Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co to je virtuální privátní síť (VPN) a k čemu se hodí?

Virtuální privátní sítě naleznete hlavně ve firmách, ale začínají se rozmáhat i v domácnostech. Často jsou vytvořeny jako nástavba existující infrastruktury a nezávisle na ní umožní pracovat s vlastním řízením a správou. Co nabízejí? Mimo jiné úsporu nákladů a snadnější komunikaci.

Co to je virtuální privátní síť (VPN - virtual private network), s níž se můžete setkat ve firmách i v domácnostech? Její základní charakteristické rysy vyplývají již ze samotného názvu „virtuální privátní síť“:

  • „privátnost“: VPN vytváří prostředí, které mohou uživatelé považovat za své vlastní, včetně možnosti rozhodovat o něm: o jeho vlastnostech, parametrech, nastavení, zabezpečení atd. Rozhodovat mohou také o tom, zda do tohoto prostředí pustí jiné uživatele, za jakých podmínek atd.
  • „virtuálnost“: privátní prostředí sítě VPN není skutečné, ale jen předstírané. Může být realizováno různými způsoby a prostředky, které ale nejsou z pohledu uživatelů relevantní ani nijak patrné.

Z těchto základních charakteristik pak vyplývá celá řada významných důsledků. Rozeberme si některé z nich podrobněji.

Nezávislost na technické realizaci: díky své „virtuálnosti“ umožňují VPN oddělit otázku praktické realizace od efektu, kterého má být dosaženo. V praxi to umožňuje, aby si uživatel v roli zákazníka stanovil své požadavky (ohledně toho, jaké má být „privátní“ prostředí v rámci VPN), a ponechal otázku praktické realizace na svém poskytovateli. Ten pak může využít takové nástroje a technologie, jaké uzná za vhodné a jaké shledá nejefektivnějšími.

Využití „úspor z rozsahu“: při budování fyzické infrastruktury se významně uplatňuje efekt „úspory z rozsahu“ (economy of scale - při realizaci ve větším měřítku klesají relativní náklady na jednotku). Může-li jeden poskytovatel služeb v rámci jedné a téže infrastruktury většího rozsahu zřizovat a provozovat více sítí VPN, pak se zmíněný efekt promítá i do nákladů na sítě VPN. Jinými slovy: realizace virtuální privátní sítě, prostřednictvím fyzické infrastruktury využívané také dalšími sítěmi VPN vychází levněji, než kolik by stála stejně dimenzovaná síť skutečně privátního charakteru (na vlastní fyzické infrastruktuře).

Snadná a lineární škálovatelnost: jednotlivé sítě VPN jsou jen „logickou nadstavbou“ nad určitou fyzickou infrastrukturou. Dokud na to kapacitní možnosti této fyzické infrastruktury stačí, mohou být jednotlivé sítě VPN snadno škálovány (zvětšovány, ale i zmenšovány), a to s lineárními náklady pro své uživatele

Oddělení vlastnictví od používání: uživatelé mohou používat sítě VPN, aniž by museli vlastnit jakoukoli přenosovou infrastrukturu. Nemusejí tudíž nic investovat, budovat atd., a tudíž nepodstupují žádná investiční rizika (ani další technologická rizika). Nemusejí se starat ani o provozní aspekty (správu fyzické přenosové infrastruktury), vytvářet si za tímto účelem nezbytné know-how atd. Mohou se plně soustředit na její využívání. Výhodou je také snadno predikovatelná struktura a výše nákladů.

Možnost přizpůsobení potřebám uživatelů: již několikrát zdůrazněnou předností sítí VPN je to, že jejich vlastnosti, parametry i další aspekty mohou být přizpůsobeny konkrétním požadavkům uživatelů. V rámci VPN tak lze například zavést podporu tzv. kvality služeb (QoS) a garantovat přenosovou kapacitu, zajistit požadovanou míru zabezpečení (viz dále) atd.

Možnosti využití

Rozeberme si nyní, stále pro lepší pochopení podstaty a smyslu sítí VPN, k čemu se dají využít. Některé obecnější příklady jsme si již uvedli:

  • možnost výhodnějšího zpoplatnění: volání v rámci hlasových VPN a přenosy v rámci datových VPN mohou být lacinější (viz příklad mobilních sítí, které umožňují volání v rámci VPN jen za paušál).
  • jednodušší volání: v hlasových VPN se mohou používat kratší telefonní čísla, která si navíc může firemní zákazník přidělovat sám (vytvářet si vlastní číslovací plán). Obdobně datové sítě VPN vytváří privátní adresový prostor a umožňují používat vlastní (typicky kratší) adresy.
  • možnost stanovit pravidla komunikace: v hlasových VPN lze stanovit, kdo a kam smí či naopak nesmí volat. U datových VPN (například ve školském intranetu) lze definovat, jaký druh provozu je přípustný, kam smí směrovat a kam nikoli, v jakou dobu atd.

Vedle těchto obecnějších možností samozřejmě připadají v úvahu četné další, které ale již jsou typické spíše pro datové sítě VPN, případně pro kombinace hlasových a datových sítí VPN:

  • Jednoduché a efektivní propojení více lokalit: firma, která má pobočky ve více lokalitách, si může nechat vytvořit takovou síť VPN, která bude propojovat všechny lokality a umožňovat jejich vzájemnou komunikaci, stylem „každý s každým“. Každou lokalitu přitom stačí připojit jen jednou přípojkou k fyzické přenosové infrastruktuře příslušného poskytovatele VPN služeb.
  • Zajištění požadované kvality služeb: zákazník, který má specifické požadavky na kvalitu přenosu dat (například přenáší multimediální data, která potřebují rychlé a pravidelné doručování), si může nechat vytvořit takovou síť VPN, jaká bude odpovídat jeho potřebám.
  • Zajištění bezpečnosti: síť VPN může být zabezpečena – jak proti tomu, aby se komunikace v rámci sítě VPN nedostala do nepovolaných rukou (jde o tzv. důvěrnost), tak i proti tomu, aby se do sítě nedostal žádný nepovolaný uživatel. Virtuální sítě mohou zajišťovat tzv. autentizaci uživatelů (ověřovat, že jsou skutečně tím, za koho se vydávají), a provádět tzv. autorizaci (přidělovat uživatelům taková práva, jaká jim stanovil “vlastník“ sítě VPN). Podrobněji viz dále.
  • Zajištění vzdáleného přístupu: sítě VPN dokáží překlenout libovolnou vzdálenost, a mohou být realizovány například i nad veřejným internetem. To umožňuje, aby se součástí takovýchto VPN sítí stávali např. i uživatelé, kteří se připojují se svými počítači odkudkoli v dosahu internetu. Součástí jejich přístupu k VPN síti může být i zajištění požadované autentizace, neboli ověření toho, že uživatel je skutečně tím, za koho se vydává.

V pokračování článku se dozvíte, jaké jsou přínosy IP VPN.

Další díly tohoto seriálu naleznete na stránkách Síťového speciálu: Jak na privátní podnikové sítě.
Témata: virtuální
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 173 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 8 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...