KVIK: Apple se vzdá uhlí. Systém PSČ je upravený i pro vesmír

  9:00aktualizováno  9:00
Návrh na nová poštovní směrovací čísla zahrnuje i adresy ve vesmíru. Apple nechce používat energii z neobnovitelných zdrojů. Velcí rypouši se dokážou potopit do 1,75km hloubky. Efektivnější procesory mají právo dělat chyby.

Apple chce být zelenou firmou. | foto: Apple, koláž Technet.cz

Apple nepojede na uhlí

Datacentrum firmy Apple v Severní Dakotě nebudou od konce letošního roku využívat "špinavou" energii. Firma to uvedla v pátek na svém webu. Je to reakce na protesty ekologických aktivistů, především Greenpeace. Šedesát procent elektřiny potřebné pro provoz se má vyrábět na místě, hlavně ze solárních panelů a také bioplynové elektrárny. Zbylých 40 procent bude firma kupovat, ale prý jen z čistých zdrojů.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Novotvar KVIK jsme odvodili z anglického quick (rychle). Můžete si za ním také představit tweet (zpráva na sociální síti Twitter). Slůvkem KVIK označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv.

Budeme zvědaví, jak se s tím společnost popasuje: datové středisko při plném výkonu potřebuje 20 megawattů. Kdyby Apple nechtěl zůstat v USA, máme pro něj tip, jak se stát "zelenou" firmou: odstěhovat se na Island, který hledá využití pro svojí geotermální elektřinu.

První adresa ve vesmíru

Astronaut Don Pettit se rozhodl udělat první krok ke zjednodušení poštovního spojení mezi Zemí a vesmírem. Pokusil se na svém blogu přijít se systémem PSČ i pro vesmírné adresy.

Pro ISS Pettit navrhuje "PSČ" 51.603. První tři číslice označují úhel, který oběžná dráha stanice svírá s rovníkem: 51,6 stupně. Poslední dvojčíslí je pak číslo dané stanice na dané dráze. ISS je třetí po Miru a předchozích Saljutech (je záhada, proč ty Pettit zahrnuje pod jedno číslo).

Když v tom máme jasno, stačí udělat něco se současnou výší "poštovného": vynesení kilogramu na nízkou oběžnou dráhu vyjde zhruba na 10 000 dolarů, pokud je váš náklad primární. Když jde o "přívěšek" k jiné družici, je cena podstatně nižší.

Rypouši jsou výkonné ponorky

Na dně Mariánského příkopu by rypouše sloního nenatočil ani James Cameron, ale to neznamená, že by tato zvířata nebyla skvělými potápěči. Sledování prováděné na zvířatech vybavených elektronikou u pobřeží Kanady v letech 2004 až 2010 ukázala, že se dokážou potápět do hloubek přes jeden a půl kilometru a vydrží pod vodou dvě hodiny. Rekord byl pěkných 1 754 metrů.

Studie, která výsledky shrnuje, je zdarma dostupná zde. Mimochodem, je z ní jasné, že zvířata extrémní ponory nevyhledávají. Když je dost potravy, pohybují se v mělčích příbřežních vodách.

Dovolte čipu, aby chyboval a dostanete 15× efektivitu

Vědci již řadu let pracují na "nepřesných" počítačových čipech, které mají přinést větší efektivitu. Po půl století vývoje klasických přesných čipů to vypadá, že se lze za určitých podmínek vzdát úsilí o přesnost.

Návrh nového čipu snižuje požadavky na spotřebu a zvyšuje efektivitu využití zdrojů tím, že počítá s občasnými chybami. Prototyp, který byl představen na konferenci ACM International Conference on Computing Frontiers v Cagliari v Itálii, je nejméně 15krát účinnější než dnešní technologie, co se spotřeby týká.

Koncept je zdánlivě jednoduchý. Tím, že je známa a řízena pravděpodobnost výskytu chyby a identifikována oblast výpočtů, která je produkuje, lze takové čipy využít v oblastech, kde je malé procento chyb při výpočtech možné tolerovat. Třeba u pomůcek pro nedoslýchavé. 

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Nepochopil, co po něm chlípný esesák chtěl. Přežil pochod smrti

Tetovaná předloktí rodiny Taussigů.

Když bylo jeho synovi 11, uvědomil si, že ve stejném věku on musel do koncentráku. Proto se rozhodl své vzpomínky vydat...

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Evropský regulátor objevil nový problém Boeingu 737 Max s autopilotem

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Evropský úřad pro bezpečnost v letectví odhalil nový problém s uzemněnými letouny Boeing 737 Max. Chyba se týká funkce...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: kde hledat naučné stezky nebo co letí do vesmíru

Ilustrační foto - cestování

Naučné stezky jsou nejen poučné, ale také zábavné. Jejich seznam přináší Stezky.unas.cz. Milovníci kulturních akcí si...

Tipy na weby: interaktivní mapa poštovních schránek či situace v dopravě

Schránky.nastojte.cz

Najít poštovní schránky České pošty pomůže mapa na webu Schránky.nastojte.cz. Vytvořit a zkompletovat vzpomínky o svém...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz