Nejdůležitější hlášky na Twitteru, ale i „píčovina“ budou v knihovně

aktualizováno 
Zbývají tři měsíce a několik dní. Pak se v americké Kongresové knihovně objeví slovo "píčovina". Nevím, jestli vůbec poprvé. To si neodvažuju odhadnout. Ale objeví se tam určitě.

Nepochybně existují tweety zajímavé, důležité nebo dokonce literárně hodnotné. | foto: stock.xchng / bizioriDNES.cz

Twitter se totiž s touto institucí domluvil, že bude archivovat všechny statusy publikované na Twitteru, a to od jeho vzniku v březnu 2006. A protože se tak bude dít s šestiměsíčním zpožděním, objeví se dotyčné slovo, použité mou maličkostí ve slabé chvíli na novoroční den letošního roku, právě 1. července.

To je přece úspěch, být v Kongresové knihovně. Maminka by měla mít radost. Nebo ne? Nelze zavírat oči nad tím, že 99 procent lze definovat oním ošklivým slovem z mého novoročního statusu. Možná ještě víc.

Nepochybně existují tweety zajímavé, důležité nebo dokonce literárně hodnotné. Konec konců existuje i několik literárních soutěží, které takové tweety vyhledávají a oceňují. Ale nemalujme sociální média narůžovo: drtivá většina z těch 55 miliónů 140ti znakových textíků, které Twitter každý den vyprodukuje, za mnoho nestojí.

I proto mnozí kontrakt mezi Kongresovou knihovnou a Twitterem kritizují, Jako zbytečný a megalomanský. K čemu ty miliardy slov budou? Neutrácejí se tady zbytečně vládní peníze? Ovšem jiní si naopak myslí, že jde o unikátní počin, který "stav civilizace" zdokumentuje lépe než kdykoliv předtím.

Jen jestli bude mít někdo a někdy čas se těmito "spisy" probírat. Vybral jsem, víceméně náhodně či popaměti, pár tweetů, které lze považovat za důležité. Jestli víte o dalších, hlavně v češtině, tak dejte vědět. Samozřejmě přes Twitter ( Čermákův Twitter zde ).

Historické hlášky na Twitteru

1) Jack Dorsey, když si založil "svůj Twitter" a napsal status, který je oficiálně prvním tweetem v historii: "just setting up my twttr" (21. března 2006, Jackův status zde )

2) Barack Obama, když vyhrál prezidentské volby: "We just made history. All of this happened because you gave your time, talent and passion. All of this happened because of you. Thanks (5. listopadu 2008, status Baracka Obamy zde )

3) Ashton Kutcher, když jako první uživatel Twitteru dosáhl milionu followerů: "Victory is ours!!!!!!!!" (16. dubna 2009, status Ashtona Kutchera zde )

4) Newyorčan Janis Krums, když vyfotil letadlo, které v lednu 2009 přistálo zázračně v New Yorku na řece Hudson, a stal se tak autorem asi nejznámější amatérské fotografie použité v posledních letech ve zpravodajství: "There’s a plane in the Hudson. Im on the ferry going to pick up the people. Crazy" (15. ledna 2009, status Janise Krumse zde )

5) Kosmonaut Mike Massimino z paluby raketoplánu, když poslal historicky první tweet z vesmíru: " From orbit: Launch was awesome!! I am feeling great, working hard, & enjoying the magnificant views, the adventure of a lifetime has begum!" (12. května 2009, status kosmounauta Massimina zde )

6) Slavný basketbalista Shaquille O'Neal, když upozornil moderátorku Oprah, že své první tweety píše asi omylem velkými písmeny: "ur caps r on, btw" (17. dubna 2009, status O´Neala zde )

7) Konzultant sociálních médií Adam Javůrek v přímém přenosu ze své svatby: "Ano." (19. července 2008, Adamův status zde )

8) Lyžař Martin Koukal po zisku olympijské medaile ve Vancouveru: "Sem stastnej jak tornado na Manhattanu.." (24. února 2009, status Martina Koukala zde )

9) Oficiální twitterový účet CERN o prvním úspěšném experimentu v urychlovači LHS, kde vědci, řečeno mediální zkratkou, simulovali Velký třesk: "Experiment have seen collisions!!!!!!!!!!!" (30. března 2010, CERN status zde )

10) Uživatel EsseErre o výbuchu islandské sopky: "Eyjafjallajökull volcano: 'we are not scared' said the Mayor of Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwlll in Wales" (20.dubna 2010, status uživatele EsseErre zde )

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Britové po vyšetřování označili Facebook za „digitálního gangstera“

Facebook a cenzura (ilustrační foto)

Dolní sněmovna Velké Británie vydala závěrečnou zprávu svého vyšetřování a rozhodně si v ní nebrala servítky.

Facebook bude muset v Německu omezit zpracování dat uživatelů

Logo Facebooku

Facebook nesmí podle rozhodnutí německých úřadů spojovat data uživatelů, která získal z různých platforem.

Tipy na weby: jak parkovat v Praze nebo převedení textu z obrázku

Ilustrační foto - parkování

Parkování v Praze nemusí být peklem na zemi. Pomůže web ParkujVklidu.cz. Texty z obrázků již nemusíte přepisovat ručně....

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz