Přehlížená součást televizorů může pokazit i jinak skvělý přístroj

  • 93
Velikost a kvalita obrazovky, výkon vestavěného ozvučení, počet vstupů ... Důležitých kritérií pro výběr televizoru je mnoho. Jedním z těch často opomíjených je operační systém, tedy software, jenž definuje funkce i chování televizoru. Náš nový seriál o televizních operačních systémech otevíráme systémem Vidaa společnosti Hisense.

Operační systém je software, který zajišťuje všechny funkce televizoru, definuje, co bude umět, jaké funkce nabídne, které aplikace do něj budete moc nainstalovat nebo jaký komfort nabídne při sledování TV vysílání. Někteří výrobci používají svůj vlastní systém – Samsung má Tizen, LG provozuje WebOS, Panasonic pak MyHome Screen, jiní vsadili na systém od třetí strany, nejčastěji Android TV / Google TV od společnosti Google.

Nový seriál zaměřený na operační systémy televizorů zahajujeme systémem Vidaa, který tvoří a do svých televizorů instaluje společnost Hisense.

Systém jsme vyzkoušeli na televizoru 65U8KQ, který nás zaujal i svými dalšími kvalitami, a tak nejspíše připravíme i jeho komplexní recenzi. Ale začněme operačním systémem ...

Instalace a příjem TV vysílání

Instalace televizoru se systémem Vidaa je docela přímočará, klasicky s průvodcem krok-za-krokem, takže ani lajk nemá moc možností k tápání. Čeština je samozřejmě přítomna, opak by byl překvapením, vždyť televizory Hisense se nějakou dobu vyráběly v Plzni.

Pro starší a konzervativní je připravena instalace s ovladačem v ruce, pro ty mladší a technicky pokročilejší pak pomocí aplikace v chytrém telefonu. Pohodlnější je dle mého druhá varianta, nicméně obě cesty vedou ke stejnému cíli – snad jen s rozdílem, že při instalaci pomocí aplikace se nenaladí televizní kanály a tento proces začne v momentě, kdy příjem televizního vysílání poprvé z menu vyberete.

Aplikace Vidaa pro Android se hodí nejen při instalaci, ale i běžné obsluze.

Ti, co si přístroj se systémem Vidaa koupí zejména kvůli sledování klasického TV vysílání, zklamaní nebudou. Po naladění všech kanálů je můžete seřadit podle vlastních preferencí, nechtěné kanály vymazat, případně si vytvořit seznam oblíbených. Vybrané kanály můžete přidat přímo na domovskou obrazovku, kde jsou soustředěny pod ikonu „shortcuts“ na prvním místě mezi aplikacemi – škoda, že není lokalizována nebo doplněna nějakou grafickou ikonou, bylo by to elegantnější. Ale funkční to je.

Kanály můžete vybírat ze seznamu nebo programového průvodce. Ten nabízí pohled na časovou osu s pěti kanály, kterou lze všesměrově listovat, po potvrzení vybraného potřebu se objeví submenu s přesnějším popisem a možnost přepnout na vysílání nebo nastavení záznamu či připomínky začátku pořadu. V rohu vždy vidíte náhled obrazu z právě přijímaného kanálu, včetně zvuku.

Vidaa: Pohled na EPG ...

V nastavení si můžete vybrat, zda má televizor po zapnutí nastartovat do stavu, kdy byl vypnut, tedy třeba přímo do TV vysílání nebo vždy do výchozího stavu na hlavní obrazovku.

V nabídce příjmu „přes anténu“ nechybí teletext, přepínání, zvukové vstupy a možnost zobrazení titulků, z modernějších funkcí pak hybridní vysílání HbbTV, které fungovalo na všech zkoušených kanálech bezvadně.

Pokud k televizoru se systémem Vidaa připojíte externí USB disk, můžete využít služby záznamu pořadů z televizního vysílání a také timeshift, tedy pozastavení a opětovného spuštění vysílání.

