Ministerstvo to uvedlo 2.3.2006 a informované zdroje dodávají, že obdobné vyšetřování cen za stahování hudby z internetu vede generální prokurátor státu New York Eliot Spitzer. O tom že hudební vydavatelství budou čelit obvinění z kartelových dohod, jsme vás informovali zde.
Tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti uvedla, že se protimonopolní oddělení ministerstva snaží zjistit, zda tvorba cen digitálních nahrávek neodporuje pravidlům volné hospodářské soutěže. Podrobnosti vyšetřování ale odmítla sdělit.
Nejmenovaný zdroj z hudebního průmyslu uvedl, že v souvislosti s vyšetřováním již ministerstvo rozesílá obsílky a že se v oboru tipuje, které další firmy pravděpodobně dostanou předvolání v následujících dnech. Jiný zdroj uvedl, že obsílku již zřejmě dostala společnost Sony BMG.
Mezi největší světová vydavatelství patří Warner Music, EMI, Universal Music ze skupiny Vivendi Universal a Sony BMG, společný podnik Sony a Bertelsmannu. Manažeři těchto společností nebyli k zastižení nebo se k věci odmítali vyjádřit.
Warner Music Group na konci loňského prosince sdělil Komisi pro cenné papíry, že kvůli cenám elektronických nahrávek dostal předvolání od Spitzerova úřadu. Oba zdroje z hudebního průmyslu nyní řekly, že se ministerstvo zřejmě soustředí na stejnou věc jako Spitzer, tedy zda se vydavatelství nedomluvila na cenách
písní.
Vyšetřování by také mohlo zahrnout jednání o obnově licencí mezi počítačovou Apple Computer a hudebními vydavatelstvími. Apple vyrábí populární digitální přehrávač iPod a prodává písně přes službu iTunes.
Generální ředitel Apple Steve Jobs loni v září označil hudební průmysl za chamtivý, když u stahování hudby uvažuje o zvýšení cen. Jobs varoval, že by to uživatele iPodů mohlo přimět ke stahování pirátských nahrávek.
Hudební vydavatelství již naznačila, že by chtěla v iTunes zavést rozmanité ceny písní. Nyní uživatelé kupují píseň za 99 centů (zhruba za 23,50 Kč), napsala agentura Reuters.