Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Vyberte si: představujeme našich dvacet nejlepších fotoaparátů na trhu

Opravdovou zrcadlovku, nebo raději něco menšího? Vybrali jsme dvacet fotoaparátů ze všech kategorií. Od nejdražších a nejuniverzálnějších až po nejlevnější a nejjednodušší.

Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Vybrat bychom mohli i dvakrát více fotoaparátů. Na druhou stranu i dvacítka je pořád ještě vysoký počet, když se ve finále máme rozhodnout pro „ten jeden“, který zakoupíme. Anebo dva, třeba zrcadlovku a kompakt.

Členky fotokroužku v akci

Pro správné rozhodnutí je třeba mít dostatek informací. Doporučujeme vám proto srovnání vámi vybraného modelu s dalšími v rámci kategorie, případně i s přesahy do kategorií sousedních.

20 nej uvod1 Panasonic

1. Přeji si digitální zrcadlovku!

20 nej Sony A850

Sony α850

Volba, pokud chcete nejlevnější full-frame digizrcadlovku na trhu. Používá vylepšený snímač CMOS Sony Exmor R s aktivní plochou odpovídající políčku kinofilmu a s rozlišením 24,6 Mpx, který je součástí systému stabilizace obrazu SteadyShot Inside, a duální procesor BIONZ.

V kombinaci s kvalitními objektivy umožňuje pořizovat celkově velice kvalitní snímky, a to i při nastavení poměrně vysoké citlivosti (rozsah je 100–6400 ISO). Koncepce fotoaparátu umožňuje příjemné ovládání s tím, že nejčastější nastavení jsou snadno a rychle dostupná pomocí vyhrazených tlačítek a ovladačů. Robustní tělo se šasi z hliníkové a hořčíkové slitiny je utěsněno proti prachu a vlhkosti.

Pořízením dvou tří vhodných objektivů podle zaměření, externího blesku a bateriového gripu s ovládacími prvky pro snímání na výšku získáte velice kvalitní a všestranně použitelnou fotografickou sestavu, se kterou si můžete troufnout i na náročnou tvorbu.

Doporučená prodejní cena těla je bez deseti 59 tisíc korun, ale reálná necelých 54 tisíc s daní.

konkurence

Na jedné straně 12megapixelový Nikon D700 za doporučených 63 tisíc a reálných 60 tisíc korun s DPH. Na straně druhé pak 21megapixelový Canon EOS 5D Mark II za doporučených 68 tisíc a reálných také přibližně 60 tisíc korun s DPH. Ovšem Canon je "třída" s rozsahem citlivosti 50–25 600 ISO, s funkcí živého náhledu a s možností snímat Full HD video 1080p.

Canon EOS 7D

20 nej Canon EOS 7D

Velice inovativní digizrcadlovka s 18Mpx snímačem CMOS velikosti 22,3 × 14,9 mm, s možností nastavit citlivost v rozsahu 100–12 800 ISO a s velkým hledáčkem. Používat můžete objektivy EF i EF-S, přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát má koeficient 1,6×.

Fotoaparát má všestranné použití, je vhodný pro rychlou reportážní fotografii včetně fotografování sportovních a módních akcí, stejně jako živé přírody. Používá nejnovější a funkčně bezvadné technologie a systémy, díky kterým je velmi výkonný a flexibilní. Umožňuje souvislé snímání rychlostí 8 obr./s, funkci živého náhledu a natáčení videa v rozlišení Full HD 1080p. Výborně se ovládá a menu má i českou verzi.

Co je na ní nové?

Snímač má změněnou strukturu s mikročočkami blíže k fotodiodám, použit je duální procesor DIGIC 4 se 14bitovým A/D převodem, nový je 19bodový autofokus křížového typu s řadou režimů a funkcí pro maximálně flexibilní funkčnost a také 63zónový exponometrický systém iFCL.

Hledáček má 100% pokrytí, inovovaný je i velký barevný displej, funkce snímání videosekvencí, vylepšen byl i výklopný blesk, který umožňuje i bezdrátové ovládání, nově je k dispozici funkce umělého horizontu – elektronická indikace náklonu fotoaparátu, a to ve dvou rovinách.

Příjemné inovace se týkají také ovládacích prvků, uživatelského rozhraní, rozšířeny jsou možnosti individuálního přizpůsobení ovladačů a nastavení uživatelských funkcí. Ergonomicky tvarované tělo z hořčíkové slitiny je prachotěsné a voděodolné.

Doporučená prodejní cena těla je bez deseti 43 tisíc korun, reálná necelých 40 tisíc s daní.

20 nej Nikon D300s

Nikon D300s

Poměrně kompaktní, avšak výkonná zrcadlovka s tělem z hořčíkové slitiny chráněným proti prachu a vlhku, se snímačem CMOS velikosti 23,6 × 15,8 mm s rozlišením 12,3 Mpx a se systémem zpracování obrazu EXPEED se 14bitovou A/D konverzí a 16bitovým zpracováním snímků pro výborně optimalizovanou obrazovou kvalitu, zejména tonální gradaci.

