2,2kg širokoúhlé skoro-Centrino pod 20 tisíc: Umax kazí cenu

Že dokáží cenu příjemně nastavit i značky, ukazuje Umax. S DVD přepisovačkou, bezdrátovým adaptérem, širokoúhlým displejem, čtečkou karet, s 3 hodinovou výdrží a se slušným procesorem se dokáže prodat za méně než 20 tisíc včetně DPH. Jak může vypadat lehký, úsporný, širokoúhlý a především dostupný notebook?

Širokoúhlý notebook za zajímavou cenu: Umax VisionBook 2400WXC

Široké notebooky získávají na popularitě - displeje s poměrem stran 16:10, případně 16:9 jsou prostě faktem na dnešním trhu. Zřejmě výrobci i uživatelé akceptovali tvrzení, že širokoúhlý poměr stran je ergonomičtější - a příjemný na práci, jakkoliv může být především pro ostřílené uživatele nezvykem. Na širokoúhlý displej se toho vejde prostě více - a často v menším prostoru.

Právě takové kouzlo předvádí nový notebook značky Umax. Se svou hmotností 2,2 kilogramu a velikostí 333 x 243 x 24 až 33 milimetrů se řadí do třídy lehounkých notebooků na cesty - ale i do kanceláře. Nabízí stejné vybavení jako větší notebooky, ale v příjemně malém formátu, který nezabírá zbytečný prostor. Díky širokoúhlému displeji může nabídnout opravdu značnou pracovní plochu - namísto klasických 1024 x 768 bodů je zde o plných 25% místa více (1280 x 768 bodů). To se již projeví - a nejen při sledování širokoúhlých filmů, ale i v práci s běžnými programy, například prohlížení dvou PDF stránek vedle sebe. Navíc, trochu nezvykle v této kategorii, displej patří do skupiny s leštěným povrchem (Glare Type) - uživatel tak zde dostává výrazně ostřejší a příjemnější obraz nežli u běžných displejů, může za to však zaplatit vyšší odrazivostí displeje v běžném světle (například světlé oblečení odrážející se v displeji při práci).

Pod kapotou tohoto nezvykle malého stroje pracuje solidní vybavení, lehce přesahující standard této třídy. Kdo chce, může si připlatit a dokoupit dražší procesor Pentium M 740. Podle našeho mínění však pro většinu účelů bohatě postačí standardně dodávaný procesor Celeron M 370, který nabízí velice příjemný kompromis mezi výkonem a cenou (Pentium M je sice rychlejší, ale nárůst výkonu podle našeho mínění neodůvodní - až na extrémní požadavky - výrazný nárůst ceny).

Pro podrobné specifikace čipové sady klikněte zde [nové okno]Podporován je procesor slušnou 512MB pamětí a osvědčenou čipovou sadou VIA PN800 - ta je samozřejmě integrovaná, s grafickým jádrem v čipové sadě a s videopamětí sdílenou v operační paměti. Toto řešení sice částečně zpomaluje přístup do paměti pro běžné aplikace a v 3D hrách stačí jen na opravdu základní požadavky, ale v této třídě prakticky nelze jinak dosáhnout podobné ceny. Pokud se snažíme najít pozitiva, takovéto řešení je ohleduplnější vůči akumulátorům a šetří energii - a prodlužuje tak nezávislou dobu provozu na akumulátory.

Ani ostatní vybavení není k zahození - 60GB pevný disk a především přepisovací duální mechanika DVD s podporou dvouvrstvých médií je za tuto cenu opravdovým bonusem. Připočtěme k tomu bezdrátový adaptér Intel přijímající 54Mbit signál 802.11 b/g, k tomu samozřejmě faxmodem, síť 10/100 Mbit (zde nejsou údaje jednotné - Umax v některých materiálech uvádí i 1000Mbit, ale to zní až příliš dobře, proto věříme spíše nižšímu údaji 100Mbit/s), 3x USB 2.0 a slot PCMCIA typu II. Pro fanoušky digitální fotografie nezapomněl Umax na integraci čtečky médií MemoryStick, Secure Digital a MultiMediaCard.

Naštěstí Umax nešetřil ani na akumulátoru, který má kapacitu 4000 mAh, což má notebooku dodat dostatek energie pro 3 hodiny práce bez zásuvky - to není špičkový výkon, ale většině uživatelů zřejmě postačí. Každý uživatel ocení (alespoň pro začátek) brašnu, která je zdarma v ceně. Zřejmě svým provedením nebude vyhovovat vyšším nárokům, pro začátek je to však podstatně lepší nežli žádná brašna a alespoň po nějakou dobu s ní uživatel Umaxu jistě vystačí.

Za cenu economy business třídou

Takřka jako business notebook se tváří tento Umax - a v ledasčem jí i solidně dýchá na záda. Sice mu chybí lepší rozhraní (S-video, gigabitová síť, FireWire, DVI či Bluetooth), ale již v základním vybavení nabízí solidní balíček možností (rychlá WLAN a čtečka karet, možnost dokoupení port replikátoru). Na příkladu Celeronu M 370 a použité čipové sady VIA ukazuje Umax, o kolik lze snížit náklady, pokud se výrobce nesnaží za každou cenu mít na notebooku nálepku "Intel inside" - jiné komponenty jsou stejně dobré (či v případě integrovaných grafik stejně "špatné") jako Intel, ale přitom levnější. Totéž lze říci o cenovém rozdílu Celeron M 370 a Pentium M 740 - sice je zde výrazný nárůst výkonu, ale pokud uživatel neplánuje, že toto bude jeho notebook na příštích deset let, pak si za ušetřené peníze může v budoucnu koupit podstatně vyšší výkon z dnes uspořených výdajů - a přitom výrazně netratit na výkonu v běžných podmínkách.

Do třetice všeho, s cenou pod 20 tisíc včetně DPH Umax také připomíná, kolik stojí licence Windows XP, ať již ve verzi Home či Professional - bez ní je možná dodat lehký, elegantní notebook s poměrně rozumným vybavením a širokoúhlým displejem ze cenu pod magickou hranicí 20 tisíc Kč. To je při ceně minimálně 2000 Kč za Windows XP ve verzi OEM jinak těžko dosažitelné - na uživateli samotném pak již zůstává, zda se rozhodne pro provozování volně dostupných operačních systémů například z rodiny Linux - či uchlácholí své svědomí a na černo bude provozovat Windows XP či Vista. Umax je zde pouze dodavatel solidního hardwaru: lehkého kompaktního notebooku - a nenutí kupcům pouze softwarové řešení Microsoftu. Kdo ho chce, může si připlatit - ale má volbu jej ignorovat. Pozitivně hodnotíme i možnost přikoupit si prodloužení záruky ze standardních dvou na tři roky, i když v této kategorii se zdá být cena 2.990 Kč v relativně velkém nepoměru k pořizovací ceně notebooku. Celkově je tato nabídka Umaxu příjemným oživením této třídy notebooků: s kompaktními rozměry, nízkou hmotností, přijatelným vybavením a atraktivní cenou je to notebook, který se na trhu neztratí.