Thomson PC740 - dejte vale kabelům aneb muzika a DVD bez drátů (recenze)

aktualizováno 
Sledujete DVD na počítači a lámali jste si hlavu, jak jej promítnout i na televizi? Rádi byste slyšeli oblíbenou muziku v MP3 i na věži v obýváku? Bezdrátový A/V systém Thomson PC740 dokáže přenést obraz a zvuk na vzdálenost až 50 metrů, a to ve vynikající kvalitě.

DVD-ROM je v dnešní době velmi levná alternativa ke stolním přehrávačům, a tak není divu, že se filmy na DVD nosičích často sledují i na monitorech domácích počítačů. Majitelé grafických či dedikovaných dekódovacích karet s video výstupem si již dlouho lámali hlavu, jak dostat signál z počítače na televizor, aby se filmem mohli pokochat i ostatní členové domácnosti. Nabízí se několik možností: sehnat dostatečně dlouhý propojovací kabel, či lépe (a levněji) přenést počítač k televizi. Ne každý má rád hučící bednu v obýváku, případně ložnici, a tak přichází chvíle pro nejelegantnější současné řešení. Jak pravil jeden nedoceněný český klasik: "Zkuste to bez drátů, milý Marconi!"

Wireless
Set Thomson PC740 slouží k přenosu obrazu a zvuku vzduchem. Slouží k tomu dvě základnové stanice, vysílač a přijímač, pracující v nelicencovaném pásmu 2,4 GHz. Energii obstarávají síťové adaptéry. Stanice disponují čtyřmi komunikačními kanály. V případě zhoršených příjmových podmínek lze vyklopit kruhové otočné antény a najít ideální pozici. K propojení základen se zdrojem či cílovým zařízením slouží třížilové kombinované AV 3x Cinch kabely, k nimž jsou dodány adaptéry pro zásuvky SCART. Jako zdroj lze tedy připojit nejen počítač (ten především), ale také videorekordér či stolní DVD. Zvuk z počítače do kabelu dostaneme redukcí Jack-2x Cinch. Součástí je dále CD-ROM s ovládacím centrem pro Windows, přijímač signálu z dálkového ovládání a samotný univerzální ovladač. Vše doplňují čtyři firemní mikrotužkové baterie a několikajazyčný manuál, v němž však chybí čeština.

Thomson PC740

Startujeme
Po rozmístění základen a zapojení přijímače povelů do sériového portu je posledním krokem instalace software Boom 2000, aplikace sloužící k manipulaci s počítačovými multimédii prostřednictvím dálkového ovladače. Velice jednoduché rozhraní neumí prakticky nic, jeho účel je předávat povely z ovladače aplikacím pro přehrávání MP3, audio CD a DVD. Na monitoru je pak graficky zobrazeno, jaký příkaz se právě provádí a se kterým médiem. Boom 2000 dokáže převzít nadvládu nad několika všeobecně rozšířenými aplikacemi (Winamp, MusicMatch Jukebox), nemusíme si tedy zvykat na zcela nový software. Výjimkou je pouze bundlovaný přehrávač DVD videa X10 Media Player.

Obslužný program Boom 2000

Ovládáme na dálku
Remote Control lze použít nejen k ovládání počítače, ale také prakticky jakéhokoliv videa, televize či satelitního přijímače. Pomocí servisních kódů, uvedených na zvláštní kartě, jej lze nastavit pro přístroje všech významných výrobců elektroniky. Ovladač je naprosto plnohodnotnou náhradou za firemní aparát, zastane veškeré funkce včetně například nahrávání pořadů na videu či prohlížení teletextových stránek. Jeho půvab však spočívá především ve schopnosti pracovat ve dvou přenosových módech. Zatímco se spotřební elektronikou se dorozumívá klasicky přes infra, s počítačem komunikuje rádiovým přenosem na frekvenci 433 MHz. Softwarové přehrávače tak lze ovládat i z jiného pokoje, a to až na vzdálenost 30 metrů.

Co a kam přeneseme
Seznam podporovaných multimédií jsme již letmo naznačili o dva odstavce výše. PC740 lze použít k přenosu zvuku - uváděno je audio CD a MP3, ale samozřejmě si můžeme z počítače na věž pustit hudbu v jakémkoliv formátu, podporovaném Winampem či jiným zvoleným přehrávačem. Hlavní využití asi sestava nalezne při přenosu videa. Bohužel vinou konstrukce systému můžeme zapomenout na prostorový zvuk, filmy lze sledovat pouze s dvoukanálovým ozvučením. Řešením by možná byl softwarový DVD přehrávač s virtuálním surroundem.

Přijímač PC740

Na bojišti
Výrobce udává na volném prostranství dosah více než 50 metrů. Specifikace práce systému v interiéru se omezují na rčení: "Signál může být při průchodu zdí degradován." Výsledek nás ale příjemně překvapil. Asi pětimetrovou vzdálenost + zeď z pokoje do pokoje signál překonal naprosto bez problémů. Bez zděné překážky jsme video doručili na vzdálenost zhruba 15 metrů, aniž bychom museli vyklápět antény. Osoby pohybující se klikatým koridorem obývák-předsíň-kuchyň signál mírně rušily, ale nasměrování disků vše vyřešilo. S kvalitou přenosu jsme byli velice spokojeni, malou poznámku (spíš radu pro uživatele než výtku) máme ke zvuku. Vysílači není radno dodat příliš přebuzený signál - modulátor jej nedokáže zpracovat zcela korektně.

Vzduchem
Tak velí moderní trendy. Pryč s všudypřítomnými kabely, domácí multimédia v budoucnosti létají povětřím. Bezdrátová sestava Thomson PC740 příjemně překvapila kvalitou obrazu i zvuku. Menší rozčarování zavládlo pouze ze softwarové výbavy, která je graficky velice chudá. Příjemnější rozhraní by oko uživatele určitě potěšilo více. Říká se ovšem, že účel světí prostředky, a celá souprava ke svému účelu slouží znamenitě. A samozřejmě není třeba omezovat se pouze na MP3, kompaktní disky a DVD; na televizi si můžete pouštět třeba i filmy v DivX či na věži poslouchat streamované zahraniční rádio. Je to jen na vás.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Další z rubriky

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

Už i za pár stokorun pořídíte skvělá sluchátka. Otestovali jsme 20 modelů

Otestovali jsme hromadu sluchátek, špatná mezi nimi díky předvýběru nenajdete.

Za pár stovek i několik tisíc. Překvapivě dobře hrající sluchátka lze pořídit již za několik stokorun a snadno se mohou...

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

Najdete na iDNES.cz