Má také výborné operační časy včetně souvislého snímání rychlostí 7 obr/s. Používat můžete všechny objektivy s bajonetem Nikon F s AF propojením a kontakty, přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát má koeficient 1,5×.

K přednostem patří hledáček s téměř 100% pokrytím zorného pole, exponometrický systém s řadou možností pro uživatelský zásah včetně funkce Active D-Lighting a 51bodový AF systém s 15 křížovými snímači a s možností jemného doladění zaostření.

Fotografovat můžeme i s využitím funkce živého náhledu na kvalitním 3" displeji, přičemž na výběr máme dva režimy podle způsobu použití fotoaparátu – "z ruky" a "ze stativu". A také je možné natáčet HD videosekvence AVI Motion-JPEG s maximem 1280 × 720 bodů při rychlosti 24 obr./s. Data lze ukládat na karty CompactFlash a SecureDigital/SDHC s možností uživatelsky volit hlavní a pomocný slot a odděleně ukládat data RAW, JPEG, anebo videoklipy. Nabízí také režim tiché expozice pro diskrétní fotografování s potlačením zvuků, které fotoaparát vydává včetně chodu zrcátka a závěrky.

Doporučená prodejní cena těla je bez deseti 46 tisíc korun, reálná necelých 40 tisíc s daní. Specifikace v katalogu fotoaparátů zde.

20 nej Pentax K-7

Pentax K-7

Za málo peněz hodně muziky, tak je možno uvést de facto následníka modelu K20D. Navíc do půle ledna 2010 ve speciálních akcích. K7 vám nabízí ergonomicky tvarované tělo utěsněné proti prachu a vlhkosti, příjemnou koncepci ovládání, kdy nejčastěji používané funkce, jako volba režimu AF a expozimetru, nastavení citlivosti, vyvážení bílé nebo živý náhled na displeji, mají samostatná tlačítka a také řadu možností pro individuální tvůrčí přístup k fotografování. Vylepšený je systém pro rozšíření dynamického rozsahu a funkce pro tvorbu snímků HDR.

Obrazový snímač CMOS velikosti 23,4 × 15,6 mm má rozlišení 14,6 Mpx má systém stabilizace obrazu nové generace, použit je vylepšený procesor PRIME II a kromě fotografování s využitím živého náhledu na vylepšeném 3" displeji s možností využít funkci Face Recognition AF je možno i pořizovat HD video (max. 1536 × 1024 bodů/3:2, resp. 1280 × 720 bodů/16:9). Kvalitní hledáček má 100% zobrazení, autofokus je 11bodový a nový exponometrický systém má 77 segmentů.

Doporučená prodejní cena těla je bez deseti 30 tisíc korun, reálná 27 500 Kč s DPH.


2. Přeji si digitální zrcadlovku, ale za míň peněz!

20 nej Canon EOS 500D

Canon EOS 500D

Patří sice do amatérské kategorie, ale v řadě parametrů ji přesahuje, a tak výborně poslouží začínajícím i zkušeným amatérským fotografům. Kvalitní 3" displej můžeme využít pro fotografování v režimu živého náhledu, ale také pro pořizování kvalitních videosekvencí MOV/H.264 ve vysokém rozlišení 1920 × 1080 bodů při 20 snímcích za sekundu.

Snímač CMOS formátu APS-C s 15 miliony pixelů a procesor DIGIC 4 umožňují nastavit a také použít citlivost až 12 800 ISO, kvalita obrazu je po všech stránkách výborně vyvážená.

Přístroj využívá osvědčené a spolehlivé systémy, jako je 9bodový autofokus křížového typu a 35zónový systém měření osvětlení. K dispozici je široký výběr režimů expozice včetně základních scénických programů, řada funkcí pro úpravu parametrů snímání včetně optimalizace osvětlení s prioritou tónů ve světlech a celá řada uživatelských funkcí a nastavení.

K dispozici je i česká verze menu a k přednostem patří i přibalená sada programů, ve které nechybí ani Digital Photo Professional. Použít můžeme všechny výměnné objektivy typu EF a EF-S.

Doporučená prodejní cena těla je bez deseti 22 500 Kč, reálná 16 500 Kč s DPH.

20 nej Nikon D5000

Nikon D5000

Zajímavě koncipovaný fotoaparát pro ty, kteří nepotřebují menu v češtině, ale zato displej na výklopném a otočném panelu pro snímání i z velmi neobvyklých úhlů a pozic.

Tuto flexibilitu ocení třeba uživatelé, kteří fotografují květy nebo drobný život v přírodě, anebo různá zátiší. Ale přijde vhod i při fotografování přes překážku, ať již ji tvoří zeď anebo hrozen lidí před námi, kteří stejně jako my chtějí pořídit pár snímků z předávání medailí na dětské akademii či jiné sportovní, kulturní či společenské akce.

Využít můžeme funkci živého náhledu, přičemž autofokus nabízí i detekci obličeje v záběru, ale také pořizovat HD videosekvence AVI Motion-JPEG (max. 1280 x 720 bodů při 24 obr./s).

