Krátké zprávy

Volby v Bangladéši

Volby v Bangladéši | foto: Profimedia.cz

Volby v Bangladéši: vláda odřízla zemi od internetu, aby omezila protesty

  • 2
Nejméně sedmnáct mrtvých mají podle informací policie na svědomí právě proběhlé bangladéšské volby. Vláda kvůli obavám z protestů omezila připojení k internetu. Po celé zemi od 29. prosince nefungoval rychlý mobilní internet.

Bangladéšský úřad pro dozor nad telekomunikacemi nařídil mobilním operátorům vypnout služby mobilního internetu. Učinil tak 29. prosince, tedy den před bangladéšskými parlamentními volbami. „Toto rozhodnutí má zabránit šíření zvěstí a propagandy ohledně voleb,“ uvedl pro agenturu Reuters Zakir Husajn Khan, mluvčí úřadu.

V Bangladéši využívá internetu přibližně 92 milionů lidí. Oprávněných voličů je v zemi přes sto milionů.

Volby v Bangladéši - označení těch, kteří odvolili
Volby v Bangladéši - volební selfie

Ti, kteří odvolili, dostanou na prst značku nesmazatelným inkoustem. Takto označený prst je pak známkou účasti ve volbách. Volební selfie však nešlo sdílet, mobilní internet byl z nařízení vlády vypnutý.

Bangladéš, osmá nejlidnatější země světa s asi 163 miliony obyvatel, se zařadil k zemím, které „vypínají“ internet za účelem dosažení konkrétních cílů. Alžírsko letos blokovalo přístup k internetu kvůli státním zkouškám, africký stát Togo zkusil odříznout obyvatelstvo od internetu za účelem potlačení demonstrací. K podobným krokům přikročil v minulosti například Egypt, Uzbekistán, Etiopie nebo Sýrie.

Zpochybněné vítězství vládní strany

Parlamentní volby v Bangladéši podle předběžných výsledků hladce vyhrála Lidová liga šajch Hasíny Vadžídové, která je premiérkou od ledna 2009. Informovala o tom agentura AFP. Při nepokojích zemřelo nejméně 17 lidí a dvě desítky dalších byly zraněny, informovala policie. Bangladéšská volební komise vyšetřuje zprávy o volebních podvodech hlášené z různých míst země, napsala agentura Reuters.

Volby v Bangladéši - hlasovací lístek
Volby v Bangladéši - počítání hlasů

Volby v Bangladéši - počítání hlasů

Podle BBC docházelo na některých místech k podezřelým manipulacím s hlasy. Některá hlasovací místa byla pod kontrolou vládnoucí strany bez zástupců jiných stran ve volební komisi, několik desítek opozičních kandidátů svou kandidaturu stáhlo, údajně pod nátlakem. Opozice výsledky voleb odmítá uznat a přeje si nové volby.

,