Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Internetový manifest: čtenáři vždy vědí více, novináři musejí komunikovat

Sedmnáct bodů německého manifestu kritizuje i chválí on-line žurnalistiku. Poukazuje na odlišnost internetového prostředí, nová pravidla, placený obsah a svobodu informací. Patnáct německých žurnalistů a blogerů shrnuje nová pravidla a poukazuje na směr, kterým by se nová žurnalistika měla ubírat.

Internetová žurnalistika musí být svobodnější a kvalitnější, pak může i vydělávat | foto: montáž: Pavel Kasík - Technet.cz, zdroj: Profimedia.cz

Jak by se měla chovat média v době, kdy většina informací je čtenářům vzdálena na pár kliků, na jeden dotaz do vyhledávače? Jak mají mediální domy změnit své postupy, aby nabídly lepší služby ve světě, kde největší encyklopedia světa je živelně vznikajícím kolektivním dílem?

Německý manifest na tyto otázky nedává jednoznačnou odpověď. Snaží se tuto debatu teprve rozpoutat, a to poukázáním na 17 nových principů, které by novináři dneška neměli přehlížet. Zdůrazňují svobodu informací, hledání nových postupů a modelů, nutnost dodávat čtenářům přidanou hodnotu a komunikovat s nimi.

Internet-Manifest

Internetový manifest sepsalo 15 německých novinářů a blogerů 7. září 2009. K dispozici je mj. také anglická nebo česká verze.

"Internet je jiný - Internet vytváří jiné publikum, jiné podmínky pro podnikání a jiné kulturní možnosti. Média musí své pracovní postupy přizpůsobit současné technologické realitě, ne ji popírat či s ní bojovat. Je povinností médií tvořit žurnalistiku v co nejlepší podobě založenou na dostupné technologii – to zahrnuje nové žurnalistické produkty i postupy," zní první ze sedmnácti bodů manifestu.

Manifest není podle nás ničím přelomový - nepřichází s novými fakty, řešeními nebo pohledy na věc. Ale stručná forma manifestu a hlavně mediální pozornost, která je mu věnována, může pomoci rozproudit debatu o nových formách žurnalistiky, jejích postupech i možnostech jejího zpoplatnění.

Podle Adama Javůrka, odborníka na on-line žurnalistiku, je manifest reakcí na nedávnou Hamburskou deklaraci, snažící se prosadit vyšší ochranu autorských práv na internetu a kterou podepsalo na 150 německých vydavatelů. "Kdyby manifest vyšel před čtyřmi roky, byl by právě tak platný, jako dnes," dodává Javůrek.

Internetový manifest - německá verzeInternetový manifest - česká verzeInternetový manifest - anglická verze

Internetový manifest v originální verzi, české verzi a anglické verzi

Svou normativností ostatně manifest deklaraci připomíná, zvláště svobodný přístup k informacím a důležitost a všeobjímajícná podstata internetu ("Internet je společnost je Internet") je akcentován. Podle autorů manifestu jsou moderní čtenáři schopni sami posoudit, které zdroje zpráv jsou důvěryhodné a které ne: "Generace Wikipedie je s to – ať už jako jednotlivci, nebo jako skupina – zvážit důvěryhodnost zdroje a v případě pochybností vysledovat zprávu k původnímu zdroji, vyhledat jej, posoudit jej a vyhodnotit." Novináři musejí takovéto čtenáře respektovat, očekávat a komunikovat s nimi. Dialog nahrazuje jednosměrný tok informací. Jak píše Dan Gilmor: "Čtenáři vědí vždycky více."

Nové způsoby, vyšší kvalita, stejné poslání

Rukopis blogerů je v manifestu znát třeba v bodech zdůrazňujících hypertextové odkazování a citování - jak mezi médii, tak v rámci média. Tradice německé žurnalistiky zase promlouvá z vět jako "Díky internetu může žurnalistika svou úlohu vzdělávat společnost plnit novými způsoby" nebo "Žurnalistika musí naplnit a dodržovat své často formulované principy."

Palčivou otázku financování médií, ať už prostřednictvím reklamy nebo přímým zpoplatněním, manifest řeší, ostatně jako většinu problémů, velmi vágně a obecně: "Na internetu je možné vydělat peníze žurnalistickým obsahem. Máme k tomu již mnoho příkladů. Přesto, protože je internet silně konkurenční, obchodní modely se musejí přizpůsobit struktuře sítě.

Nikdo by se neměl pokoušet vyhnout tomuto nezbytnému přizpůsobení ochranářskou politikou.(...) Je třeba objevit a vyzkoušet další pro žurnalistiku přijatelné způsoby financování." Ačkoli se to na první pohled nezdá, jsou výtvory internetové žurnalistiky často trvalejší, než výtvory té tradiční. Jsou totiž zpětně dohledatelné a díky "long tail" efektu si článek zpětně i po mnoha měsících vyhledají právě ti, které zajímá.

Manifest je také zatížen oborovou zaslepeností - píší jej lidé, kteří se v médiích pohybují a mají jasnou představu o tom, co by média měla splňovat. Jejich představy jsou však mírně idealistické, jak co se týče náhledu na čtenáře, samostatně ověřujícího každou zprávu, tak na mediální instituce, jejichž tradiční postupy mají stále svůj význam.

Přestože většina oddílů manifestu je celkem obecných a zvláště mezi technicky zaměřenými čtenáři vzbudí spíše znuděné pokývání, vyzdvižení charakteru internetového prostředí oproti prostředí tištěnému je jistě užitečné. Díky fulltextovému vyhledávání, RSS, nastavitelným filtrům a již zmíněné provázanosti odkazy je internetové prostředí skutečně místem pro nové způsoby žurnalistické práce. Stejně jako pro nový způsob zapojení čtenářů a blogerů a kvantitativně významnější komunikaci. A, jak všichni doufají, akceptování nových principů přinese i změnu kvalitativní.

Zdroje a odkazy:

Autor:
Témata: Wikipedia, Wikipedie
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 173 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi nejsou příspěvky

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi nejsou příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu? Je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 10 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...