D5000 je poměrně výkonná a snadno použitelná digizrcadlovka s 12megapixelovým snímačem CMOS formátu 23,6 × 15,8 mm a se systémem zpracování obrazu EXPEED. Uživatelé se mohou spolehnout na 11bodový autofokus s jedním křížovým snímačem i na kvalitní systém měření expozice a má možnost kupříkladu upravit expozici v rozsahu ±5 EV a využít funkci Active D-Lighting. K fotografování může použít nejrůznější režimy expozice včetně 19 scénických programů.

Doporučená prodejní cena těla je bez deseti 20 tisíc korun, reálná 16 500 Kč s DPH. Specifikace v katalogu fotoaparátů zde.

20 nej Olympus E-620

Olympus E-620

Kompaktní digizrcadlovka s vysokorychlostním 12megapixelovým snímačem Live MOS 4/3 standardu, který umožňuje využít živý náhled na kvalitním výklopném a otočném displeji.

Čip je součástí vestavěné stabilizace obrazu, která je tudíž k dispozici pro všechny výměnné objektivy. Fotoaparát se snadno a příjemně ovládá a je vhodně vybaven režimy a funkcemi tak, aby jej mohli používat začátečníci i zkušení amatérští fotografové s různým zaměřením.

Sedmibodový autofokus má pět plně křížových bodů, 49zónové expoziční měření je spolehlivé a přesné a možná je kompenzace expozice v rozsahu ±5 EV. Z praktických funkcí jmenujme autogradaci pro omezení přepálených a podexponovaných míst ve snímku, technologii korekce stínů pro úpravu tmavé části obrazu a možnost optimalizace expozice objektů v popředí.

K dispozici jsou i snadno použitelné "umělecké filtry". Přehledné menu spolu s nápovědou – průvodcem je i v češtině. Součástí prodejního balení je i program Master, který umožňuje editaci a zpracování snímků včetně dat RAW.

Doporučená prodejní cena těla je cca 20 tisíc korun, reálná necelých 15 tisíc i s daní. Navíc právě můžete v časově omezené akci získat zdarma jako bonus bateriový grip HLD-5. Specifikace v katalogu fotoaparátů zde.


3. Já raději lehký kompaktní fotoaparát s možnostmi téměř jako zrcadlovka

20 nej Panasonic Lumix GH1

Panasonic Lumix DMC-GH1

Velmi kompaktní a flexibilní fotoaparát s možností výměny objektivů Lumix G Micro, který umožňuje nahrávat také kvalitní stereofonní Full HD video. Maximem je rozlišení 1920 × 1080 px ve formátu AVCHD (MPEG4/H.264), ale je možné použít i Motion JPEG 1280 × 720 bodů při 30 obr./s. Přístroj používá 12megapixelový 4/3 snímač Live MOS s rozměry 17,3 × 13 mm a obvod s procesorem Venus Engine HD je pro zrychlení výpočtů a zvýšení kvality zpracování dat vybaven dvěma CPU.

Zaujme také velice kvalitním elektronickým hledáčkem s rozlišením 1,44 Mpx se živým náhledem v reálném čase a výborný je i široký displej na výklopném a otočném panelu.

Umožňuje snadné zábavní fotografování s využitím několika inteligentních automatických režimů, přičemž největší uživatelský komfort skýtá režim iAuto – inteligentní automatika, který vyhodnocuje právě snímanou scénu a kompletně volí veškerá nastavení. Funkce detekce tváří si umí "zapamatovat" tváře konkrétních lidí, na které se během snímání soustředí.

Na druhou stranu ale také můžeme všechny parametry expozice nastavit ručně. Široké možnosti nám dává i důmyslně koncipovaný zaostřovací systém s 23 volitelnými body AF a k dispozici máme i nástroje pro optimalizaci obrazu včetně jemné úpravy podání barev. Samozřejmostí je české menu.

Fotoaparát je nabízen ve třech barevných variantách, černé, vínově červené a "zlaté", a v setu s objektivem Lumix G Vario HD 14–140 mm 1:4–5,8 Aspherical/MEGA O.I.S. Doporučená prodejní cena setu je 41 995 Kč s DPH a reálná necelých 36 tisíc i s daní. Specifikace v katalogu fotoaparátů zde.

20 nej Olympus Pen E-P1

Olympus Pen E-P1

Moderní kompaktní fotoaparát v retrostylu s bajonetem pro výměnné objektivy mikro 4/3 systému pro poměrně všestranné využití, s vhodnými kompaktními objektivy kupříkladu pro pořizování momentek a reportážních snímků, ale poslouží i jako přístroj rodinný a na cesty.

Při tvorbě záběrů uživatel používá kvalitní 3" displej, anebo si může dokoupit externí hledáček. Ten zasune do sáněk pro externí blesk, který je vhodné také dokoupit, poněvadž fotoaparát interní blesk nemá.

Fotoaparát se snadno ovládá a nabízí velký výběr režimů a funkcí. Jejich nabídka umožňuje pohodlné použití s využitím automatických systémů při fotografování pro zábavu včetně režimu i-Auto, ale i ruční nastavení a jemné doladění při speciálně zaměřené digitální tvorbě.

Nabízí funkce jako korekce stínů a nastavení "autogradace" pro eliminaci přeexpozice a podexpozice snímků, ale i funkce, které podporují kreativitu včetně "uměleckých filtrů". Menu je dostupné i v češtině.

Základem pro obrazovou kvalitu je vedle objektivů 12megapixelový vysokorychlostní snímač Live MOS 4/3 typu a velikosti 17,3 × 13 mm, který je součástí systému stabilizace obrazu (senzor-shift), a obrazový procesor TruePic V.

AF systém je 11bodový s tím, že režim rozpoznávání obličejů má k dispozici 25 bodů a režim manuální volby se zvětšeným náhledem dokonce 225 bodů. Pro TTL měření osvětlení je k dispozici 324 zón. Kromě fotografií JPEG a RAW je možno pořizovat i HD video s maximem 1280 × 720 bodů při 30 obr./s.

Fotoaparát je nabízen ve dvou barevných verzích, stříbřité s černými prvky a bílé s béžovými prvky. Doporučená prodejní cena těla je bez deseti 20 tisíc korun, reálná bez deseti 18 tisíc i s daní a za 18 990 Kč s DPH můžete mít set s objektivem M.Zuiko Digital ED 14–42 mm 1:3,5–5,6. Specifikace v katalogu fotoaparátů zde.

20 nej Panasonic Lumix GF1

Panasonic Lumix DMC-GF1

Elegantní, nápaditě řešený a velmi kompaktní fotoaparát s možností používat různé objektivy standardu mikro 4/3, což výrazně rozšiřuje možnosti jeho využití.

Výrobce se zaměřil na snadné používání a ovladače umístil tak, aby obsluha přístroje byla pohodlná, s minimem pohybů prstů, a to spolu s jednoduchým menu, které je přirozeně i v češtině, zajišťuje intuitivní ovládání při reportážní akci a pořizování momentních záběrů.

Uživatel může ponechat vše na inteligentních automatikách, anebo použít poloautomatické režimy, volit scénické programy, ale také vše nastavit sám ručně. A k dispozici má i řadu praktických a kreativních funkcí.

Používá 12megapixelový 4/3 obrazový snímač LiveMOS s rozměry 17,3 × 13 mm, který má rychlé 4kanálové čtení dat a umožňuje zobrazení snímané scény v reálném čase rychlostí 60 obr./s při zachování vysokého rozlišení detailů a bohaté gradace barev.

Signály s obrazovými daty jsou odesílány přímo ze snímače do 3" LCD panelu, případně do externího hledáčku Live View Finder, který je ovšem třeba dokoupit. Zpracování obrazových dat zajišťuje procesor Venus Engine HD. Kromě snímků JPEG a RAW můžeme pořizovat i kvalitní video, buďto AVCHD Lite, anebo QuickTime Motion JPEG (max. 1280 × 720 obrazových bodů).

Výklopný blesk sice není příliš výkonný, má směrné číslo 6 (m/100 ISO), ale třeba k prosvětlení objektu v popředí poslouží. Nicméně doporučujeme využít aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky a pořídit si třeba kompaktní blesk FL220, anebo výkonnější a flexibilnější FL360 či FL500.

Tělo z hliníkové slitiny je nabízeno v klasické černé, lakované bílé, elegantní stříbřité a rubínově rudé barevné verzi. Samotné tělo pořídíte za 15 990 Kč s daní a za 21 990 Kč s DPH set s objektivem Lumix G Vario 14–45 mm 1:3,5–5,6 Aspherical/MEGA O.I.S. Specifikace v katalogu fotoaparátů zde.


4. Výkonné a flexibilní kompakty s pevně zabudovanými objektivy

20 nej Casio Exilim EX-F1

Casio Exilim EX-F1

Výborná volba, když dáváte přednost rychlosti. Rozlišení snímače je "pouhých" 6 Mpx, ovšem jedná se o vysokorychlostní CMOS s úhlopříčkou 1/1,8 palce a na rychlost je orientován i LSI procesor. A tak je rychlost souvislého snímání až 60 obr./s pro řadu 60 snímků (při použití zábleskové jednotky 7 obr./s).

Kromě formátu JPEG umožňuje ukládat i data RAW. Video nabízí řadu funkcí a při jeho snímání je možno pořizovat i fotografie. Stereofonní klipy jsou MOV/H.264/AVC (normální 640 × 480 bodů á 30 obr./s a HD video 1920 × 1080 bodů/FHD HQ FHD, 60 obr./s; vysokorychlostní až 1200 obr./s).

Přístroj je vybaven 12násobným optickým ultrazoomem Casio, jehož rozsah odpovídá 36–432 mm u 35mm formátu. Otočnému prstenci můžeme přiřadit tři různé funkce: ostření, zoomování a výběr režimů souvislého snímání.

Nabízí automatické snímání, výběr scén Best Shot, flexibilní Program AE, programy s prioritou clonového čísla (2,7–15) a času závěrky (1/40 000–60 s) a plně ruční nastavení. Přepínání režimů snímání je rychlé, celkově je ovládání příjemné a uživatel má k dispozici i řadu praktických funkcí včetně fotografování Snapshot, pořízení snímku předem, zpomaleného náhledu a žádaného vyhledávání tváří v záběru.

Doporučená prodejní cena je bez deseti 20 tisíc korun, reálná bez deseti 18 tisíc i s daní. Specifikace v katalogu fotoaparátů zde.

20 nej Sony Cyber-shot HX1

Sony CyberShot DSC-HX1

Dosavadní vrchol univerzálně použitelných kompaktů Cyber-shot s ultrazoomem. Má výborně tvarované tělo a uspokojí i koncepcí ovládání a vybaveností režimy a funkcemi. Poskytuje slušné rozlišení snímače i operační rychlosti a minimalizované zpoždění závěrky po stisku spoušti, byť třeba rychlé sekvenční snímání á 10 obr./s je omezeno na řadu 10 snímků nejvyšší kvality.

Hlavní přednosti? Objektiv Sony "G", 20násobný optický zoom s rozsahem 28–560 mm po přepočtu na 35mm formát (u poměru stran obrazu 4:3; u 16:9 je rozsah 31–620 mm), snímač Sony Exmor CMOS s rozlišením 9 Mpx a obvod s obrazovým procesorem Sony Bionz. Nechybí systém stabilizace obrazu Optical SteadyShot.

Umožňuje fotografovat široký výběr žánrů, témat a motivů – pořizovat snímky z cest či rodinné dovolené, ale také snímat portréty, "lovit" momentky, fotografovat reportáže a sportovní akce, můžeme se věnovat krajinářské fotografii a věnovat se záběrům zblízka v makrorežimu (od 1 cm a třeba s využitím velkého výklopného displeje).

Anebo můžeme pořizovat kvalitní stereofonní HD video (max. 1440 × 1080 bodů a rychlost 30 obr./s). Jako první nabídl jednoduše použitelnou funkci plynulého panoramatického záběru s rozsahem 230˚ (vodorovně, nebo svisle) a dva nové režimy pro fotografování za zhoršených světelných podmínek: pro statické objekty Soumrak z ruky, který pořídí 6 snímků rychle za sebou a vytvoří z nich jeden optimalizovaný s výrazně sníženou hladinou šumu, a pro objekty v pohybu Redukce pohybové neostrosti, který opět kombinací šesti snímků vytvoří jediný ostrý obraz.

Doporučená prodejní cena je bez deseti 16 tisíc korun, reálná 11 600 Kč s DPH. Specifikace v katalogu fotoaparátů zde.

20 nej Fujifilm FinePix S200EXR

Fujifilm FinePix S200EXR

Nápaditě koncipovaný, výkonný kompaktní fotoaparát s ergonomicky výborně tvarovaným tělem. Pro část ovládacích prvků převzal řešení od digitálních zrcadlovek a díky tomu jsou základní a nejčastěji používané funkce rychle a snadno dostupné, neboť mají samostatná tlačítka nebo ovladače.

Rozsáhlá nabídka expozičních režimů a nejrůznějších funkcí umožňuje jednak snadné zábavní fotografování s využitím inteligentní automatiky, ale také přizpůsobení fotoaparátu individuálním potřebám zkušených amatérských fotografů. Výsledkem je přístroj s příjemným použitím a univerzálním využitím.

Důležitým základem je bezpochyby inovativní 12megapixelový obrazový snímač Super CCD EXR ve spojení se systémem zpracování dat Real Photo EXR. Snímač má vysokou citlivost a velký dynamický rozsah s velkou variabilitou, což umožňuje vhodné přizpůsobení momentální situaci fotografované scény a zejména charakteru a míře osvětlení.

Pankratický objektiv s velkým rozsahem ohniskových vzdáleností odpovídá po přepočtu na 35mm formát rozsahu 30,5–436 mm a má otočné prstence pro nastavování ohniskových vzdáleností a pro ruční zaostřování. To je příjemné řešení, byť vše je samozřejmě zprostředkované elektronicky, neboť fotoaparát má elektronický hledáček. Nechybí systém optické stabilizace obrazu.

Doporučená prodejní cena je bez deseti 13 tisíc korun, reálná 11 500 Kč s DPH. Specifikace v katalogu fotoaparátů zde.

20 nej Canon PowerShot G11

Canon PowerShot G11

Robustní a výkonný 10megapixelový přístroj pro uživatele, který nepotřebuje fotoaparát s možností flexibilní výměny objektivů ani kompakt opatřený univerzálně použitelným ultrazoomem. Přesto má G11 poměrně široké možnosti použití. Ale hlavně: umožňuje pořizovat technicky velmi kvalitní fotografie.

Optický zoom je pětinásobný a u fotoaparátu na kinofilm odpovídá rozsahu 28–140 mm. Začíná tedy u ohniska s poměrně slušnou šíří záběru a nejdelší ohniska zase třeba dobře poslouží k přiblížení a zdůraznění hlavního skladebného prvku, ať už při tvorbě portrétů, snímání městské veduty, anebo pořizování záběrů z cest. Nechybí systém stabilizace obrazu a v makrorežimu lze snímat od 1 cm.

Praktickým nástrojem je velká obrazovka na výklopném a otočném panelu, přístroj má ale také zoomující průhledový hledáček, který oceníme především za špatného osvětlení – za šera, či naopak při silném a přímém svitu slunce.

Pochvalu zaslouží také ovládání. Nejčastěji používaná nastavení a funkce jsou rychle a snadno přístupné; kupříkladu na stejné ose s otočným voličem režimů expozice je kroužek s volbami citlivosti, korekci expozice nastavujeme otočným voličem vlevo, pro volbu zaostřovacích bodů, přepínání na ruční ostření nebo volbu režimů měření expozice slouží samostatná tlačítka, nechybí ani tlačítko, kterému můžeme sami přidělit funkce, kupříkladu volbu vyvážení bílé, anebo přepínání mezi hledáčkem a displejem.

Doporučená cena s daní je bez deseti 15 tisíc korun, reálná 13 990 Kč s DPH. Specifikace v katalogu fotoaparátů zde.


5. A co malé kompakty?

20 nej Panasonic Lumix TZ7

Panasonic Lumix DMC-TZ7

Kapesní kompakt s ultraširokoúhlým 12násobným ultrazoomem s rozsahem 25–300 mm a 10Mpx snímačem. Nejvyšší Lumix řady TZ jako "Travel Zoom", tedy kompaktů vhodných především na cesty: nezaberou mnoho místa, jsou odolné, celokovové, jednoduše použitelné a mají zoom s velkým rozsahem.

Jsou ideální na dovolené, rodinné výlety, ale samozřejmě i pro zaznamenání důležitých okamžiků na rodinných oslavách nebo akcích s přáteli – společenských, kulturních i sportovních či turistických. Model TZ7 má navíc pro řadu uživatelů velké "lákadlo": umožňuje nahrávat video s rozlišením 1280 × 720 bodů při 60 obr./s ve formátu AVCHD Lite a s kvalitním stereozvukem.

Umožní nám snadno a příjemně fotografovat za různých podmínek, má intuitivní uživatelské rozhraní, slušný rozsah citlivosti, velký displej s vysokým rozlišením. Díky režimu iA – inteligentní automatika, který poskytuje maximální uživatelský komfort, mohou i nezkušení a začínající fotografové získat technicky výborné snímky.

A pokud netrváte na stereofonních HD videoklipech, větší a kvalitnější obrazovce a dalších přednostech modelu TZ7, můžete sáhnout po odlehčené levnější verzi TZ6.

Doporučená cena s daní je 11 500 Kč, reálná 8490 Kč s DPH. Specifikace v katalogu fotoaparátů zde.

20 nej Casio Exilim EX-H10

Casio Exilim EX-H10

Stylový kapesní elegán s poměrně širokým využitím díky ultraširokoúhlému ultrazoomu, dobrému výběru režimů a funkcí a HD videa. Má i slušné operační časy a je napájený baterií s rekordní výdrží. Je ideální na cesty, výlety, dovolené a umožňuje i pořizovat dynamické momentky nebo portréty s vhodně rozostřeným pozadím. Je celkově výborně vyladěný a má snadné, příjemné ovládání.

Stojí na třech základních pilířích: 12megapixelovém obrazovém snímači CCD, který je součástí systému stabilizace obrazu (CCD-Shift), obvodu s procesorem Exilim Engine 4.0 a objektivu Exilim, což je 10násobný optický zoom, který u 35mm formátu odpovídá působivému rozsahu cca 24–240 mm.

Systém automatického zaostřování pracuje spolehlivě a nabízí řadu režimů včetně sledování vybraného objektu v pohybu, k dispozici je i ruční ostření tlačítky. Pro fotografování lze použít flexibilní Program AE a výběr scén Best Shot nabízí mimo jiné inteligentní automatiku nebo hravou funkci dynamické foto.

Příjemný je "jemný" režim blesku, kterým můžeme kupříkladu citlivě osvětlit objekt v popředí na prosvětleném pozadí či v protisvětle. Pořizovat můžeme také ozvučené video AVI Motion JPEG s maximem 1280 × 720 bodů á 24 obr./s.

Doporučená cena s daní je bez deseti 9 tisíc korun, reálná 7590 Kč s DPH. Specifikace v katalogu fotoaparátů zde.

20 nej Canon PowerShot S90

Canon PowerShot S90

Důmyslně řešený a výkonný kompakt do kapsy. Díky rozměrům ho můžeme snadno přenášet a mít stále s sebou a operativně připravený k použití. Snadno se vejde do každé kapsy, ideální je ovšem ta ve fotografické vestě, a to s ohledem na jeho parametry a široké kreativní možnosti.

A přitom na první pohled není příliš nápadný. Jenže – pohlédneme na otočný volič režimů a ejhle! Kromě inteligentní automatiky, která podle detekované scény sama volí scénický režim a upravuje expozici, tu je flexibilní programová automatická expozice, programy s prioritou času a clony a ruční nastavení všech parametrů expozice (byť rozsah volitelných hodnot není velký: 1/1600–15 s a 2–8, resp. 4,9–8 u teleobjektivu).

K dispozici máme i pozici pro uživatelské nastavení a výběr scénických programů. Nápadité je využití otočného kroužku na objímce objektivu. U inteligentní automatiky jím volíme ohniskovou vzdálenost (pro kterou ale můžeme používat kroužek s výstupkem u spoušti), v dalších režimech má přidělenu volbu citlivosti. Ovšem můžeme si sami vybrat, jakou funkci mu určíme: kromě ISO to je MF, skokový zoom, korekce expozice a vyvážení bílé. Pohotovost a rychlost nastavení podporuje také multifunkční volič s otočným prstencem.

Přístroj má 10megapixelový snímač CCD, obvod s procesorem DIGIC 4, širokoúhlý objektiv s rozsahem, který u kinofilmu odpovídá 28–105 mm, kvalitní 3" displej a řadu praktických funkcí jako je detekce obličeje nebo i-Contrast pro optimalizaci expozice u kontrastních scén. Nároční uživatelé mohou pořizovat data RAW a následně je sofistikovaně zpracovat. Ozvučené video je maximálně VGA s rychlostí 30 obr./s.

Doporučená cena s daní je bez deseti 12 tisíc korun, reálná bez deseti 11 tisíc korun i s daní.

20 nej Nikon Coolpix S1000pj

Nikon Coolpix S1000pj

Atraktivní multifunkční přístroj jedinečné koncepce – první fotoaparát na světě s vestavěným projektorem. Je tedy současně fotoaparátem, videokamerou a projektorem: v jediném kompaktním provedení máme obrazový (a zvukový) zápisník, který můžeme mít pohodlně stále u sebe – na procházce, na cestě, na večírku nebo rodinné oslavě, na dovolené, ale současně i projektor, kterým můžeme vzápětí po nasnímání své fotografie či videoklipy promítat nebo prezentovat.

A samozřejmě další standardní funkce máme k dispozici také, ať už se jedná o prohlížení snímků či videa na připojeném televizoru, přímý tisk fotografií na kompatibilní tiskárně, anebo připojení fotoaparátu k osobnímu počítači. Fotoaparát i zabudovaný projektor se snadno používá, uživatel se může spolehnout na dobře a poměrně svižně fungující systémy a na výběr má řadu praktických i zábavních funkcí.

S1000pj je vybavený 12megapixelovým snímačem, kompaktním širokoúhlým objektivem s lomenou dráhou paprsků Zoom-Nikkor s 5násobným optickým zoomem s rozsahem 28-140 mm po přepočtu na kinofilmový formát, čtyřmi technologiemi pro redukci vibrací a obrazovkou s úhlopříčkou 2,7 palce. Umožňuje pohodlné použití díky inteligentnímu režimu s automatickou volbou scénických programů, nabízí tzv. inteligentní portrétní systém a uživatel může vybírat z řady režimů a praktických funkcí.

Doporučená cena s daní je bez deseti 12 tisíc korun, reálná bez deseti 11 tisíc korun i s daní. Specifikace v katalogu fotoaparátů zde.

20 nej Samsung ST550

Samsung ST550

Spolu s nižším modelem, ST500, první kompaktní fotoaparát na světě s barevným displejem umístěným na přední stěně. Ten třeba usnadňuje rychlé snímání autoportrétů pro webové prezentace a komunikační aplikace, umožňuje lépe kontrolovat fotografie skupinek osob i s majitelem fotoaparátu, anebo zabavení a rozesmání portrétovaných dětí zobrazením veselých obrázků.

A celou zadní stěnu vyplňuje velice kvalitní dotykový displej s úhlopříčkou 3,5 palce (8,9 cm) a s rozlišením 1,152 Mpx, který je klíčovým prvkem koncepce ovládání a vůbec použití fotoaparátu. Na dotyk reaguje výborně, je velmi citlivý. Ovládání realizujeme špičkami prstů bez dotykového pera a můžeme si také aktivovat zabudovaný hmatový vibrační efekt, který "potvrzuje" uskutečněné volby a nastavení.

Technologie uživatelského rozhraní Smart Gesture umožňuje ovládání fotoaparátu jen pomocí naklonění a poklepání. Celkově se jedná o hravý, snadno a příjemně použitelný obrazový (a zvukový) zápisník, který se vejde do každé kapsy nebo dámské kabelky a můžeme ho tedy mít všude s sebou.

Fotoaparát je vybaven 12megapixelovým obrazovým snímačem CCD a objektivem Schneider-Kreuznach Varioplan se 4,6násobným optickým zoomem, jehož rozsah po přepočtu na kinofilm odpovídá 27–124 mm, tudíž je možné kupříkladu fotit i skupinky osob v nevelkých prostorech, pořizovat momentky, portréty, anebo si pomocí zoomu "přitáhnout" vybrané motivy.

K dispozici je "duální stabilizace obrazu", optická a "digitální", využívající vhodné nastavení parametrů snímání. pořizovat lze i HD videosekvence 1280 × 720 bodů při 30 obr./s. Data se ukládají na miniaturní paměťové karty MicroSD/MicroSDHC, které jsou obvyklejší u vícefunkčních mobilních telefonů.

Doporučená cena je 8500 Kč, reálná 7990 Kč s DPH. Specifikace v katalogu fotoaparátů zde.

20 nej Sony Cyber-shot WX1Sony Cyber-shot DSC-WX1

Stylový elegán s celokovovým tělem, které můžete mít ve "zlatém", "stříbrném", nebo černém provedení. A s lehkou nadsázkou ho můžeme označit za "kapesní zmenšeninu" high-endového kompaktu Cyber-shot HX1.

