MP3 novinky a zajímavosti 2001 - 30. týden

  0:01aktualizováno  0:01
Napster vyměnil své muže na pozici CEO, co přichystaly komerční internetové sítě pro hudební a technologickou konferenci Plug.in a jak si vede zajímavý projekt MusicMatch Radio MX, to se dočtete v dnešním vydání novinek a zajímavostí ze světa digitální hudby.

Napster má nového šéfa
Hank Barry byl odvolán z pozice CEO Napsteru (Chief Executive Officer), zůstává však nadále u společnosti, ovšem s menšími povinnostmi. Ve funkci jej nahradil Němec Konrad Hilbers, někdejší výkonný viceprezident mediálního koncernu Bertelsmann, jehož úkolem je dovést Napster úspěšně ke spuštění komerčního systému. Hilbers se nevyjádřil, kdy se Napster opět objeví na síti, ve volně přístupné podobě to už nejspíš nebude. Systém prý nebude znovu spuštěn bez stoprocentně úspěšných testů - a můžeme se jen domnívat, že řeč je o komerčním modelu, jehož původně ohlášené datum spuštění (přelom srpna/září) se nezadržitelně blíží. Bývalí uživatelé Napsteru se zatím obracejí ke stále volným alternativám, podle průzkumů společnosti Nielsen/Netratings například zájem o BearShare vzrostl za poslední dva měsíce o 39 procent, iMesh za stejné období zaznamenal o 29 procent více přístupů.

Plány komerčních sítí na konferenci Plug.in
Pod záštitou hudebního magazínu Billboard a společnosti Jupiter Media Metrix se uskutečnila konference Plug.in, na níž odhalili chystané komerční hudební knihovny na internetu své marketingové plány a hudební fanoušci si na ně mohli udělat svůj názor. Popravdě řečeno, jejich závěry budou asi stejné jako resumé analytika Mark Mooradian z Jupiter Media Metrix: "Žádná ze společností nenabízí obsah dostatečně atraktivní pro uživatele!" Takže si to shrňme:
MusicNet (EMI, Warner, BMG) a PressPlay (Universal, Sony) jsou hodně ambociózní značky, ale nabízejí jen repertoár vydavatelství, která za nimi stojí. Aby fanoušek získal přístup ke kompletnímu katalogu "velké pětky", musel by se zaregistrovat u obou služeb. Další fakt - MusicNet běží na technologii RealNetworks, PressPlay pohání Microsoft, to znamená různé formáty a různé aplikace pro přehrávání. Jednoduše řečeno, Chaos!
Z toho se znaží vybruslit EMI, jež jedná o licencích i s dalšími hudebními portály, a label BMG - jeho Napster má po vyřešení licenčních otázek nabízet opravdu každou skladbu, která kdy kde vyšla. Jenže: Napster má již smlouvu s MusicNetem a po nějakou dobu se k jeho uživatelům (z čistě konkurenčních důvodů) nedostane hudba ze Sony Music a Universalu, tedy knihovny PressPlay. Bude to opravdu velice zajímavé aneb ať žije MusicCity...
Abychom se ještě na moment vrátili k největším rivalům - RealNetworks oznámili, že se ke katalogu připojí nezávislý label Zomba vydávající produkci Britney Spears, R. Kellyho, skupin Tool, Backstreet Boys a dalších populárních interpretů. Se zajímavou zprávou přichází PressPlay - hudba bude nabízena nejen ke streamování, jak se původně zamýšlelo, ale také k normálním downloadům. Ke spuštění služby by mělo dojít na začátku září.

MusicMatch Radio má již 18.000 předplatitelů
Internetové Radio MX společnosti MusicMatch bylo při svém startu v květnu letošního roku přijato fanoušky digitální hudby velmi vřele a za tři měsíce své existence již nasbíralo přes 18.000 posluchačů. Těm nabízí v mnoha kanálech žánrově rozdělenou nabídku a každý uživatel si může "vysílání" upravit přesně podle své chuti. Do jeho počítače pak proudí streamované MP3 audio v kvalitě blížící se CD, tedy 128 kbps. Možnost si prakticky vytvořit vlastní playlist i nabídku samotnou uživatelé oceňují, přes 85 procent jich při nedávném průzkumu vyjádřilo spokojenost či maximální spokojenost s Radiem MX.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz