Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sony slaví 70 let, nadělilo si nejlepší Walkman všech dob a sestavu snů

Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) - K sedmdesátiletému výročí značky si společnost Sony nadělila řadu „Signature Series“. Špičkovou řadu tvoří high-endový kapesní přehrávač, sluchátka a domácí sluchátkový zesilovač, který kvalitu reprodukce obou komponentů ještě pozvedne.
Celá řada „Signature“ pohromadě.

Celá řada „Signature“ pohromadě. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Za představením nové audiofilské řady „Signature“ jsme museli přejet z berlínského výstaviště do podstatě klidnějších a důstojnějších prostor hotelu Hilton. Uvedení každého produktu řady Signature předcházela malá vzpomínka na „naše poprvé v této kategorii“, čímž firma poukazovala na své bohaté technologické dědictví.

Nejlepší Walkman a jeden z nejlepších kapesních přehrávačů

Na projekčním plátně tak zazářil například TPS-L2, první kapesní kazetový hudební přehrávač Walkman z roku 1979. Ačkoli se v roce 1984 s prvním přenosným CD přehrávačem pokusil vytvořit novou značku Discman, nikdy nedosáhla takového úspěchu a povědomí jako Walkman, a tak se pod původním názvem nakonec vystřídaly i osobní CD přehrávače, kapesní přehrávače formátu MiniDisc, přehrávače souborů MP3 a nejnověji i přehrávače souborů s vysokým rozlišením.

Výrobce letos představil dva přehrávače, NW-WM1A a NW-WM1Z, které označuje jako nejlepší Walkmany na světě. Po stránce elektroniky jsou v podstatě shodné, vyšší a dražší model „Z“ však má šasi vyfrézované z jednoho měděného ingotu se zlatem (model „A“ z hliníkové slitiny) a vnitřní vedení analogového zvuku realizované nikoli drahami po PCB desce, ale kvalitními drátovými propojkami od firmy Kimber Kable. Na první pohled jej poznáte podle zlaté barvy a na první uchopení překvapivě vysokou hmotností 455 gramů, která jej podle našeho názoru až mírně „imobilizuje“. Verze „A“ je o 188 gramů lehčí a rozhodně lépe přenosná.

NW-WMA1Z v celé své eleganci.
Základní funkce uřídíte i hardwarovými tlačítky.

Přehrávače si poradí s DSD přehráváním (až do 11.2 Mhz), všemi možnými ztrátově komprimovanými formáty a především FLAC/ALAC/WAV až do 32bit/284 kHz. O zesílení signálu do sluchátek se stará firemní digitální S-Master HX zesilovač, jeho výstup je do analogové podoby filtrován (bez dalšího upřesnění). K ovládání slouží dotykový displej, grafické rozhraní je oproti dřívějším modelům upravené. Základní funkce obsloužíte i mechanickými tlačítky. Verze „A“ má 128 GB interní paměti, verze „Z“ 256 GB interní paměti, u obou ji můžete rozšířit microSD kartou.

Šasi NW-WM1Z je vyfrézované z měděného ingotu.

Zklamáním je absence wi-fi připojení a tím i integrace streamovací služby Tidal (streamování na úrovni kvality CD) a Qobuz (obchod a streamování hi-res audio). Nechybí Bluetooth pro bezdrátové připojení přehrávačů, umí vysoce kvalitní přenos firemním kodekem LDAC, bohužel však nepočítá s rozšířenějším aptX. Na druhou stranu používat přehrávač za 1 200, respektive 3 330 eur (tj. 33, respektive 89 000 Kč) k reprodukci přes Bluetooth nedává nejmenší smysl (zvuk nebude lepší než kupříkladu z NWZ-A15 za patnáctinu ceny).

Sluchátka s náušníky z ovčí kůže

Dalším vzpomenutým milníkem byla sluchátka MDR-3, první lehká sluchátka určena přímo pro poslech na cestách, prodávaná současně s Walkmanem TPS-L2. Od nich uplynulo sedmatřicet let k MDR-Z1R, nové vlajkové lodi výrobce.

Sluchátka MDR-Z1R na hlavě posluchače.

Sluchátka jsou circumaurální konstrukce, což znamená, že náušníky leží na lebce kolem uší a boltce. Ozvučnice je tvořena sendvičovou konstrukcí, ve které se mimo kovových slitin využívá i lisovaná dužina kanadských jehličnanů. Mřížka, která kryje membránou, je navržena s využitím Fibonacciho sekvence a má být akusticky velmi neutrální, jinými slovy nemá zvuk, který jí prochází, jakkoli ovlivňovat. Samotná membrána s průměrem 70 mm je vytvořena z polymeru a potažena tenoučkou vrstvou hliníku.

Konstrukce reproduktorů sluchátek MDR-Z1R.

Sluchátka váží 385 gramů, nízké hmotnosti napomáhá i hlavový most ze slitiny s příměsí titanu, a jsou celkově velmi pohodlná. V příslušenství naleznete několik kabelů pro symetrické i nesymetrické připojení, jeden je zajímavý „spletený“ kabel, který na zakázku vyrábí společnost Kimber Kable - jedná se o stejný kabel, který je použit v přehrávači NW-WM1Z. Cena činí 2 200 eur, tedy zhruba 60 000 Kč.

Sluchátkový zesilovač

Při představení se na plátně objevil stereofonní zesilovač TA-1120, což byl první v Japonsku vyrobený zesilovač čistě tranzistorové konstrukce. Zde byla „vzpomínka na předka“ částečně mimo, protože původní zesilovač se staral o zesílení linkového signálu na úroveň, která rozkmitala membrány připojených reprosoustav, kdežto TA-ZH1ES je určen pro buzení sluchátek, nejlépe samozřejmě nových firemních MDR-Z1R, ale samozřejmě i špičkové konkurence typu Sennhesiser HD800, Beyerdynamic T-1 nebo Fostex TH-900.

Sluchátkový zesilovač má displej a ovladače na vrchní straně.
Přípojná místa sluchátkového zesilovače.
Součásti skříně zesilovače TA-ZH1ES.

Sluchátkový zesilovač má koaxiální i optický digitální vstup, jeden USB port pro přehrávače Walkman a chytré telefony XPeria, USB vstup pro připojení počítače (zesilovač se do systému přihlásí jako zvuková karta) a jeden analogový vstup. Sluchátka můžete připojit jak nesymetrickým (Jack 3,5 mm i Jack 6,3 mm), tak i symetrickým (Jack 4,4 mm, 4pin XLR) způsobem, na zadním panelu nechybí ani výstup s řízenou hlasitostí (například pro připojení koncového zesilovače, nebo aktivních reprosoustav).

Veškeré práce se signálem probíhají v digitální doméně, analogový vstupní signál je převeden do digitální podoby hned po vstupu, digitální PCM signály můžete nechat před zpracováním převést do DSD 11,2 MHz. Zesilovač si jinak poradí se signály 32 bit 768 kHz a DSD až 22,4 MHz. Budete tak připraveni i pro budoucí „ultravysoká“ rozlišení.

Za zmínku stojí i složitá konstrukce šasi, které má být odolné vibracím a připravuje pro elektroniku ideální pracovní prostředí. Stejně jako ostatní komponenty „Signature“ řady si za sebe nechá dobře zaplatit, 2 000 eur je v přepočtu zhruba 55 000 Kč.

Zvuk pro nejnáročnější

Ačkoli jsme si všechny součásti mohli poměrně v klidu (ačkoli v řádu minut) poslechnout, nechceme se ukvapit s hodnocením. Z několika dobrých důvodů. Jednak jsme prakticky neznali nabízené hudební ukázky, nemohli jsme jednotlivé komponenty nakombinovat se známou elektronikou (a vysledovat tak vliv jednotlivých částí) a jednak v takto high-endové kategorii se již hraje na opravdové detaily a nuance a ty ve spěchu před dalšími prezentacemi nemusíte rozpoznat a vyhodnotit správně.

Než se k nám sestava dostane na recenzi, spokojme se s konstatováním, že všechny komponenty míří zvukovou kvalitou velmi, velmi vysoko.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 21 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 11 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...