorů v FCPGA2 paticích, s ne příliš vysokou spotřebou, které se začínají používat i v noteboocích.

Banias - budoucnost mobilních procesorů

Banias notebooky byly předvedeny v rámci vývojářské konference IDF (Intel Developper Forum) v americkém San Jose, kde již bylo možno "obdivovat" jejich funkčnost s běžící instalací Windows XP a bezproblémově reagujícími aplikacemi. Anand Chandrasekher, vedoucí Mobile Platform Group, demonstroval přednosti nové řady na funkčním notebooku Samsungu, a evidentně se Intel poučil z nezdarů Microsoftu, žádný pád do modré obrazovky á la uvádění Windows se nekonal.

Banias - budoucí mobilní platforma InteluNotebook Samsungu je postaven na Banias architektuře, s novou čipovou sadou Calexico - tato nabízí mimo obvykle integrovaných funkcí jako je faxmodem a síť (ovšem již s podporou i gigabitových spojení - od 10 přes 100 až k 1000 Mbit/s v jednom adaptéru) i podporu bezdrátové sítě WLAN 54 a 11 Mbit/s a Bluetooth osobní sítě. Už dříve, na IDF v Mnichově Intel demonstroval Banias při bezproblémovém přechodu mezi sítěmi bez ztráty spojení schopnosti "Banias" - stále více je zřejmé, že Banias nemá být pouze název čipu, ale celého konceptu.

Úspory energie za každou, přijatelnou cenu

Cíl je jednoduchý - a přesto nemalý: osm hodin provozu na akumulátory. Avšak, při následující tiskové konferenci, Intel se velmi elegantně vyhnul odpovědi na libovolný dotaz týkající se skutečné výdrže notebooku. Pochopitelně, ať již systémová logika a především procesor spotřebovávají mnoho energie, v systému je více proměnných: k největším požíračům energie patří displeje a při nepřerušeném provozu i pevné disky.

Intel se tak neomezuje pouze na výzkum v oblasti jemu vlastní, společnost s přiléhavým názvem Intel Capital investuje do společností vyvíjejících nové technologie a inovující existující know-how, především v oblasti displejů, akumulátorů, palivových článků, vysokokapacitních tranzistorů - ty mají být především při vyrovnání krátkodobých odběrových špiček (rozjezd pevného disku, přechod ze standy do aktivního módu) výrazně efektivnější nežli akumulátory.

Sám na to nestačí

Banias - budoucí mobilní platforma InteluIntel se snaží ovlivnit další výrobce: "Battery Life Working Group" je další z pokusů Intelu dosáhnout co nejdelší výdrže na akumulátory - odvětvové grémium, které se má specializovat na...? Nízkou spotřebu samozřejmě - a jehož první schůzka se bude konat na IDF na Tchajwanu. První hmatatelné výsledky však budou k vidění zřejmě teprve v roce 2004 (zástupce Intelu je v tomto směru až překvapivě konzervativní, zřejmě to s markantními úsporami není tak snadné).

Tchajwan by měl v konceptu Banias hrát významnou roli - především díky četným producentům notebooků s jejich továrnami na ostrově. Ale přesto, americké společnosti hráli spolu s Japonci při uvedení prim, plánované či již předváděné notebooky s "Banias" pocházely především od DELLu, IBM, NECu, Panasonicu a Samsungu.

PR rating á la AMD aktuální?

Ovšem, při uvedení Banias notebooků se bude muset Intel vyrovnat s dilema typickým pro AMD - Banias procesory budou taktovány pouze na 1,2 - 1,6 GHz. V té době již bude mít AMD mobilní Athlon XP s frekvencí 1,6 - 1,7 GHz a výkonovým Pentium 4 ekvivalentem přes 2 GHz (PR ratingem). K čemu pak se Intel uchýlí, aby přesvědčil kupce o výhodnosti "svého" procesoru oproti rychlejším AMD procesorům nebo i svému Pentiu 4-M, tou dobou již také snadno za hranicí 2 GHz?

Banias jako jedna z možných budoucností procesorů Intel

Banias - budoucí mobilní platforma InteluNad Banias nejásáme, ani nelámeme hůl - Pentium 4-M získává na síle, AMD se konečně rozjíždí i v mobilní branži, a Banias bude mít co dělat, aby naskočilo do rozjetého vlaku. S nízkou spotřebou a efektivní architekturou bude konkurovat současně jak Transmetě v ultranízké spotřebě, tak nejvýkonnějším etablovaným procesorům se zažitým jménem z horního spektra all-in-one notebooků a pracovních stanic.

Zatím nelze odhadnout jeho úspěch, Intel nezapůjčil ani jeden kus k testování, jeho skutečná výkonnost je velkou neznámou - a nadevše vyzdvihovaná výdrž též. Nicméně, notebooky již evidentně mohou začít sjíždět z linek, takže do konce roku bychom se mohli dočkat mnohem konkrétnějších informací - možná i prvního kusu na recenzi. Ale nebuďme přílišnými optimisty. Tímto uzavřeme toto preview, a doufejme, že při příští zmínce o Banias projektu již Intel poskytne podstatně "festovnější" podklady než jen upřesněný popis architektury a "na dálku" funkční vzorky (kdo ví, kolik práce bylo potřeba před IDF, aby vzorky zvládly alespoň tuto přehlídku)...

Poznámka redakce: Pokud Vás téma budoucnosti notebooků zajímá i v oblastech jiných než jen čistě procesorů, doporučujeme Vaší pozornosti článek o technologiích brzké budoucnosti "Notebooky v roce 2004: co budou obsahovat za dva roky?"


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit