Diskuze

Šuměly, trhaly se a měli jsme je všichni. Kazety se točí už 50 let

Kdy naposledy jste si pustili hudbu z kazety? Nejspíše ani nevzpomenete. Před dvaceti lety jsme to však dělali všichni, denně. A před padesáti lety to byla absolutní technická novinka. Přinášíme vše o kazetách v unikátní bohaté galerii.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Taková krása a u mě doma se točí pořád a otáčející kotoučky v dnešní době fascinují. :-) Nikdy bych je nedal pryč. :-)

0 0
možnosti

Kdyby jen kazeťáky, já mám doma dodnes starý stereo  cívkáč Tesla B93

0 0
možnosti

M16a63r10t13i15n 55F59r13i32č

14. 9. 2013 10:18

Krásný článek. Vzpomínky na mládí. Díky. :-)

0 0
možnosti

Děkuji za velmi pěkný článek

0 0
možnosti

Na Novinkách právě píšou, že umřel Ray Dolby. A tady nic.......;-(

0 1
možnosti

Kazety jsou můj denní chleba. Pracuji ve Středisku pro zrakově postižené a podstatnou částí mé práce je střih a zpracování načtených knih. Krom digitalizace starších titulů nové knihy půjčujeme nejen ve formátu MP3, ale dosud kompletně i na kazetách.

Ta tužka u obrázku č. 30 je nesmysl, ledaže by ty puntíky byly plastické, protože jinak se bude taková tužka v kazetě protáčet. Použít se dají tužky (propisky) s kónickým tvarem, ale zcela Ideální je verzatilka příslušné velikosti.

2 0
možnosti

Jde to velmi dobře i normální kulatou tužkou.;-)

1 0
možnosti

Hlavně se na něm lidstvo naučlo reprodukovat, což se teď zase snaží lidi odnaučit. :-)

0 0
možnosti

Článek skvělý, škoda jen, že autor nezmínil i další velký milník v kvalitě záznamu - systém dbx. Používala ho hlavně Matsushita (Technics) a okrajově i další firmy. Kazeťák s ním dosahoval v dynamice (>100 dB) a odstupu S/N (95 dB) hodnot srovnatelných s CD, takže kazetové magnetofony mohly alespoň částečně konkurovat cédéčkům, resp. pořizovat rovnocenný záznam. Systém byl ale ještě více náchylný na kvalitu páskové dráhy, nastavení mechaniky a elektr. obvodů než kompandéry Dolby.

Na konci 80.let pak dbx z magnetofonů zmizel a Technics už nabízel jen Dolby B/C. Sony, Aiwa, Teac a Pioneer rozšířily skupinu kompandérů o Dolby S, který byl lepší než Dolby C, ale parametrů dbx nedosahoval.

2 1
možnosti

Jo, stále mám doma funkční Technics RS-B48R a hraje jak víno. dbx nebyl ani tak náchylný na kvalitu páskové dráhy. Spíš byl problém v tom, že kazety v dbx se nedaly dobře přehrávat na jiném kazeťáku. Kazeta v dolby prostě jen víc šuměla, kdežto v dbx až nepříjemně "dýchala". Jinak už před 25 lety se dal koupit dbx kompandér (integráč) za pár šupů.

0 0
možnosti

Internetovou databázi kazetových magnetofonů (Tape-decky) najdete zde http://www.vintagecassette.com/

A seznam kazet zde http://vintagecassettes.com/index.htm

1 0
možnosti

Napřed jsem se divil, proč tak dlouhý článek o tak samozřejmých věcech, jenže ony vlastně už pár let samozřejmé nejsou.

S tvrzeními v popiscích fotografií, že "Kvalitní modely nabízely vysokou zvukovou kvalitu, která dokázala na přiměřeném tehdejším domácím vybavení plně konkurovat gramofonové desce." a "S využitím systému potlačení šumu Dolby B, nebo Dolby C bylo možné dosáhnout perfektní kvality reprodukce," určitě není možné souhlasit, nelze překonat limity dané zejména nízkou rychlostí posuvu pásku.

Systém Dolby zvuk nezkvalitnil, jen učinil líbivějším. Zamaskoval některé rušivé jevy, ale za tu cenu, že jiné vnesl. Typicky šum nepřirozeně vystupující a ustupující na pozadí, když se v nahrávce vyskytly vyšší úrovně vysokých kmitočtů. Zřetelné ovlivnění reprodukce impulsních signálů vysokých kmitočtů. Atp. Kazety byly nástrojem reprodukce spotřební, a nikoli vysoké kvality. Kvalitní gramodesce konkurovat rozhodně nemohly.

Kazety ale dosud nebyly překonány jako médium, s nímž lze manipulovat bez nezbytnosti kontroly zrakem, a dodnes se hodí do auta, v němž také hluk maskuje nedokonalosti reprodukce.

2 0
možnosti

to mi připomíná čísi návštěvu u zuřivého hifisty: investoval spoustu peněz, aby měl hudbu bez šumu a brumu, a když mu kamarád říkal: nevadí ti, že ti do toho docela dost vrčí lednička, tak odpověděl: prý ji nevnímá, že si na ni už zvykl...:-)

4 0
možnosti