Žádný Facebook, žádný Twitter. Japonští politici nesmí před volbami na internet

  14:59aktualizováno  14:59
Během předvolební kampaně nesmí japonští politici používat pro své zviditelnění ani e-mail. Nemohou uveřejňovat nové úvahy na svých stránkách, ani komunikovat s voliči na Facebooku či Twitteru.
Až po volbách!

Až po volbách!

Technologicky mimořádně vyspělé Japonsko se chystá na předčasné volby do dolní komory parlamentu, na Twitteru ale premiér Taró Aso ani jeho hlavní soupeři nejsou k zastižení. Od oficiálního zahájení předvolební kampaně 18. srpna mají totiž japonští politikové podle zákona zakázáno aktualizovat své internetové blogy, sdílet své politické názory prostřednictvím e-mailu či zveřejňovat na webu nová videa, píše agentura AFP.

Americkému prezidentovi Baracku Obamovi pomohl internet k cestě do Bílého domu, japonští zákonodárci jsou ale v postoji k vyspělým technologiím podstatně zdráhavější. Japonsko přitom patří k zemím s největší internetovou gramotností, protože web pravidelně používá přes 60 procent obyvatel.

Mnoho mladých voličů si stěžuje, že se cítí od politického dění izolováni.

"Nemožností internetové kampaně ztrácejí japonští politikové reálnou šanci pokusit se vzbudit zájem mezi mladými voliči," říká profesor Jeff Kingston, šéf asijských studií na tokijské Temple University. "Při poslední (prezidentské) kampani ve Spojených státech byl internet nesmírně důležitým nástrojem k aktivizaci mladých voličů, naopak při posledních volbách zde odevzdala svůj hlas pouze třetina mladých," dodal.

Internetový zákaz vychází ze zákona z roku 1950, který omezuje během kampaně distribuci materiálů na předem stanovená místa, jako jsou například předvolební shromáždění. Volební agitace proto stále převážně probíhá tradičními způsoby, za pomoci letáků, fyzické přítomnosti kandidátů v ulicích a tlampačů vytrvale z automobilů opakujících jména uchazečů.

Jistý pomalý vstup politiků do digitálního světa byl však před začátkem kampaně přeci jen patrný. Dvě hlavní strany přepečlivě upravily své internetové stránky a začaly zveřejňovat videa na serveru YouTube i na dalších stránkách, ačkoli většina z nich zachycuje pouze roztřesené záznamy z tiskových konferencí a projevů politiků.

Hitem se stal krátký kreslený film publikovaný Liberálnědemokratickou stranou (LDP), který zobrazuje vůdce opoziční Demokratické strany Japonska (DPJ) Jukia Hatojamu jako nápadníka dávajícího nerealistické sliby své známosti na společné večeři. Film na YouTube navštívilo již více než půl milionu uživatelů.

"Proč si radši nevybereš mne?" ptá se muž podobný Hatojamovi ženy a slibuje přitom nižší daně a více státních příspěvků. Když se ho jeho společnice zeptá, kde na to vezme peníze, odpoví, že "o podrobnostech bude přemýšlet až po svatbě".

Opoziční DPJ říká, že pokud v hlasování 30. srpna zvítězí - což také napovídají předvolební průzkumy - zmíněný zákon zreviduje. Konzervativní LDP, která vládne Japonsku téměř celé poslední půlstoletí, přitom DPJ viní, že doposud změny v zákoně blokovala.

"Zákaz existuje, protože většina uživatelů internetu jsou přívrženci DPJ.

Je to způsob, jak chce LDP udržet mladé, počítačově gramotné voliče v politických temnotách," kritizoval své soupeře opoziční člen horní komory japonského parlamentu Kan Suzuki.

Tradiční japonská média se zaměřují spíš na konfrontaci mezi stranami než na klíčové politické podrobnosti, upozornil Suzuki, který byl prvním japonským poslancem, jenž si v roce 2007 otevřel svůj úřad ve virtuálním světě Second Life.

"Voliči jsou znuděni zprávami o bojích mezi LDP a DPJ, mnohem víc je zajímají podstatnější politické otázky. V tom, si myslím, může hrát internet velmi významnou roli," řekl Suzuki agentuře AFP.

Spousta mladých Japonců říká, že jim politika není lhostejná, ale je pro ně těžké nadchnout se pro některou ze dvou hlavních stran vedených šedesátníky v šedých oblecích - osmašedesátiletým Asóem (LDP) a dvaašedesátiletým Hatojamou (DPJ).

"Ty strany se spolu jen hádají jako malé děti. Je to hloupé," vyjádřila se šestadvacetiletá úřednice Hiroko Hajašiová při svých nákupech v tokijské módní nákupní čtvrti Šibuja. "Potřebujeme charismatického vůdce. Zprvu jsem si myslela, že Asó má charisma, ale nemá," dodala.

"Američtí vůdci umějí mluvit k veřejnosti. Japonští politikové nejsou přesvědčiví," doplnila Hajašiovou její třiadvacetiletá kamarádka Sajaka Kobajašiová.

Autor:
  • Nejčtenější

Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

Příprava na šílené přistání. IL-62 bude doslova lízat vrcholky stromů

Osmdesátitunový Iljušin IL-62 přistál na hrbolaté travnaté louce na kopci za lesem. To není začátek nepovedeného vtipu,...

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

Model dronu Airbusu ukazuje technologie budoucí evropské stíhačky

Společnost Airbus v jihoněmeckém Manchingu odtajnila program bezosádkového stealth letadla LOUT (Low Observable UAV...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fatální omyl. Jak Američané napadli Rusy a zabili generála Kotova

Mezi nepříjemné válečné omyly patří střelba do vlastních řad, případně po spojencích. Jedna taková událost se stala i...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Jak zabít otravný zvuk? Chrome konečně nabízí řešení, je ale schované

Snad nic není na webu otravnější, než nevyžádaný zvuk. O to horší, když nevíte, která z otevřených stránek je za...

Rusko chystá vlastní internet, aby se mohlo odpojit od celosvětového

Po vzoru „velkého čínského firewallu“ má vzniknout i uzavřená ruská internetová sít. Tento projekt nyní dostal zelenou....

Agenti rozbili největší síť šiřitelů dětského porna. Stopovali bitcoiny

Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo rozbití sítě zločinců, kteří vytvářeli a kupovali dětskou pornografii....

Tipy na zajímavé weby: objevte funkční e-shopy k prodeji i oblíbené spoty

Tržiště e-shopů. I tak by se dal nazvat server Eshopiště.cz, kde majitelé prodávají své internetové obchody a zájemci...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz