Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

O adresu sex.eu se poperou i Češi

  8:30
Maria Bennaniová a Alexandr Kollinger žijí oba v Praze, navzájem se neznají, ale mají stejný cíl: získat jednu z nejcennější evropských internetových adres - sex.eu.
Po pětiletém vyjednávání tento týden evropští vyjednavači uzavřeli ve Spojených státech poslední dohodu, která umožní ke konci tohoto roku spustit celoevropskou internetovou adresu s koncovkou .eu.

"S touto poslední dohodou můžeme zveřejnit přesnější plán, jak bude probíhat rozdělování adres," uvedla Fay Howardová z organizace EURid, která má od Evropské komise smlouvu na provozování evropské adresy.

Podle tohoto plánu bude možné získat první domény na konci letošního roku, jejich rozdělování bude probíhat ve třech vlnách.

V první vlně dostanou šanci získat "své" adresy jednotlivé státy a držitelé mezinárodních ochranných známek, kteří podnikají na území pětadvaceti členů Unie. Rozebrané tedy budou adresy jako czech.eu nebo cocacola.eu.

O dva měsíce později přijde pravá chvíle i pro dva favority v boji o adresu sex.eu z Česka. Ve druhém kole se totiž budou rozdávat jména majitelům národních ochranných známek z členských států EU.

Podle databáze Úřadu průmyslového vlastnictví získala Maria Bennaniová na konci minulého roku ochrannou známku sex.eu, minulý týden podal přihlášku o značku www.sex.eu i Alexandr Kollinger.

"O jejím zájmu o doménu jsem neměl vůbec tušení," uvedl Alexandr Kollinger poté, co ho kontaktovala MF DNES. "Já navíc mám zájem i o mezinárodní ochranu, registraci jsme podali se společníkem i v Německu a Británii," říká. Vyjádření paní Bennaniové se nepodařilo získat.

Alexandr Kollinger, který podle svých slov poslední tři roky pracoval na příchodu televizního kanálu Playboy TV do Česka, má s adresou pro dospělé jasné plány: "Bude tam vše. Od obrázků po vysílání televize. Od tvrdé erotiky až po fotky od Drtikola," říká.

Kdo doménu získá, rozhodnou vteřiny či milisekundy. "Pravidla Evropské komise jsou v takových případech jasná. Kdo dřív přijde, ten dřív mele," říká Fay Howardová z EURid. Žádosti se budou pravděpodobně přijímat elektronicky a od určitého času. EURid chce v prvním roce účtovat za jednu doménu "velkoobchodní" cenu deset eur, v dalších letech má klesnout registrační poplatek na polovinu.

Přestože oba zájemci o sex.eu museli investovat do získání ochranné známky pět a více tisíc korun, získání této adresy by jim tyto náklady mnohonásobně vrátilo. "Její cena se může pohybovat někde mezi sex.cz a sex.com. Spíš bude blíž té české verzi," říká Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC, které provozuje českou národní doménu.

Převedeno do čísel - půl milionu až stovky milionů korun.

"Sex.eu není zajímavá adresa, nedá se cílit na konkrétní zákazníky. Dobrá je jen pro prodejce viagry nebo na spekulaci," říká Andrej Anastasov, majitel stránek sex.cz, podle něhož o ceně a úspěchu rozhoduje kvalita projektu, ne jména.

Jednotná evropská doména se připravuje už téměř sedm let a s neustálými odklady přibývá i lidí, kteří o jejím smyslu pochybují.

"Zájem byl živý v první vlně poté, co se objevily první informace. S odklady zájem pochopitelně ochladl," uvádí Karel Umlauf, šéf Active 24, největší tuzemské firmy v oboru. "Ale samozřejmě je budeme nabízet," dodává.

Na "obyčejné zájemce", bez zapsaných ochranných známek, se však dostane až ve třetí vlně, poslední odhady hovoří o dubnu 2006. Do té doby bude určitě přibývat zapsaných známek s "ocáskem" .eu v databázi Úřadu průmyslového vlastnictví. Nyní jich už eviduje téměř deset.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...