MP4 přehrávače nebo mini tablety? Podívejte se, co budeme poslouchat

aktualizováno 
Berlín (Od zvláštních zpravodajů Technet.cz) - Není to ani chytrý mobil, ani klasický MP3 přehrávač. Nabízí většinu funkcí tabletu, ale displej nemá více než pět, maximálně sedm palců. V budoucnu se přes ně budeme připojovat k on-line knihovnám filmů a hudby i telefonovat přes internet.

Prototyp MP3 přehrávače / tabletu Sony. Dokáže přehrát jak obsah uložený v paměti přístroje, tak filmy a hudbu z cloudových služeb Music Unlimited a Video Unlimited. K intrenetu se připojuje přes wi-fi. Přehrávač má i HDMI výstup. Datum uvedení na trh zatím není známo. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Marketingovým mágům se zatím hůře prodávají protože není jasné, jak je označovat. Mají většinou dotykový displej a jejich operačním systémem je Android nebo iOS. K internetu se připojují většinou pouze přes wi-fi. Jejich předobrazem je iPod Touch - recenze zde - jehož nová verze by podle spekulací měla obsahovat i GSM modul. Nikoliv pro telefonování, ale pro připojení ke cloudovým službám. V budoucnu však lze očekávat, že některým uživatelům nahradí i mobilní telefon voláním a chatováním přes internet a směle budou soupeřit s dnešními černobílými elektronickými čtečkami knih.

Přístroje s pětipalcovým (případně sedmipalcovým) displejem totiž nabídnou uživatelům takřka ideální poměr mezi velikostí zařízení a jeho užitností. Takový mini tablet se stále ještě pohodlně vejde do kapsy a přitom je na něm možné rozumně číst i knihu, projíždět internet nebo sledovat film. Pochopitelně že pro čtení elektronických časopisů jako je The Project nebo The Daily nebo obrázkových knih se nehodí.

Popularita přístrojů bude velmi záležet na ceně. Tu slibuje snížit chystaný a očekávaný tablet od Amazonu, který se svým sedmipalcovým displejem dost možná definuje novou kategorii tabletů / elektronických čteček knih. Více v tomto článku. Druhým veledůležitým faktorem bude možnost mobilního připojení k internetu za rozumnou cenu nezávisle na hlasových službách. V tomto ohledu pak bude zajímavé sledovat, jak se mini tablety poperou s přístroji z kategorie chytré telefony a jak se k celé věci postaví operátoři.

Vyberte si, co chcete vidět a slyšet, máme vše

Apple se svůj iCloud připravuje spustit v nejbližších dnech (betaverze již funguje). Budete si na něm moci uložit hudbu, filmy, fotky, dokumenty, záznamy v kalendáři i aplikace a přes internet je tak mít přístupné kdekoliv na světě. Zároveň bude všechen obsah nakoupený přes iTunes ihned přístupný pro jakékoliv "i" zařízení, které zákazník vlastní. Součástí služby bude i funkce iTunes Match. Za paušální roční poplatek (25 dolarů za 20 000 skladeb)bude moci zákazník porovnat celou svou kolekci alb s katalogem iTunes (18 milionů skladeb). Všechna, která se budou shodovat, mu Apple nabídne k přehrání kdykoliv přímo z cloudu (on-line) a zdarma v kvalitě 256 kbps. Právě odtud pramení spekulace o novém iPodu Touch s GSM modulem jako výrazně levnější variantě k iPhonu.

Sony jde ještě dál. Skrze služby Music unlimited a Video unlimited (dřívě Qriocity) nabídne zákazníkům ke stažení i streamování celý hudební (10 milionů skladeb) i filmový katalog. Na veletrhu IFA byl k vidění první prototyp MP3 přehrávače, který si bude s těmto službami rozumět. Se službou Music unlimited si budou po nahrání nového firmwaru rozumět i některé další modely přehrávačů - NWZ-A860, S760BT a E460. Měsíční poplatek činí u hudby 4 až 10 dolarů (70 až 175 korun).

Prototyp MP3 přehrávače / tabletu Sony. Dokáže přehrát jak obsah uložený v
Prototyp MP3 přehrávače / tabletu Sony. Dokáže přehrát jak obsah uožený v

Prototyp MP3 přehrávače / tabletu Sony. Dokáže přehrát jak obsah uožený v paměti přístroje, tak filmy a hudbu z cloudových služeb Music Unlimited a Video Unlimited. K intrenetu se připojuje přes wi-fi. Přehrávač má i HDMI výstup. Datum uvedení na trh zatím není známo.

Zatím nepojmenovaný prototyp přehrávače s operačním systémem Android má dotykový 4,3palcový displej s rozlišení 800 x 640 pixelů. Není zatím jasné, zda bude přístroj umožňovat i připojení přes 3G sítě. Ve stávající specifikace je však zmíněna pouze wi-fi.

Samsung představil na IFA v Berlíně mini tablet Samsung Note - podrobně o něm psali kolegové na Mobil.cz zde.

Samsung Galaxy Note - premiéra Berlín

Samsung Galaxy Note - premiéra Berlín

Note se dokáže připojit jak přes wi-fi, tak přes 3G a umí i telefonovat. Běží na operačním systému Android Gingerbread. Díky skvělému displeji s úhlopříčkou 5,3 palců a rozlišením 1280 × 800 pixelů je ideální ke sledování filmů na cestách. Samsung dokonce nativně přehraje většinu video kodeků bez nutnosti konverze. Nabízí i 8Mpix fotoaparát a bezdrátový poslech přes Bluetooth.

Samsung Galaxy Tab se 7,7palcovým AMOLED WXGA displejem pohání 1,4 GHz

Větší brácha mini tabletu Galaxy Note je Samsung Galaxy Tab se 7,7palcovým AMOLED WXGA displejem pohání 1,4 GHz dvoujádrový procesor a operační systém Andorid Honeycomb. Na zádech má 3Mpix fotoaparát a vpředu 2Mpix. Nativně přehraje Full HD video i filmy ve formátu DivX. K internetu se připojuje přes wi-fi, prodává se však i ve verzi s 3G.

Mini tablety předváděl na veterhu i tradiční výrobce počítačů Dell. Jeho řada Streak nabízí dva androidí tablety se sedmipalcovým a pětipalcovým displejem.

Podobně jako Samsung, vidí i Dell budoucnost kapesní zábavy v tabletech.
Podobně jako Samsung, vidí i Dell budoucnost kapesní zábavy v tabletech.

Podobně jako Samsung, vidí i Dell budoucnost kapesní zábavy v tabletech. Pětipalcový Streak stojí na Andoridu a kromě všech kancelářských funkcí a surfováním internetem umožňuje také streamování hudby a filmů v rámci domácnosti.

K základním dovednostem patří možnost streamování audio, video i foto obsahu v rámci domácí sítě mezi počítači, tablety i například mobilním telefonem. Streak má dotykový displej s rozlišením 800 x 480 a 1GHz procesor s  512MB RAM. V základu je pro ukládání dat vybaven 16GB SD kartou. Samozřejmostí je komunikace přes 3G sítě, WiFi b a g a Bluetooth. Nechybí kamerka a GPS. Co naopak chybí je spolupráce s nějakým poskytovatelem obsahu, jako jej nabízí Sony nebo Apple.

Poslední mohykán

Tradičním a jedním z posledních velkých výrobců MP3 přehrávačů je Philips. Vedle několika levných modelů GoGear uvede letos na trh konečně i model GoGear Connect, který už byl v různých podobách několikrát představen na jiných veletrzích. Podrobněji jsme o něm psali zde.

Philips GoGear Connect je koncpet MP3 přehrávače / minitabletu. Jede na systému

Philips GoGear Connect je koncept MP3 přehrávače / mini tabletu. Jede na systému Android a tudíž umožňuje uživateli instalaci téměř jakýchkoliv aplikací s dostupného Android Marketu. Displej s úhlopříčkou 3,2" je kapacitní dotykový. Výhodou je integrovaný reproduktorek pro hlasitý odposlech.

Connect je vlastně miniaturní tablet s operačním systémem Android a možností stahování apliakcí s příslušného e-shopu.

Ačkoliv na výstavě v Berlíně k vidění nebyl, musíme jej zde zmínit. Spolehlivým výrobcem kvalitních MP3 a MP4 přehrávačů je korejská značka Cowon. Její nejnovější model Plenue D3 se také řadí mezi androidí mini tablety. Bohužel první verze přístroje se softwarově příliš nepovedla. Nyní se "Dé trojka" dočkala znovuzrození s operačním systémem Android Gingerbread.

Nabízí 3,7palcový kapacitní dotykový AMOLED displej. Vyniká podporou všech myslitelných audio i video formátů včetně několika typů titulků. Samozřejmostí je slot na microSD karty. Vlastní kapacita přehráavče přitom může být až 32 GB. Tradičně vynikající je výdrž baterie při přehrávání videa - až 10 hodin. Komunikaci s okolím zajišťuje Bluetooth nebo wi-fi (b, g).

