K čemu „ty brýle od Applu“ vlastně jsou? Odpovídáme na překvapivý dotaz

  • 162
K čemu to je? To byla nejčastější reakce na headset Apple Vision Pro pod článkem, kde jsme jej jako aktuálně nejvíc „high-tech“ zařízení na trhu prozkoumali. Na tuto otázku se tedy pokusíme odpovědět nyní, a to hned několikrát.

Nejprve nechme hovořit Honzu „Alisczech“ Březinu, který si pro headset do Ameriky doletěl a má s ním již zkušeností jako v České republice málokdo.

Ve videu hovoří o tom k čemu brýle využívá dnes, jak lze vedle zábavy na Vision Pro doopravdy pracovat a jak se s nimi člověk rychle sžije. Zeptali jsme se i jak se dnes dají pořídit, jaká omezení v českém prostředí nyní mají a kdy zde půjdou koupit.

Ačkoli jsou brýle určené především pro použití v interiéru, mnohé láká využít je i ve venkovním prostředí. Na sociálních sítích tak kolují videa například z newyorského metra, kde se uživatel Vision Pro stal středobodem zájmu a zvídavých dotazů cestujících. „V českém metru je to podobné, jako když máte třeba extravagantní oblečení. Lidé vás prostě ignorují,“ vypráví poněkud odlišnou lokální zkušenost Březina.

Skvělé propojení skutečné, rozšířené a virtuální reality

Ještě než se pustíme do odpovědi na otázku „K čemu to je?“, připomeňme si, co má uživatel headsetu za v přepočtu 82 000 Kč bez daně vlastně k dispozici.

Okolní svět snímají dvě 2K kamery a šest pomocných kamer pro orientaci v prostoru a zachycení pohybu rukou uživatele. Nechybí zde LIDAR pro laserové měřené vzdálenosti od okolních objektů a čtyři IMU jednotky pro přesné určení natočení, polohy a pohybu headsetu v prostoru. Obličej včetně mimiky vnímá TruDepth kamera a další čtyři kamery sledují pohyby očí, takže headset vždy ví, kam přesně se díváte.

Srdcem headsetu je procesor Apple Silicon M2 s osmi výpočetními a deseti grafickými jádry a 16 GB unifikované paměti, pomáhá mu doplňkový čip R1, který zpracovává data z kamer a senzorů. Systém má k dispozici 512GB úložiště.

Vyzkoušeli jsme nejvíc high-tech zařízení, které si dnes můžete koupit, headset Apple Vision Pro. Úsměv na tváři vyloudí každému: geeky nadchne neuvěřitelnou senzorickou výbavou, fantastickými displeji a výkonnými čipy. A běžné uživatele pak naprostou samozřejmostí, s jakou intuitivně míchá skutečný a digitální svět.

Na hlavě tedy máte nástroj, který velmi podrobně vnímá a snímá své okolí, vnímá pohyb očí a mimiku uživatele a má k tomu výpočetní výkon, grafický výkon a úložiště, které najdete ve výkonných firemních noteboocích. A k tomu samozřejmě konektivitu přes wi-fi a bluetooth.

Headset využívá operační systém Vision OS. Ten je z technického hlediska blízkým příbuzným iOS a iPadOS, a proto na něm mohou běžet mnohé aplikace pro smartphony a tablety Apple, případně nebude pro vývojáře těžké je upravit tak, aby ve VisionOS fungovaly. Rozdíl patrný na úplně první pohled je ten, že „pracovní plocha“ systému tentokrát není rovinný obdélník, ale 360° vnitřní kulová plocha, kde se nedíváte jen do stran, ale i nahoru a dolů.

Headset může vždy fungovat jak v režimu rozšířené, tak virtuální reality. U té rozšířené vidíte průhledem ven a headsetem renderovaná grafika se tak promítá do reálného prostředí. Skutečná realita vám byla rozšířena o prvky digitálního světa. Ve virtuální realitě pak do okolí nevidíte, celé zorné pole je zaplněno renderovanou grafikou. Z reálného světa nevidíte nic, vše před očima je virtuální.

K čemu to mohu využít?

Vision Pro je počítač na hlavu. Můžete se proto kdekoli posadit, spustit aplikace co potřebujete, připojit bezdrátovou klávesnici (nebo zobrazit virtuální), a pracovat tak na obří obrazovce s výborným rozlišením. A je jedno, zda to bude doma v křesle, ve vlaku, nebo třeba v kavárně. Pro VisionOS je již k dispozici i kancelářský balík MS Office.