Vestavěný multimediální přehrávač

Vedle příjmu televizního vysílání a přehrávání videa z DVD a Blu-ray přehrávačů pomocí HDMI vstupů – které s operačním systémem nemají mnoho společného, a proto je v tomto textu tiše přejdeme – může být televizor také sám o sobě přehrávačem multimediálních souborů z USB pamětí nebo disků a především domácích síťových úložišť nazvaných NAS. A to už operační systém televizoru řeší.

My jsme funkce přehrávače zkoušeli zejména s NASem QNAP TS-230, zapojeným skrze meshovou síť TP-Link Deco x20. Vyzkoušeli jsme zejména přístup k multimediálním složkám na síťovém disku, můžete si však nechat i zpracovat knihovnu pomocí Plex serveru, jeho přehrávací aplikace je v televizoru připravená.

Vidaa: Přehrávání souborů funguje výborně, titulky lze bohatě nastavit ... jen v některých nejsou české znaky stoprocentní bez ohledu na nastavení.

Při přímém přehrávání televizorem nás potěšila podpora moderních formátů a vysokých rozlišení, vše fungovalo perfektně, včetně zvuku v DTS a titulků z externích souborů. U nich si můžete nastavit i umístění, velikost, barvu textu a barvu pozadí, nebo upřesnit znakovou sadu – i když u některých starých titulků nebyla česká diakritika v pořádku bez ohledu na nastavení.

Pokud byste chtěli nostalgicky přehrávat stará videa v dávno opuštěných formátech DivX a Xvid, tak budete mít smůlu – na tyto kodeky již televizor připraven není. V takovém případě můžete sáhnout pro přehrávání přes Plex.

Přehrávání hudby je samozřejmostí, vyjma DSD přehrál všechny testovací soubory. Škoda jen, že skladby řadí abecedně, nikoli podle informací načtených v tagu souboru. Během přehrávání lze snadno vypnout obrazovku a nechat v provozu jen reproduktory. Promítání fotografií není problém, souběžně s hudbou se nám to však nepodařilo.

Domovská obrazovka

Domovská obrazovka je hlavní grafické menu, určitý rozcestník, kde si vybíráte, na co se budete dívat a kde se vám i televizor aktivně snaží nabídnout obsah ke sledování.

Horní polovinu domácí stránky zabírá reklama na různé prvky systému Vidaa (a v době testu i jedna na ČSOB), přičemž tlačítko „view more“ (které uteklo lokalizaci do českého prostředí) nic nedělá. Škoda.

Vidaa: Úvodní obrazovka

Vidaa: ... pokračování domovské obrazovky ...

Ve spodní polovině je seznam nainstalovaných aplikací, pěkná řádka jich tam je rovnou po instalaci, další si můžete doplnit z aplikačního obchodu. Pořadí aplikací můžete měnit. Překvapivým háčkem je, že předinstalované aplikace z obrazovky odstranit nejde, i když je třeba nikdy nevyužijete. Takže přestože neplánujete využívat Voyo, DAZN nebo třeba RedBull TV, z hlavní obrazovky se jejich zástupců nezbavíte. Za nás je také škoda, že aplikace nejsou na více řádcích, pokud jich využíváte více, tak se k těm „více vpravo“ musíte doklikat.

Další prostor domovské obrazovky, kterou můžete scrollovat níže a níže, je pak zaplněn obsahovými nabídkami z různých zdrojů – v nás byla na prvním místě služba Disney+, nicméně nabídka nijak nereflektovala naše obsahové preference v aplikaci, šlo jen o fixní nabídku sci-fi titulů.

Vidaa: ... pokračování domovské obrazovky.

