Krátké zprávy

Superpočítač Aurora by měl mít výkon 1 exaflop/s (vizualizace)

Superpočítač Aurora by měl mít výkon 1 exaflop/s (vizualizace) | foto: Argonne National Laboratory

Intel staví nejrychlejší počítač světa pro vládu USA. Slíbil 1 exaflop

  • 68
Americké společnosti Intel a Cray pracují s americkou vládou a Argonne National Laboratory na stavbě superpočítače Aurora. Ten má stát půl miliardy dolarů a měl by dosáhnout výkonu 1 exaflop za sekundu.

Jeden exaflop, tedy trilion (miliarda miliard) výpočetních operací za sekundu. To je milník, který si pro svůj plánovaný superpočítač vytyčilo americké ministerstvo energetiky. Se společnostmi Intel a Cray Computing uzavřelo smlouvu na více než 500 milionů dolarů (přes 11 miliard korun). Vývoj probíhá v Argonne National Laboratory provozované chicagskou univerzitou. Probíhá zde základní vědecký výzkum i výzkum týkající se energetiky a jaderné bezpečnosti.

Superpočítač má vědcům pomoci s náročnými simulacemi jaderných výbuchů i s vývojem neuronových sítí. Na tiskové konferenci však ministerstvo uvedlo i další příklady, třeba „vývoj lepších materiálů pro baterie nebo prevence sebevražd amerických válečných veteránů“.

Kdo překoná exaflop? Amerika není sama...

Exaflopový počítač zatím na světě neexistuje. Mezi nejrychlejší superpočítače světa patří americký Summit (200 795 teraflopů za sekundu) a Sierra (125 712 TFlop/s), oba využívají čipů IBM a NVIDIA. Na třetím a čtvrtém místě jsou čínské superpočítače s jen nepatrným odstupem (125 436 a 100 679 TFlop/s). Pro srovnání, běžný kancelářský počítač zvládne odhadem asi 1 teraflop/s.

Zakázku dostala společnost Intel spolu se subdodavatelem Cray Computers. Intel plánuje využít svých čipů Xeon a Optane. Čipy Intel jsou v TOP10 nejrychlejších superpočítačů zastoupeny jen třikrát, zatímco jeho rival NVIDIA pětkrát. Dva nejrychlejší čínské superpočítače využívají čínské čipy Sunway.

Oznámení společnosti Intel o plánovaném superpočítači:

Exaflopový počítač Aurora má být hotový v roce 2021. Není tedy jisté, zda bude skutečně prvním exaflopem. Na superpočítačích, které by překonaly tuto hranici, pracují i další státy, především Čína, EU a Japonsko.