Obyčejné přehrávače

Stálicí mezi přenosnými hudebními strojky je Creative. Jeho nová produkce už však jen připomíná zašlou slávu špičkových přehrávačů. Jednoduché MP3 přehrávače však bodují nízkou cenou. Za 8GB Zen X-fi 3 zaplatí zákazník 100 dolarů (1768 Kč), přičemž získá zvukově kvalitní přístroj s podporou všech důležitých audio kodeků včetně bezztrátového FLACu. Navíc je Bluetooth a integrace nového kodeku aptX, který podle výrobce zajišťuje bezdrátový přenos zvuku v kvalitě drátového připojení.

Creative představil novou verzi svého přehrávače X-Fi s označením X-Fi3.

Creative představil novou verzi svého přehrávače X-Fi s označením X-Fi3. Předností Creativu je vylepšený audio přenos přes integrovaný Bluetooth díky kodeku aptX. X-Fi3 přehraje i bezztrátový FLAC. Výhodou je i slot na microSD karty pro rozšíření 8 nebo 16GB interní paměti o dalších až 32 GB. Ovládací tlačítka jsou kromě ovladače hlasitosti dotyková. Nechybí FM rádio. Hmostnost přehrávače je pouhých 43 gramů a výdrž akumulátoru až 20 hodin.

Zen bez konverze přehraje i filmy ve formátech DivX, Xvid a WMV 9. Na displeji s úhlopříčkou dva palce si je však zřejmě příliš neužijete. Proto Creative nabízí AV výstup na televizor (PAL). Kabel nutno dokoupit zvlášť

Netradiční MP3 přehrávač nabídne Pioneer. Přehrávač z řady výrobků Steez (součástí jsou i sluchátka, nebo přenosné dokovací stanice s reproduktory) je určen především mladým lidem v pohybu poslouchajícím taneční hudbu (konec PR citace). Fakt je, že koncept je zajímavý a využití v pohybu (např. na bruslích nebo v běhu) odpovídá i jednoduché ovládání.

Pioneer přišel se zajímavým nápadem na MP3 přehrávač pro tanečníky, skejťáky,

Pioneer přišel se zajímavým nápadem na MP3 přehrávač pro tanečníky, skejťáky, atd.

Pioneer přišel se zajímavým nápadem na MP3 přehrávač pro tanečníky, skejťáky,

Písničky jsou buď zmixovány do jedné dlouhé nekonečné skladby nebo je můžete poslouchat postupně. Na dotykové plošce si můžete určit tempo v jakém bude skladba hrát nebo si podle tempa skladbu vyhledat.

Reprodukci stačí zapnout a pohybem palce po dotykové plošce v předu lze měnit její tempo. Podle tempa lze i skladby (nebo její část) vyhledávat. Nativně přístroj nepřehrává skladbu po skladbě s mezerami, ale vše je pomocí softwaru zmixováno do jedné nekonečné písničky. Cena zatím nebyla stanovena.

Jednoduché přehrávače, které budou v prodeji i v Česku nabídne i Sony.

Zatím nejvyšší řada MP3 přehrávaů Sony nese označení A. Nabízí dotykový 2,8

Zatím nejvyšší řada MP3 přehrávaů Sony nese označení A. Nabízí dotykový 2,8" displej, Bluetooth pro bezdrátový poslech i přenos dat. Verze s 16 GB paměti bude stát 4620 kč.

Sony MP3 přehrávač řady E vydrží n ajedno nabití hrát 50 hodin. Alespoň to

Sony MP3 přehrávač řady E vydrží n ajedno nabití hrát 50 hodin. Alespoň to firma tvrdí. Nejvyšší verze s 8 GB paměti přijde na 2430 Kč.

Autor:
 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

Technologie microLED slibuje obraz jako OLED, chystá se ale levnější miniLED

„The Wall“ od Samsungu. První modulární MicroLED televizor

OLED panely jsou stále poměrně drahé a jejich výrobci se musí vypořádat se stárnutím diod. I proto řada výrobců od...

Už i za pár stokorun pořídíte skvělá sluchátka. Otestovali jsme 20 modelů

Otestovali jsme hromadu sluchátek, špatná mezi nimi díky předvýběru nenajdete.

Za pár stovek i několik tisíc. Překvapivě dobře hrající sluchátka lze pořídit již za několik stokorun a snadno se mohou...

Najdete na iDNES.cz