Další položkou byla nabídka fotbalových videí FIFA, kterou jsme neměli registrovanou, ale k části obsahu nás aplikace po zhlédnutí reklam pustila. Následovala nabídka RakutenTV, po rozkliknutí vybraného titulu bychom se ke sledování museli registrovat a zaplatit. Dále pokračovala nabídka výběru z opět z Disney+ vhodných pro rodinné sledování a pod tím nabídka Amazon Video, opět dává smysl jen tehdy, pokud máte službu předplacenou.

S nabídkou domácí obrazovky nelze uživatelsky hýbat, vše jsou evidentně pozice předplacené inzerenty.

V úplně levém boku máte přístup k vyhledávání pořadů – jedním dotazem prohledáte jak některé předplacené aplikace, Youtube, tak i televizní program. Nefunguje to dokonale, ale rozhodně nadstandardně. Najdete zde i volbu vstupů a přístup do sekce nastavení. Dobrou zprávou je, že mezi možnými zdroji obrazu a zvuku je i Apple AirPlay a Google Cast.

Zaujala nás možnost přepínání uživatelského profilu, v jehož nastavení můžete upřesnit vám blízké obsahové žánry. Nicméně se nám v tuto chvíli (respektive této podobě) zdálo přepínání profilů poměrně zbytečné – seznamy TV kanálů to neovlivní, ikony na domovské obrazovce to neovlivní, nastavení aplikací to neovlivní ... takže zatím je to skoro, jako by uživatele přepínat neuměl.

Výborně funguje hlasové ovládání, umí měnit hlasitost, přepínat kanály, pouštět aplikace, vyhledávat tituly ... bohužel chybí čeština, vyhledává se v angličtině.

Aplikace a závěr

Z pohledu mladších uživatelů určitě nejdůležitější kapitola, protože, co si budeme povídat, televizor je dnes velmi často především branou ke streamovacím službám.

Z těch velkých je tu skoro vše: Netflix, Disney+, Amazon Video, Rakuten TV a Apple TV+, YouTube, nechybí ani mnoho českých televizních IPTV/OTT služeb, aktuálně: Lepší.TV, Sledovani.TV, Telly (a různé varianty od 4NET.TV solutions pro lokální internetové poskytovatele) a také Voyo. Bohužel HBO MAX, SkyShowtime, O2TV nebo Kuki.TV v tuto chvíli v nabídce nenaleznete.

Vidaa: Ukázka nabídky aplikačního obchodu.

Z velkých hudebních služeb je zde jen Deezer, jinak spousta menších přehrávačů online rádií a nepříliš známých služeb.

Přítomnost přehrávače Plex jsme již zmiňovali, škoda že chybí VLC, které zpravidla potěší svoji univerzálností.

V aplikačním obchodě jsme nenašli ani žádné herní služby typu Xbox Cloud Gaming nebo Nvidida GeForce Now, což je škoda. Pro ukrácení volné chvíle najdete jen adresář jednoduchých her, které uřídíte dálkovým ovladačem.

Jedna z aplikací naznačuje, že by televizor měl být použitelný k řízení chytré domácnosti komunikující přes HomeKit, nicméně mimo nápisu „žádné připojení k internetu“ jsme z ní nic nedostali. To, že byl televizor „online“, asi nemusíme doplňovat.

Verdikt

Operační systém Vidaa nás potěšil svižnou a rychlou odezvou na povely dálkovým ovladačem. Je výborně připraven na příjem televizního vysílání – pokud je to pro vás hlavní funkce televizoru, budete spokojeni. Dobře pokrývá i běžné streamovací služby VOD i IPTV/OTT, bohatostí nabídky ovšem za některou konkurencí zaostává. Spokojeni jsme byli s připojením přes Google Cast a AirPlay, škoda spíše reklamní náplně domovské obrazovky bez větší možnosti uživatelského přizpůsobení.

Aktualizace 8:30 - Oprava: Opravili jsme chybnou informaci, že se TV Hisense vyrábí v Plznil. Jejich výroba byla z Plzně přesunuta do slovinské Velenji.