AGP slot mobilně? Výměna grafické karty v notebooku!

  • 271
I u notebooků bude možné vyměňovat komponenty podobně jako u stolních PC. Začínají se objevovat první notebooky s výměnnými paticemi pro mobilní grafiky. Prý to má být natolik jednoduché, že to uživatelé zvládnou i bez návštěvy servisu. Kéž by to platilo zcela univerzálně o každém notebooku.

AlienWare notebooky s výměnnými grafickými moduly

Speciální patice má u notebooků společnosti AlienWare zajistit vyměnitelnost grafického čipu za jiný. Ať již holdujete nVidia akcelerátorům nebo Radeon rychlíkům, na trhu se objevují notebooky, které vám umožní výběr grafiky podle vašeho vkusu a pozdější upgrade. Zatím se nepropracovaly do Čech, ale soudě podle rychlosti prosazování trendů, nebude to dlouho trvat a potkáme se s nimi i u nás.

V Německu se již trumfují výrobci, kdo nabídne lepší možnosti. Nejdříve uvedlo VoodooPC notebook nejvyšší třídy, který umožňoval výměnu špičkové Radeon grafiky za ještě špičkovější budoucí. Tento notebook s Radeon 9600 se ještě nedostal ani do obchodů a konkurence AlienWare již oznámila celou novou řadu, která možnosti upgradů ještě více "osladila".

Brzy bychom se měli jako uživatelé začít setkávat s notebooky, které budou umožňovat výměnu AGP čipů téměř stejně snadno jako u stolních PC. Již delší dobu je to možné u patic s procesory, ačkoliv ne každý prodejce a výrobce je ochoten uživateli vyměňovat jeho procesor. AlienWare slibuje, že výměna jeho AGP grafických čipů bude ovšem tak snadná, že ji zvládne i sám uživatel bez pomoci prodejce.

Upgrade grafiky z integrované na GeForce FX doma...

U AlienWare notebooků řady Area-51m (označení pro USA - inspirace UFOlogií a pověstnou Area 51 je zcela evidentní, v Německu se uchýlil výrobce k méně konfliktnímu S-4m, na druhé straně nic neříkajícímu) bude nasazen speciální AGP slot, díky kterému bude možné zvolit libovolný z aktuálních nVidia a ATI čipů. Zatímco u konkurenta VoodooPC notebook musí být zaslán do servisního centra, aby mohla být aktuální Radeon 9600 grafika vyměněna za budoucího ještě agilnějšího nástupce, u AlienWare to zvládne údajně uživatel sám.

Neexistence mobilního AGP: neschopnost či úmysl?

Výrobci notebooků nebyli schopni vytvořit jednotný standard pro mobilní AGP sběrnici, respektive pro jednotné sloty. Zatímco tak existují MiniPCI moduly, které sice nemůže vyměňovat uživatel, ale které jsou do jisté míry standardizované (až na přizpůsobení konkrétním notebookům), u AGP nic podobného neexistuje. Pro mobilní grafiky tak existovalo pouze jediné řešení: koupit takovou, co budete potřebovat, již rovnou s vaším notebookem.

A budoucí rozšíření? Kupte si nový notebook.

Proto AlienWare řešení také zůstává pouze na půl cesty - je nestandardní (protože standard neexistuje), a použitelné pouze v rámci této notebookové řady. Grafické čipy tak budou mít vlastní větrák a chladič, navíc budou muset odpovídat "standardu" AlienWare. Tudíž zřejmě ne každý čip se bude hodit pro tuto patici. Nicméně AlienWare slibuje, že ceny upgradovatelných karet by měly být srovnatelné se stolními variantami téhož. Ovšem jak to bude vypadat ve skutečnosti, netroufáme si odhadnout - přeci jen, zde nebudou soutěžit vícero výrobci, ale primárně AlienWare.

Ceny spíše vyšší

Již nyní je zřejmé, že AlienWare notebooky zaměřené především na hráče budou dražší. Area 51m modely se vyznačují velkými displeji s 16,1" či 15,4" úhlopříčkami a 128 MB videopaměti, bez ohledu na to, zda uvnitř bude bít grafické srdce nVidia či ATI.

Nejenom grafika je volitelně přestavovatelná: Pentium 4 podle výběru od 2,6 až po 3,2 GHz, čipová sada s podporou HyperThreading a 800MHz sběrnice SiS 648FX, 512 až 2048 MB paměti, 40 až 60 GB disk, DVD-ROM či DVD-RW mechaniky, 15,4 displej s rozlišením WSXGA+ 1680 x 1050 bodů, tedy širokoúhlý s poměrem stran 16 : 10. Cena zatím není uveřejněna, první kousky budou k dostání na podzim.

Pozn.red.: Notebooky se co do konfigurovatelnosti začínají blížit stolním PC, ale ještě dlouho nebudou nabízet stejnou úroveň univerzální kompatibility. Jeden či druhý výrobce nabídne sice určitou variabilnost uvnitř svých řad, ale ještě dlouho si doma na koleně nesestavíme notebook z komponent, které si vybereme. Zda je to přednost, či ne, to už záleží na každém. My bychom větší stupeň variability a kompatibility například právě u grafik uvítali!