Práce v Excelu ve VisionOS

Headset můžete použít jako obří externí monitor k počítači Mac. To se může hodit i ve chvíli, kdy se z nouze nastěhujete do miniaturní garsonky, o které developeři tvrdili, že je to přesně to, co si mladí přejí, jen se vám tam nevejde stůl s pořádným monitorem. V headsetu můžete mít pracovní plochu obří a i když v tuto chvíli lze v brýlích zobrazit jen jeden monitor z jednoho počítače, můžete si vedle něj spustit další aplikace přímo v rámci Vision OS, takže to produktivitu nemusí nijak zásadně snižovat.

Okno s výstupem z počítače MacBook.

Novinka Applu může být fantastickým multimediálním centrem, respektive domácím kinem na hlavě. Pohodlně se usadíte a headset před vámi vytvoří obří projekční plochu, kam si můžete promítnout filmy uložené v paměti brýlí, ze streamovacích služeb Apple TV+ nebo třeba Netflix (ten zatím jen přes webový prohlížeč). A ve službě Disney+ jsou pro Vision Pro připraveny i filmy ve 3D ... ty jsme zatím nevyzkoušeli, ale jsme na ně zvědaví. Pro lepší zvuk než z vestavěných reproduktorů můžete připojit bezdrátová sluchátka.

V letadle, čekárně u doktora nebo v té malinké garsonce ovšem nemusíte jen koukat na filmy, ale také můžete hrát hry. Ve VisionOS funguje služba Apple Arcade, zajímavě vypadá třeba „Game Room“, kde lze hrát klasické deskové hry v poměrně realistickém prostředí nebo klasický Fruit Ninja v režimu rozšířené reality. Lze předpokládat, že v této kategorii bude obsahu rychle přibývat.

Virtuální klávesnice

Headset lze použít i při videokonferencích přes Teams, Webex nebo Zoom a telefonování přes Facetime. Pro uživatele brýlí je to docela fajn, protože před sebou vidí boxíky s videopřenosy jednotlivých účastníků. Pro ostatní je to horší, protože headset samozřejmě nevidí celý váš obličej. Proto je nejprve nutné si pomocí headsetu vytvořit takzvanou „Persona“ (tj. osobnost), což je de facto avatar vypadající jako vy, přičemž ten je pak ovládán pomocí kamer, které snímají vaše oči a okolí. Přiznávám, že videohovor preferuji ve chvíli, kdy chci vidět reakce, mimiku a výraz ve tváři toho, s kým mluvím, proto mne varianta s animovaným avatarem žádnou radostí nenaplňuje.

Z aplikačního obchodu si můžete do Vision Pro vybrat z více než šesti set aplikací. Neumíme si moc představit s headsetem cvičit v posilovně, ale už je připraven virtuální trenér. O něco lépe si umíme představit aplikaci „Reflexy“, kdy jsou před vámi v prostoru vykreslovány body a vy se jich musíte co nejrychleji dotknout – a právě třeba aplikace na rehabilitaci nebo procvičování jemné motoriky horních končetin si představit umíme.

Interakce s animovaný 3D modelem v tomto případě pro výukové účely

A k čemu by mohly Vision Pro sloužit v blízké budoucnosti?

Jednou z reálných možností je vzdálená údržba či servis. Na hlavě máte brýle a stojíte u stroje, který vyžaduje zásah technika. Ten může sednout do auta a v řádu hodin či dnů dorazit, nebo se přes speciální aplikaci přihlásí do prostředí vašich brýlí – na obrazovce vidí to, co vidíte vy, a může s vámi komunikovat. V reálném obrazu bude moci označovat a zvýrazňovat prvky, na které máte soustředit pozornost, a pomocí slov, fotek, nákresů, schémat, animací, videí ... vás přesně instruovat, co a jak udělat. Jeden specialista na konkrétní technologii či techniku tak může obsloužit podstatně více klientů a větší území.

Spolupráce na projektech. To je něco, co v mnoha podobách funguje již dnes, ale lze předpokládat, že to bude stále běžnější způsob spolupráce – bez zbytečného trávení času v dopravě. Vzhledem k tomu, že Vision Pro umí 3D objekt ukotvit v prostoru a můžete se kolem něj či v něm pohybovat a rukama s ním interagovat, může se tým virtuálně sejít nejen nad textem, ale třeba i nad modelem prototypu nového výrobku nebo v prostředí architekty navrhovaného domu.