Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

Pište lépe než rodilý mluvčí. Otestovali jsme, co Word a Google nezvládne

Anglická gramatika a stylistika může udělat vrásky na čele i rodilým mluvčím. Vyzkoušeli jsme za vás pomůcky, které odhalí nejen překlepy, ale i gramatické chyby, sporné pasáže, klišé nebo neohrabané konstrukce.

Děláte chyby v anglické gramatice? Nechte si poradit! | foto: Pavel Kasík - Technet.czProfimedia.cz

Vyjadřovat myšlenky písemnou formou může být obtížné i v našem mateřském jazyce. Pokud děláte chyby v českém textu, pak se zřejmě budou podobat těm, které udělá občas každý: mně/mě, y/i, čárky mezi větami a zákeřné předpony s/z.

Snímky testovaných nástrojů

Ale když Češi píšou anglicky, dělají úplně jiné chyby než rodilí mluvčí. Málo Čechů si například plete „your“ a „you’re“, což patří k nejčastějším omylům rodilých Angličanů a Američanů. Zato děláme chyby tam, kde by je rodilec nikdy neudělal: volíme špatné předložky, zapomínáme na členy, pleteme si frázová slovesa.

Angličtina se ve 20. století stala de facto univerzálním mezinárodním jazykem a skoro každý někdy potřebuje napsat nějaký ten odstavec v angličtině. Ideálně tak, aby z něj nečouhaly chyby, které na sto honů prozrazují, že text vznikal za konjunkce potu, slz a slovníku.

Natočili jsme pro vás, jak gramatické nástroje radí a pomáhají:

Technika vám pomůže. Otestovali jsme gramatické pomůcky

Pro prověření schopnosti opravit pravopisné a gramatické chyby jsme sestavili dvoustránkový dokument s deseti různými ukázkami anglického textu. Zahrnuli jsme především ukázky textů vytvořených česky mluvícími uživateli, abychom postihli nejčastější typické chyby (tzv. czenglish). Zařadili jsme třeba ukázku z bakalářské práce, středoškolského referátu, anglicky psané recenze nebo český text přeložený automatickým překladačem. Celý pokusný text si můžete stáhnout pro ověření našich výsledků.

Testované služby

Většina námi testovaných nástrojů je zdarma, některé nabízejí i placenou verzi. Do výběru jsme zařadili on-line i off-line služby. Pro srovnání jsme ověřili i schopnosti běžných kancelářských produktů Microsoft Word nebo Google Dokumenty. Text také pečlivě opravila rodilá mluvčí, čímž jsme získali referenční počet chyb.

Sledovali jsme zvlášť pravopisné a gramatické chyby. Žádná služba neměla problém odhalit základní překlepy. Horší to bylo s ustálenými frázemi, členy a předložkami, což jsou problémy, které najdeme ve větách začínajících i pokročilých angličtinářů.

Kromě toho jsme hodnotili uživatelskou přívětivost jednotlivých nástrojů. Od dobré pomůcky očekáváme, že dokáže nejen upozornit na chybu, ale také vysvětlit, v čem chyba spočívá, případně nabídnout více variant jejího řešení.

Pravopis Microsoft WordPomůže, ale nevysvětlí

Kontrola pravopisu a gramatiky patří k základním sdíleným funkcím kancelářského balíku Microsoft Office a je u nás zřejmě tím nejpoužívanějším nástrojem pro opravování chyb v anglickém textu. Word podtrhne chyby barevnou vlnovkou: pravopisné chyby červeně, gramatické chyby zeleně a další podezřelá místa modře. Pravým tlačítkem pak můžete vybrat opravu, nebo pomocí průvodce (F7) projet celý dokument. Chyby můžete také „ignorovat“ nebo přidávat nová slova do slovníku.

Microsoft Word - 3. - 4. místo

Microsoft Word - 3. - 4. místo

V našem experimentu odhalil Word jako jediný všechny pravopisné chyby. Ovšem s gramatickými chybami byl na tom hůře. Našel jenom 7 procent gramatických chyb, navíc dvě chyby hlásil tam, kde o chybu nešlo.

Word navíc nenabídne žádné, nebo jen velmi stručné vysvětlení toho, proč něco podtrhl. V případě, že označí za chybu něco, co chyba není, uživatel musí hádat, v čem by chyba měla spočívat.

Kontrola pravopisu a gramatiky v Microsoft Word

Kontrola pravopisu a gramatiky v Microsoft Word

Celkově je Word slušný základ pro kontrolu pravopisu, ale při kontrole gramatických chyb se drží při zemi. I texty, ve kterých žádnou gramatickou chybu nenašel, byly plné opravdu špatných vět.

Google DokumentyZdarma a po ruce

Další běžnou kontrolu pravopisu nabízí kancelářský balík od společnosti Google. V Dokumentech ji máte automaticky zapnutou, v nastavení dokumentu pak můžete zvolit jazyk dokumentu, a tedy i jazyk pro kontrolu pravopisu.

Google Dokumenty - 5. místo

Google Dokumenty - 5. místo

V našem testu však kontrola od Googlu celkem zklamala. Pravopisné chyby našla skoro všechny (86 %), jenže s gramatikou si neporadila. Našla jen dvě procenta všech gramatických chyb. V praxi to znamenalo, že ignorovala i naprosto evidentně chybná slovní spojení jako „Hope your well“.

Od Googlu bychom určitě čekali více. Například jen samotná data o n-gramech, které má firma k dispozici, by pomohla při odhalování nestandardních větných konstrukcí.

GrammarlySkvělé provedení, dobrá kontrola a prémiové funkce

Služba Grammarly se sama sebe prezentuje jako platforma, která zlepší váš psaný projev. Kromě kontroly pravopisu a gramatiky nabízí také (v placené verzi) kontrolu stylistického projevu nebo detekci nadužívaných frází.

Grammarly funguje jako samostatný program, on-line webová služba nebo doplněk do prohlížeče Chrome. Integrovat ji můžete i do výše zmíněných editorů Google Dokumenty a Microsoft Word. Webová verze služby zároveň slouží jako úložiště kontrolovaných dokumentů.

Grammarly - Podrobné vysvětlení gramatického jevu

Grammarly - Podrobné vysvětlení gramatického jevu

Služba si zaslouží velkou pochvalu za podrobné vysvětlení každé opravy. Poskytne krátký popis chyby a navrhne způsob opravy. Po rozkliknutí také ukáže podrobný popis daného gramatického pravidla i s příklady. Může tak sloužit jako dobrý způsob dlouhodobého samostatného vzdělávání.

Grammarly - 1. místo

Grammarly - 1. místo

Bezplatná verze odhalila téměř všechny pravopisné chyby (93 %, tedy 13 ze 14). Zazářila pak v kontrole gramatiky, kdy upozornila na 38 % všech chyb, což je nejlepší výsledek v našem testu. A protože služba u každé chyby zobrazila její podrobné vysvětlení, byla radost ji používat. Potěší zejména ty, kteří anglicky píší často a chtějí se v tomto jazyce zdokonalit.

Placená verze odhalila jen čtyři chyby navíc, zato nám dala desítky doporučení týkající se stylistiky: např. místo „very interesting“ radí napsat „fascinating“ apod. Pokud vám na vyznění anglických textů opravdu záleží, mohou se tyto rady hodit. Prémiová verze ovšem stojí zhruba 750 korun měsíčně, což zřejmě řadu zájemců odradí. Bezplatná varianta naštěstí nemá výrazná omezení, která by bránila běžnému používání.

Grammarly láká ke koupení prémiové verze tím, že vám řekne, kolik stylistických...

Grammarly láká ke koupení prémiové verze tím, že vám řekne, kolik stylistických chyb možná má váš text.

Teprve prémiová verze Grammarly dokázala opravit chybu ve spojení „Czech...

Teprve prémiová verze Grammarly dokázala opravit chybu ve spojení „Czech republic“, v angličtině jsou obě slova názvu s velkým písmenem.

Prémiové Grammarly varuje před nadužívaným slovem „interesting“ a nabízí...

Prémiové Grammarly varuje před nadužívaným slovem „interesting“ a nabízí alternativy.

(Poznámka: Několikrát se nám stalo, že stejné chyby služba Grammarly v textu jednou našla a jindy nenašla. Nepodařilo se nám toto chování spolehlivě replikovat, proto jej do výsledného hodnocení nezahrnujeme.)

GingerKontrola do každého zařízení

Americkému Grammarly přímo konkuruje izraelská služba Ginger. Její software funguje kromě prohlížeče, integrace do Wordu a aplikace pro Windows také na mobilních zařízeních. Ginger je po instalaci opravdu všude, až je to místy otravné. Budete si muset sami zvážit, kde všude jej povolíte a které funkce mu zakážete. Zvláště nepříjemná byla výchozí globální zkratka F2, naštěstí jde v menu programu nastavit jiná (ale ne libovolná).

Ginger opravuje celé věty najednou

Ginger opravuje celé věty najednou

Ginger opravuje celé věty (nikoli jen fráze). To může pro někoho být výhoda, ale my to hodnotíme jako nevýhodu. Ne vždy totiž chceme využít všechny nabídky a pak musíme jednotlivě odškrtávat to, co chceme a co nechceme v dokumentu změnit. V textu, kde je málo chyb, to nevadí, ale v textu, kde je jich hodně, je to na překážku.

Ginger - 2. místo

Ginger - 2. místo

Služba se podobá Grammarly úspěšností, ale nepatrně za ním zaostává. Ginger přehlédl dvě pravopisné chyby (86% úspěšnost) a v gramatické části textu získal Ginger stříbrnou medaili s 30 % odhalených chyb. Vysvětlení chyb bohužel úplně chybí, což je podle nás hlavní nevýhoda této služby.

Zajímavé je to s placením. Ginger je bezplatný „do určitého počtu použití týdně“ a nad tento neurčitý limit je potřeba si doplatit, nebo počkat do dalšího pondělí. My jsme na limit nenarazili. Placená verze bez omezení začíná na necelých 130 korunách měsíčně.

After the DeadlineRychlý nástroj bez instalace

After the Deadline - 6. místo

After the Deadline - 6. místo

Stránka After the Deadline slibuje totéž, co Grammarly a Ginger, ale realita tomu neodpovídá. Vyzkoušeli jsme pouze verzi v prohlížeči, což stačilo, abychom zjistili, že je na tom nejhůře co do počtu opravených chyb. Našla jen 71 % pravopisných chyb (nejméně v našem testu) a jen 4 % gramatických chyb. Naopak jednoznačně vedla v počtu falešných nálezů, v našem dvoustránkovém textu označila špatně 14 míst.

After the Deadline nabízí základní i pokročilejší opravy, a to jak na...

After the Deadline

Výhodou by mohla být možnost využít webovou verzi bez registrace. Pokud jste opravdu v nouzi a nemáte možnost využít jinou službu, může posloužit jako základ. Snaží se také vysvětlovat chyby, které našla. Ovšem výkon ji zařadil na poslední místo v našem hodnocení.

After the Deadline je k dispozici programátorům ve formě několika knihoven a plug-inů, obvykle pod licencí LGPL.

SpellCheckPlusNouzový nástroj na pár vět

SpellCheckPlus - 3. - 4. místo

SpellCheckPlus - 3. - 4. místo

Jednoduchá služba SpellCheckPlus si na svou existenci vydělává reklamou. Omezuje, kolik textu jí můžete naráz poslat ke kontrole (250 slov). SpellCheckPlus našel 86 % pravopisných chyb a 12 % gramatických chyb, čímž se umístil ve středu našeho žebříčku. Málem předběhl i Microsoft Word, ale pokazil si to vyšším počtem falešných poplachů.

SpellCheckPlus neumožňuje rychlou opravu, ale nabízí více možností ze slovníku.

SpellCheckPlus neumožňuje rychlou opravu, ale nabízí více možností ze slovníku.

Vysvětlení chyb je spíše základní a použitelnost zastaralého editoru vloženého do webové stránky je často obtížná. Opět doporučujeme jen jako jednorázovou alternativu k šikovnějším službám. Výhodou je možnost využití bez jakékoli instalace či nutnosti se přihlašovat ke svému účtu, hodí se tedy třeba pro kontrolu textu na cizím počítači.

Souhrnné výsledky: Ani nejlepší nástroj není stoprocentní

Všechny naměřené výsledky najdete v následující tabulce, kde můžete jednotlivé služby a programy navzájem porovnat.

Výsledky testu gramatických korektorů
PořadíNástrojNalezeno pravopisných chybNalezeno gramatických chybPlané poplachyCelkové skóre
0.Rodilý mluvčí141010115
1.Grammarly Premium1342550
1.Grammarly1338546
2.Ginger1230636
3.-4.Microsoft Word147219
3.-4.SpellCheckPlus1212519
5Google Dokumenty122014
6.After the Deadline104140

Souhrn výsledků v grafu:

Můžete si také stáhnout archiv všech výsledků ve formátu ZIP. Najdete v něm snímky celého dokumentu, jak jej opravily jednotlivé nástroje.

Vítězem našeho testu se zaslouženě stala služba Grammarly, která našla nejvíce gramatických chyb a umí je uživatelům nejlépe vysvětlit. V závěsu je služba Ginger, která sice vysvětlovat neumí, ale s gramatikou si poradila skoro stejně dobře. Obě služby můžeme doporučit všem, kteří pracují s anglickými texty a chtějí se zdokonalit v jejich tvorbě. Grammarly je v tomto ohledu lepší i proto, že umí velmi dobře vysvětlit gramatické jevy - podobá se interaktivní učebnici, která je vždy otočena na tu stránku, kterou zrovna potřebujete.

Ale náš test zároveň ukázal, že ani ta nejlepší služba neodhalí všechny gramatické chyby, dokonce ani většinu. Pokud tedy chcete psát komplikovanější anglické texty a mít jistotu, že v nich nejsou chyby, obraťte se raději také na rodilého mluvčího z masa a krve. Kombinace gramatického nástroje a živého korektora je a asi ještě nějakou dobu bude tím nejlepším řešením.

Autor:
  • Nejčtenější

Nainstalovali jsme uniklé Windows 11. Podívejte se, jak novinka vypadá

Měli jsme je vidět až 24. června, jenže Microsoftu unikl instalační soubor na internet. Neveřejné sestavení 21996.1 si...

Nástupce Windows 10 unikl na internet. Bude mít označení 11

Jak se blíží speciální akce Microsoftu, na níž má odhalit budoucnost Windows, objevují se úniky, které ukazují, jak by...

Windows 10 asi skončí. Co přijde po nich, není jisté

Již za devět dní bychom se mohli dozvědět, zda se společnost Microsoft rozhodla porušit své pravidlo a pokročit v...

Vypouštění CO2 začíná být drahé. Vyplatí se napumpovat ho pod zem?

Ceny emisních povolenek v Evropské unii letos několikanásobně vzrostly a citelně se začaly promítat do cen elektřiny....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendární drezína Muvka si zahrála i ve filmu Svatební cesta do Jiljí

Na jedné straně spektra hnacích drážních vozidel najdeme rychlíkové i těžké nákladní lokomotivy, na té druhé straně se...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

K přihlášení ke službám Googlu budete brzy potřebovat mobil nebo otisk

Google se chystá zavést dvoufaktorové přihlašování k účtům, které uživatel v rámci jeho služeb využívá. V dohledné době...

TikTok se bude v Británii a EU zpovídat ze shromažďování dat o dětech

Čínská sociální síť TikTok po problémech ve Spojených státech a dalších zemích musí čelit žalobě i v Evropské unii a...

Březnový projekt WikiGap chce, aby se na Wikipedii objevilo víc žen

Wikipedie je pátou nejnavštěvovanější stránkou na světě a prvním místem, kam se většina z nás obrátí, když něco neví....

Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger měly výpadky. Twitter se směje

Nejpoužívanější sociální síť a také prakticky všechny ostatní služby společnosti Facebook měly v podvečer výpadky....

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....