Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ať jest prezentace. A byla.

Tolikrát píšeme v recenzích notebooků, jak by se měly hodit k prezentacím a co by měly splňovat, aby jste s nimi mohli bez obav u klienta předvést své myšlenky. Jaké vybavení to bude chtít k dobré prezentaci?
Projektor Compaq MP1800

Tolikrát píšeme v recenzích notebooků, jak by se měly hodit k prezentacím a co by měly splňovat, aby jste s nimi mohli bez obav u klienta předvést své myšlenky, až jsme se rozhodli, že by stálo za to, vyzkoušet si tuto situaci naostro. Jaké vybavení to bude chtít k dobré prezentaci?

Notebook je samozřejmostí, tím se dnes zabývat nebudeme. Ale co více - pokud již máte vytvořenou prezentaci na displeji svého notebooku, asi byste ji i rádi předvedli - a i s 15,1 palcovým displejem toho ti v zadních řadách moc neuvidí. A vy si nejste moc jistí, že tam, kam míříte prezentovat, již dorazily velkoplošné promítačky, nad to s VGA vstupem. Snad, že byste odmontovali ten velký projektor z zasedačky?

Přicházím zachránit den...

Těžko Vám asi někdo povolí, kvůli jediné prezentaci likvidovat instalovanou infrastrukturu podniku. Ale co kdyby to bylo jinak, proč nemít promítačku, kterou lze vzít kamkoliv, když zrovna někdo z pracovníků potřebuje, na libovolné místo - a bez potřeby technika-profesionála, který by zařízení zprovoznil?!

Právě takové zařízení jsme vždycky pozorovali zdálky při prezentacích Compaqu, a ne že by se nám nelíbilo. Slovo dalo slovo, a tak na půl jsme se dohodli na krátké zápůjčce. Jednodenní zdržení jsme kvitovali s povděkem - z Compaqu k nám dorazil nejnovější typ, projektor MP1800.

"Bezpečnostní" zabalení

Krabice svou velikostí navozuje dojem, že jste si objednali minimálně 17ti palcový monitor - v přímém kontrastu s velikostí toho co najdete uvnitř. Více než plýtvání materiálem je to však výraz ochrany hodnoty přístroje uvnitř: podle aktuální ceny z Compaq Plus stránek se jedná o přístroj za 211.900 Kč bez DPH. (Tedy rozhodně nic, o čem byste mohli rozhodnout bez posvěcení šéfa - nebo manželky.;-)

Alespoň již dostanete "vše" v ceně - z mohutných plastových výlisků vybalíte pěknou tašku, ve které se skrývá to nejcennější: "nejlépe přenosný projektor na světě" (reklamní fráze okopírovaná z letáku Compaqu). Protože si netykáme s projektory každý den, nemůžeme posoudit, zda existuje nějaký ještě přenosnější projektor, ale mikroprojektor MP1800 je přenosný až dost - byl lehčí než náš poměrně lehký redakční notebook: 2,4 vs. 1,9 kilogramu! Velikostí se přeci jen lišil od notebooku - avšak přesto na mne dělal dojem, že při troše úsilí by se asi jak notebook, tak projektor vešly do rozměrnější brašny (nezkoušeno, brašna dodaná k projektoru jej ochrání podstatně lépe). Jako malinký batůžek na tělo promítačky připnete multimediální modul, který rozšíří schopnosti promítačky až do oblasti takřka domácího kina.

Projektor na cesty

Z rozměrů projektoru vyplývá jeho určení - asi lze sehnat levnější stabilní projektor do zasedací místnosti či přednáškové síně, podstatně hůře se bude hledat projektor stejně výkonný a současně mobilní. S trochou nadsázky jediné, co potřebujete s sebou mimo tašky s notebookem a projektorem, je Vaše prezentace. Ve skutečnosti to tak jednoduché není, ale příliš náročnější také ne:

Instalace na místě

Při prvním vyzkoušení si to jde pomaleji, jakmile jste už s projektorem "zajetí", nastavení a připravení pro promítání Vám zabere nanejvýš pět až deset minut. Podmínkou je vhodná stěna či promítací plátno, a místo s přímou linií viditelnosti, kolmo nebo blízko 90 stupňů na stěnu. Čím větší vzdálenost promítačky od stěny, tím větší výsledný obraz.