WX1 je vybavený 10megapixelovým snímačem CMOS Exmor R, obvodem s procesorem Bionz a ultraširokoúhlým zoomobjektivem Sony G. Jedná se o 5násobný zoom a jeho rozsah přepočtený na 35mm kinofilm odpovídá 24–120 mm. Nechybí optická stabilizace obrazu SteadyShot.

Přístroj má také obdobnou nabídku funkcí jako HX1, samozřejmě ale neumožňuje plně ruční nastavení všech parametrů expozice ani nemá programy expozice s prioritou clony a času a další specifické přednosti kompaktních fotoaparátů kategorie HX1.

Umožňuje příjemné, snadné použití, zejména pokud se uživatel spolehne na inteligentní režim expozice a využije moderní systémy, které maximalizují uživatelský komfort. V případě WX1 (a také ultrakompaktu TX1) je tato schopnost ještě umocněna možností použít robotickou stanici Party-shot IPT-DS1.

Tento volitelný doplněk dokáže automaticky pořizovat snímky a představuje zcela nový koncept zábavního fotografování. Lůžko stanice je pohyblivé, a tak robotický fotograf může "sledovat" a snímat objekty v pohybu a také různé akce: Party-shot fotoaparát automaticky otáčí a naklání, mění ohniskovou vzdálenost a využívá funkci rozpoznání obličeje.

Atraktivní jsou i nápadité a snadno použitelné funkce, které nabídl už Cyber-shot HX1, a to plynulá široká panoráma nebo optimalizované snímky sestavené ze šesti automatickým systémem pořízených u režimů ručně držený soumrak a redukce rozmazání obrazu u objektů v pohybu. Ozvučené videosekvence mají vysoké rozlišení, maximem je 1280 × 720 bodů při 30 obr./s.

Doporučená cena je bez deseti 9 tisíc korun, reálná 8300 Kč s DPH.

Moje tipy

Jaké fotoaparáty bych já rád nosil ve svém fotobatůžku? Ze zrcadlovek Canon EOS 7D, který je technicky vyladěný přesně podle mé potřeby, při testu mě uspokojila i obrazová kvalita a jako příznivý se mi jeví i poměr užitné hodnoty a ceny.

U velkých, univerzálně použitelných kompaktů bych dlouho váhal. Upřednostňuji rychlost, takže bych asi sáhl po EF-jedničce Casio Exilim, jenže - stačil by mi snímač s rozlišením 6 Mpx? Sony Cyber-shot HX1 mě oslovuje uživatelsky zajímavými funkcemi, ale nejspíš bych dlouho zvažoval jednu důležitou "drobnost" - použitý formát paměťových karet. Nakonec bych nejspíš počkal, až se na trhu objeví letošní novinky, které jsem pro tento přehled bohužel nemohl vůbec vzít v úvahu.

U malých kompaktů bych váhal obdobně. Volit univerzálněji použitelný model s ultrazoomem, nebo vsadit na vyšší obrazovou kvalitu? Nebo upřednostnit vícefunkčnost, anebo hravé ovládání a zábavní funkce? Vypadá to, že tady je každá rada dobrá. Přesto je výběr možný a samozřejmě s sebou vždy neberu zrcadlovku, zejména jsem-li s rodinou na kolech anebo lyžuji. Tedy můj tip: Casio Exilim EX-H10.

Nenechte se ale mými volbami ovlivnit. Jak řekl Mark Twain: "Nebylo by zrovna nejlepší, kdybychom mysleli jeden jako druhý. Koně běhají o závod právě proto, že mají různé názory." Koneckonců - proto je také tak bohatá nabídka.

A jaký fotoaparát(y) byste si vybrali vy a proč?

Autor:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

České tanky pro Ukrajinu bojují u Mykolajivu. Máme fotky z fronty

Exkluzivně Česká republika před několika týdny začala na východ posílat ruční zbraně a munici a později i dělostřelectvo, tanky a...

Dohoda s Německem: na stole jsou Leopardy, Pumy a raketomety MLRS

Válka na Ukrajině významně rozhýbala nejen nákupy nových zbraní, ale paradoxně také jejich výměny v rámci evropského...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Radiokomunikace testují nový standard TV vysílání. Do provozu půjde za pět let

Z žižkovského televizního vysílače se ve středu začal šířit nový signál – testovací vysílání ve standardu 5G Broadcast....

Do Česka konečně dorazí nové videoslužby. Poradíme, jak na ně se starou TV

Premium Český divák s nabídkou služeb videa na přání dlouho paběrkoval, letos se to však zásadně změní. Příchod nových služeb...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Specialista na sluchátka založil vlastní firmu. První model v testu zazářil

Premium Skvěle hrající a zajímavě vybavený. Tak se nám v testu předvedl první model společnosti Grell Audio, kterou založil...

Gramofon pro vinylové panice. Je to automat, který nepotřebuje nastavit

Že obliba vinylových desek roste a že se gramofony vrátily do nabídky výrobců hi-fi techniky, určitě nikoho nepřekvapí....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...