Diskuze

Lék na rozmazané fotky: Stabilizátor obrazu, nebo je lepší stativ?

Optické stabilizátory obrazu, které byly dříve doménou několika vybraných výměnných teleobjektivů, se staly nedílnou součástí řady digitálních fotoaparátů a také velkým hitem. Znamená to, že stativy už přestávají být potřebným fotopříslušenstvím?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Koběr

7. 3. 2006 13:54
Letadlo
Tu fotku s letadlem jsem nějak nepochopil - B737 přistává lehce pod 300 km/h, takže mám dvě možnosti: fotit tak krátkým časem, že výhody stabilizátoru nepoznám, anebo letadlo s foťákem sledovat a v tom případě je mi stabilizátor spíše ke škodě, protože sice budu mít ostřejší runway, ale mázlejší letadlo. Nebo jsou snad dnešní stabilizátory tak chytré, že dokážou rozpoznat chvění od "panningu"? Panasonicy FZ mají pro tento případ speciální funkci, kdy stabilizujou jenom ve vertikální ose, pak se to dá pochopit.
0 0
možnosti

Karel Kahovec

7. 3. 2006 19:49
Re: Letadlo
Canony Sx IS mají volitelný mód stabilizace panning a většina stabilizovaných objektivů pro DSLR umí poznat panning sama. Pak se přepne na stabilizaci jen ve směru kolmém na směr pohybu. U Panasonicu FZ30 je to bohužel jen jako "kreativní režim", ale je to tam.
0 0
možnosti

Karel Kahovec

4. 3. 2006 18:08
Konečně rozumný článek.
Obvykle se totiž dočteme něco na půl cestě - a sice ve smyslu, že "stabilizátorem stativ nenahradíš". Autoři těchto výroků už ale nikdy nedodají, že platí i opačný výrok, totiž že stativem stabilizátor taky nenahradíš! Obě tato zařízení mají určitou oblast použití, kde se jejich schopnosti překrývají, a pak má každé další oblast, na kterou to druhé použít už nejde.
0 0
možnosti

snickim

3. 3. 2006 14:39
foto
Ano, souhlasím, ale není to pravda celá. Optika s F2,8 a nižší určitě pomůže, ale taky to znamená menší hloubku ostrosti fotografie. Nejlepší je skutečně použít foťák, který má možnost vyššího ISO s malým šumem a nebo případně použít externí blesk (rozhodně ne ten vestavěný !!!) a lehce si scénu přisvítit. To je ale spíš výbava pro profi nebo poloprofi.
0 0
možnosti

caesar

3. 3. 2006 8:50
foto
Premyslim o porizeni digitalu se stab. (chystam se na Panasonic Lumix DMC TZ1) Upozornuju , ze jsem obycejny uzivatel. Fotim ale casto v klubech, koncerty. Bude na takove zabery (bez blesku) stabilizator stacit?
0 0
možnosti

Polda

3. 3. 2006 9:24
Re: foto
Na tyto ucely se stabilizator prilis nehodi, pokud se snima dynamicka scena (hopsajici zpevak), pak je potreba pouzit kratky cas. Stabilizator Vam zajisti,ze podium(staticke) bude ostrejsi, ale zpevak, diky svemu skoku bude rozmazany. Musite hledat fotak,ktery ma vetsi rozsah citlivosti(ISO) a i ty vyssi ISA jsou jeste pouzitelna.
0 0
možnosti

FranSo

3. 3. 2006 3:24
Dotaz
Muze mi tu nekdo presneji vysvetlit, jak zapnuty stabilizator ovlivnuje vysledny obrazek foceny ze stativu?
0 0
možnosti

John Smith

3. 3. 2006 9:15
Re: Dotaz
Jestli to není správně, tak mě někdo opravte, ale dovedu si představit tyto možnosti:
1)  zapnutím stabilizátoru se foťáku řekne, že má stabilizovat otřesy. Tak se o to snaží. A tím se dostaneme k bodu 2:
2) motorek stabilizátoru může způsobit, že se foťák, a v důsledku toho i stativ, chvěje. Stabilizátor se to snaží vyrovnat a tím se chvění ještě zhorší.
0 0
možnosti

XQ

23. 2. 2006 7:26
Stabilizátor nebo citlivost?
Stabilizátory jsou dobré, ale: 1. Pokud by byly kvalitnější snímače, prakticky stejnou funkci může plnit zvýšení citlivosti. 2. Optické stabilizátory u digitálních přístrojů jsou velmi dočasnou, složitou záležitostí, "slepou cestou" - u digitálů je jedinou racionální možností vestavět mohutnější nebo druhý procesor, zpracovávající třes matematicky, - tam vývoj půjde.
0 0
možnosti