Chyby obsluhy...

...tedy v tomto případě mé: napoprvé jsem postavil promítačku ze šikma k stěně, čím se obraz lichoběžníkově deformoval. Hned po té jsem se vydal hledat něco, čím podložit otočné nožky projektoru, abych mohl promítat výše na stěnu. Až při pozdějším prohlížení jsem si všiml, že promítačku není nutno podkládat, čelní tlačítko blízko základny vysune podpěru na požadovanou výšku - takže lze promítací úhel nastavit asi v osmi krocích.

A jedeme na ostro

  1. Notebook zatím nepotřebujeme, za to jedna či lépe dvě zásuvky by se hodily - promítačka je mobilní, vzhledem k nemalé spotřebě ne však na síti nezávislá. Dodaný kabel je asi dvojnásob tak dlouhý než běžně dodávané k notebookům, přesto vzhledem k velmi neobvyklým umístěním některých zásuvek, pěti až deseti metrová prodlužovačka by podle mého měla patřit mezi doporučované příslušenství.
  2. Zásuvky máme, vybalíme notebook a "instalujeme" - pro čistě vizuální dojem potřebujeme mezi notebookem a "osmnáctistovkou" kabel pouze jeden, při náročnějších audiovizuálních prezentacích to bude chtít dokoupit ještě kabel stereojack-stereojack pro spojení multimediálního modulu se zvukovým výstupem notebooku. A pokud budete chtít využít možností do dna, přidejte ještě PS/2-PS/2 kabel - proč? (Co byste říkali dálkovému ovládání myši?! Uvidíme dále.)
  3. Start! Notebook naběhnul, nažhavíme promítačku. Nejdříve naskočí logo Compaq (vím, proč si tuhle jinak pěknou promítačku nekoupí u IBM:-), projektor zkontroluje všechny vstupy a pokud máte správně nakonfigurovanou grafiku, objeví se obraz.
  4. Zaostříte obraz kroužkem na objektivu, nastavíte výšku přední podpěry na požadovaný náklon promítačky a přizpůsobíte velikost obrazu podkladu posuvníkem na tubusu projektoru.
  5. A teď už je vše na Vás...

Prezentace na stěně místo monitoru

Prezentace na velké ploše určitě zaujme více než luštit mininadpisy na displeji - v optimálním případě to může být i celá stěna jedné místnosti. MP1800 nabízí rozlišení, které jej řadí k lepší třídě: původních 1024 x 768 bodů v reálných barvách, se 400násobným kontrastem.

Když však budete promítat pro osazenstvo, které si má alespoň něco zapamatovat - tedy mít možnost dělat si při dostatečném světle poznámky, bude Vás zajímat ještě světelný výkon - jas - projektoru: úplně jinak se promítá v zatemněné klubu a ve sluncem polonasvícené zasedačce. Jak mi vysvětlil parametrů znalejší známý, 700 ANSI lumenů patří k průměrnějšímu výkonu, větší jednotky zvládnou i přes 1000. Vzhledem k velikosti a požadavkům je však tento jas většinou více než postačující, pokud se nerozhodnete promítat za plného slunečního světla a při promítání v místnosti nebudete trvat na plné intenzitě - ale stále ještě dostatečné k psaní poznámek.

Pokračování zítra: multimédia, mobilita

Témata: Compaq, IBM, Notebook, Výrobci
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

CIA dostala varování, že Sověti misi překazí. Zákulisí prvního letu na Měsíc

Ve dnech 55. výročí prvního přistání člověka na Měsíci listujeme vzpomínkami a texty publicisty Karla Pacnera, které v minulosti o misi Apollo 11 pro Technet psal. Ve druhé části se zaměříme na...

21. července 2024

Pigboaty ve velké válce bojovaly nejen s nepřítelem, ale i s přízrakem

Válečné loďstvo Spojených států se námořních bojů první světové války zúčastnilo jen okrajově a jen v posledních měsících konfliktu. Přesto se o amerických námořních důstojnících nedá říci, že by...

21. července 2024

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...